19 دی: محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران روز جمعه در حالی به دعوت همتای چینی خود برای سفر به آن کشور لبیک گفت که پس از تحریم‌های ظالمانه جدید آمریکا علیه ایران، هر دو کشور بر توسعه هر چه بیشتر مناسبات دوجانبه تاکید کردند.

وی که در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی برای انجام دیداری دو روزه از چین وارد استان "یونن" در جنوب این کشور شد در حالی مورد استقبال مقامات آن کشور قرار گرفت که یک روز قبل وزارت خزانه داری آمریکا در ادامه تحریم های ظالمانه خود علیه ملت ایران، تحریم‌های جدیدی را علیه ۱۸ بانک ایران وضع کرده بود.

اگرچه تا قبل از زمان اعلام برنامه این دیدار تاریخی برخی رسانه های معاند سعی کردند از این اقدام ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران به عنوان تکمیل انزوای سیاسی و اقتصادی ایران نام ببرند، اما رئیس دستگاه دیپلماسی ایران روز پنج‌شنبه نیز این شایعه را به سخره گرفت و حتی با دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس به صورت تلفنی گفت‌وگو و با او در باره «مسائل دوجانبه و دیگر موضوعات مهم» مورد علاقه منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کرد.

این دسته از رسانه های خارجی و بعضا فارسی زبان که عمدتا تحت هدایت صهیونیست ها و مترجعین منطقه ای قرار دارند مدعی بودند که با شروع همه گیری کرونا، نه تنها ایران نتوانست از یک دیپلماسی موفق برای حل مسائل داخلی و منطقه ای و بین المللی سود ببرد، بلکه در روابط بین الملل نیز منزوی شده است، درحالی که رایزنی های حضوری و حتی تلفنی چند روز اخیر وزیر خارجه ایران بر این ادعاهای خط بطلان کشیده و می کشد.

این رسانه ها حتی مدعی بودند که با خروج یکجانبه آمریکا از برجام و ادعای یکجانبه تر واشنگتن برای اجرای به اصطلاح "مکانیسم ماشه"، حتی چین هم از اجرای برنامه راهبردی همکاری ۲۵ ساله با ایران عقب خواهد نشست و ایران را از هر زمان دیگر تنها تر خواهد کرد، زهی خیال باطل! چرا که دیدار امروز وزیر خارجه ایران با وانگ ویی همتای چینی اش همه آن تبلیغات و در واقع شایعات را نقش بر آب کرد.

این دسته از رسانه ها که معمولا هیچ وقت چشم دیدن روابط حسنه ایران و دیگر کشورها و این بار چین را نداشته و ندارند امروز با دیدن و شنیدن مفاد مذاکرات ظریف و وانگ در این دیدار که با حضور هیات های عالی رتبه دو طرف در شهر «تنگ چونگ» استان «یونن» در جنوب چین برگزار شد، دریافتند که نه تنها این روابط دوجانبه راهبردی متوقف نشده است بلکه این مناسبات حتی از خیلی ماه‌ها قبل هم برای اجرای اهداف مشترک ادامه یافته و فقط مفاد آنها محرمانه نگه داشته شده بودند.
تا جایی که سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در این خصوص گفته است که تهران و پکن همواره در حال رایزنی و رد و بدل کردن اسناد مربوط به سند همکاری ۲۵ ساله خود هستند تا آنرا به نتیجه نهایی برسانند.

وی دستور کار این سفر را تبادل نظر در مورد تحولات بین‌المللی، منطقه‌ای و گسترش روابط دوجانبه ذکر کرد و افزود: دو کشور در عرصه‌های مهمی مانند مقابله با یکجانبه گرایی و مداخله آمریکا در امور داخلی کشورها اتفاق نظر دارند.

در واقع در طول دو سال و نیم گذشته از زمانی که دونالد ترامپ ایالات متحده را از توافق هسته‌ای خارج کرد و تحریم‌های مختلفی را بطور ظالمانه بر تهران تحمیل کرد، یکی از گزینه‌هایی که ایران برای مقابله با آمریکا به آن چشم است روابط با چین بوده است.

