19 دی: رئیس‌جمهور با بیان اینکه به رغم همه فشارهای اقتصادی روند توسعه بهداشت و درمان در سال ۹۹ رو به افزایش است، گفت: مصمم هستیم بیش از ۱۰ هزار تخت بیمارستانی را تا ماه‌های اولیه سال آینده افتتاح کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی و زیر بنایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین هلال احمر در بیست و چهارمین افتتاح بزرگ ملی افزود: بسیار خوشحالم که امروز طرح هایی انجام شد که موجب رفاه و آسایش مردم به ویژه در این شرایط خاص که ما در حال مقابله و جنگ با یک ویروس خطرناک به نام کرونا هستیم.

وی با بیان اینکه نیاز به بیمارستان و تخت‌های بیمارستانی امروز بیش از سال های قبل احساس می شود، اضافه کرد: دولت همچنان طرح تحول سلامت را به عنوان اولویت مهم دنبال می کند.

روحانی اظهار داشت: افتتاح این طرح‌ها وافزایش تخت‌های بیمارستانی نشانه این است که دولت همچنان مساله طرح تحول سلامت را به عنوان یک اولویت مهم تا آخرین روزهای خدمت در دولت دوازدهم مدنظر دارد.

رییس جمهوری افزود: به نظر من یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم که در تاریخ این کشور باقی خواهد ماند تلاش پیگیر دولت، بخش خصوصی و همه مردم برای ساخت و تجهیز بیمارستان‌ها بوده است.

وی خاطر نشان کرد: اگر ما بازسازی و نوسازی تخت‌های بیمارستانی و همچنین ایجاد تخت‌ها را در کنار هم قرار دهیم، متوجه می شویم که به اندازه کل کار درمانی انجام شده در طول تاریخ ایران تا سال ۹۲، در این ۷- ۸ سال کار انجام شده است که تکمیل نیز خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه همه ما می‌دانیم که تجهیزات، تخت، بیمارستان و وسایل تشخیصی، همه فرع هستند، گفت: آنچه در بخش درمان مهم بوده و اهمیت دارد، بخش نیروی انسانی یعنی پزشکان مجرب، پرستاران، بخش‌های پیراپزشکی و بخش‌های دیگر درمان است.

رییس جمهوری افزود: این نیروی انسانی است که خوب می‌فهمد، خوب درس می‌خواند و مهارت پیدا می‌کند و در روز سختی‌، فداکاری می‌کند و خود را آماده می‌کند تا مردم سالم باشند، اما خودش رنج و زحمت را متقبل می‌شود و حتی جان خودش را فدا می‌کند.

روحانی ادامه داد: به همه پرستاران، پزشکان و همه کادر درمانی درود می‌فرستیم و همچنین عالی ترین درجات را طلب می کنیم برای همه شهیدانی که در این دوره هفت ماهه، جان عزیز خودشان را فدای سلامت ملت عزیز ما کردند.

رییس جمهوری با بیان اینکه ما امروز در کنار سخت‌افزارها شاهد یک تحول بزرگ در بخش درمان و بهداشت هستیم، گفت: من بیمارستان، تخت، مراقبت‌های ویژه و تجهیزات و همه را جزو سخت‌افزار می‌دانم و آنچه مهم است فناوری‌ها، دانش و علم است که دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز تحقیقاتی، شرکت‌های دانش‌بنیان ما می‌سازند که بخش نرم‌افزاری را تشکیل می دهد.

روحانی ادامه داد: امروز در زمینه کرونا به طور شبانه‌روزی در کشور، در یک بخش برای درمان بیماران و در بخش دیگر در زمینه تحقیقات، هم برای داروی شفابخش که در آینده در اختیار پزشکان قرار گیرد و هم واکسن مورد نظر که می‌تواند از عزیزان ما در سراسر کشور حراست و حفاظت کند، تلاش می‌شود.

روحانی با قدردانی از هلال احمر کشور اظهار داشت: خانه‌های هلال احمر که امروز ۱۴۰۰ خانه جدید از آنها افتتاح شد برای امداد و نجات، برای روز مبادا و برای حوادث غیرمترقبه بسیار مهم هستند.

وی با بیان اینکه همه مردم ما باید آماده باشند، افزود: اگر خانه‌های هلال احمر در سراسر کشور بتوانند آموزش‌های ابتدایی، آموزش‌های لازم و کمک‌های اولیه را به مردم به ویژه جوان‌ها، دانشجویان و دانش‌آموزان آموزش بدهد، مردم در روز سختی، مجهز و آماده می شوند.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: بدین ترتیب، در صورت قوع مشکل، قبل از اینکه نیروهای رسمی امدادگر برسند همه مردم روستا و شهر به عنوان امدادگر وارد صحنه می‌شوند و کمک می‌کنند.

روحانی اظهار داشت: من مجددا تاکید می‌کنم اردوگاه‌های هلال، برای جوانان در فصل تابستان، کاری انجام دهند. جوانان در اردوهای تابستانی آنچه که لازم است را بیاموزند، به مهارت‌های لازم در زمینه امداد و نجات در شرایط خاصی که برای کشور پیش می‌آید، کاملاً مجهز شوند.

وی اضافه کرد: همچنین این اردوگاه‌ها می‌توانند برای جوان‌های ما نشاط ایجاد کرده و جوان‌ها را با برخی از وظایف آشنا کنند.

مهارت‌آموزی در زمینه بهداشت برای مردم مهم و ضروری است

رییس جمهوری مهارت آموزی در زمینه بهداشت را برای مردم مهم و ضروری دانست و تصریح کرد: آنچه که می‌تواند کشور و مردم را از بیماری مصون کند، ‌ کارهای بسیار ساده‌ای است که آدم باور نمی‌کند.

روحانی ادامه داد:‌ اینکه آدم غذا را به موقع و به اندازه خورده و استراحت او به اندازه لازم باشد و بهداشت را مراعات کرده و در تابستان و زمستان آنچه لازم است برای حفظ جسم، جان، معنویت و روح خودش به کار ببندد، ساده و مهم است.

وی با بیان اینکه منظور از سلامت فقط سلامت جسم نیست بلکه سلامت روان، سلامت معنویت، اخلاق و نشاط است، خاطر نشان کرد: آنهایی که دارای نشاط هستند قدرت جسمی آنها نیز در برابر بیماری بیشتر بوده و به خوبی می‌توانند در برابر بیماری از خود مراقبت کنند.  

رییس دولت تدبیر و امید با ابراز امیدواری از اینکه در روزهای سخت فصل پاییز که همزمان با شیوع آنفلوآنزا است، کشور به خوبی از این شرایط عبور کند، یادآورشد: خداوند ما را در فصل پاییز و زمستان یاری کند که در کنار بیماری کرونا و احتمالاً آنفولانزا و مشکلات دیگری که داریم، بتوانیم این روزهای سخت را سپری کنیم.

روحانی ادامه داد: امیدوارم پزشکان، پرستاران و مدافعان سلامت را یاری کنیم تا با کمک هم و با افتخار و آبرومندی همانطور که تا امروز بوده و در آمار و ارقام از کشورهای پیشرفته جهان عقب نبودیم، ‌ توجه بیشتر به امر بهداشت و درمان داشته باشیم.  

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ایثار پزشکان و پرستاران کشور کمتر از دیگران نبوده بلکه بیشتر هم هست و امیدوارم مردم  نیز همه توجهات لازم را به اصول بهداشتی داشته باشند تا بتوانیم با افتخار بیشتر این ماه‌های پرخطر را از سر بگذرانیم.

  • نویسنده :
  • منبع :