به همین دلیل در چنین شرایطی اعلام سفر ظریف با محورهایی از سوی دستیار وزیر خارجه در امور آسیا همراه شد. در همان روزی که بانک‌های ایرانی تحریم شدند آقای رضا زبیب گفت: در این سفر وزیر امورخارجه کشورمان، روان‌سازی تجارت بین دو کشور را به ویژه کمک به بخش خصوصی پیگیری می‌کند و اسناد اقتصادی، گمرکی و گسترش روابط بهداشتی در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: با توجه به کمک‌های مردمی و دولتی چین در شرایط کرونا به کشورمان، در این سفر برای افزایش همکاری‌های موثر در تولید واکسن کرونا گفت وگو می‌شود. آقای زبیب افزود: برای موضوع سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین از سال گذشته ارتباط مستمری در سطح کارشناسان بین دو کشور ایجاد شده است.

با وجود چنین به نظر می‌رسد دست کم فعلا سیاست ایران تلاش برای حداکثرسازی روابط با چین است که طبق شواهد موجود و دستور کار اعلام شده برای سفر دکتر ظریف هم اصل بر همین قرار خواهد داشت، یعنی مقابله با سیاست های یکجانبه گرایی آمریکا در مقابله با کشورهایی چون ایران و چین. 

زیرا چین که با تصمیم آمریکا به خروج از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کرده است، خود نیز در چند سال گذشته با آمریکا با مشکل روبرو شده و امروزه تنها قدرتی است که هنوز از ایران نفت می‌خرد. است.

بنابراین به نظر می‌رسد که در سفر ظریف به چین راهکارهایی برای تبادل مالی بین تهران و پکن قبل از نهایی شدن سند راهبردی ۲۵ ساله اندیشیده و تدبیر شود.

خود ظریف در این خصوص گفته است که ایران و چین درباره موضوعاتی مانند پیشبرد همکاری ۲۵ ساله و سرمایه‌گذرای ۴۰۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در ایران توافق نظر دارند.

وی حتی امروز بعد از دیدار با همتای چینی خود در توییتی به زبان چینی اعلام کرد: دیدار رو در روی پرثمری با دوستم خوبم وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین داشتم. دیدارهای حضوری در این بازه زمانی خاص کافی است تا نشان دهد که دو طرف اهمیت زیادی برای روابط میان دو کشور قائل‌ هستند.

ظریف گفت: ما اجماع بر سر گستره‌ای از مسائل همچون عمیق‌تر کردن روابط دوجانبه، توسعه برنامه همکاری ۲۵ ساله، حفاظت از توافق هسته‌ای ایران و مخالف با یکجانبه‌گرایی را تقویت کردیم.
وی در ادامه آورده است‌: با درنظر گرفتن پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور در سال ۲۰۲۱ به عنوان فرصتی تازه، باور دارم که مفهوم مشارکت جامع راهبردی بین دو کشور در آینده غنی‌تر خواهد شد.

وی در توییت دیگری به انگلیسی نوشت: مذاکرات پرثمری در تنگچونگ زیبا با دوستم وانگ یی در خصوص شراکت استراتژیک جامع داشتم‌. ما یکجانبه‌گرایی و تلاش آمریکا برای ایجاد جهانی تک قطبی را رد کردیم. همچنین در خصوص تقویت روابط از جمله برنامه ۲۵ ساله، همکاری‌های منطقه‌ای، حفظ برجام و همکاری در خصوص واکسن توافق کردیم‌.

ظریف به تازگی نیز در یک پیام توئیتری دیگر درباره تحریم‌های جدید آمریکا نوشت: «در بحبوحه شیوع کووید-۱۹، رژیم آمریکا می‌خواهد کانال‌های باقی مانده ما برای پرداخت هزینه غذا و دارو را از بین ببرد. ایرانی‌ها این بی رحمی‌های اخیر را دوام خواهند آورد. توطئه چینی برای گرسنگی دادن به یک جمعیت جنایتی علیه بشریت است. مقصران و کسانی که این اختیار را ایجاد می‌کنند کسانی که پول ما را بلوکه می کنند- با عدالت مواجه خواهند شد.». 
 

وی گفت: جمهوی خلق چین و جمهوری اسلامی ایران مورد فشار تحریمی آمریکا هستند و اکنون فشار روی چین در حوزه تجاری، دیپلماسی و روابط سیاسی به چشم می خورد، دخالت‌هایی که آمریکا در موضوع تایوان، هنگ گنگ و دیگر مناطق انجام می‌دهد چین را هم تحت فشار قرار داده و پکن به همین دلیل درصدد پیدا کردن شریک‌های تازه است.

پس چنین می توان گفت که سفر ظریف به چین، تحریم‌های آمریکا که تقریبا هر مانع علیه ایران صورت می‌گیرد را خنثی می‌کند و ایران و چین به عنوان دو قدرت منطقه‌ای می‌توانند همکاری اقتصادی و سیاسی رو به رشدی داشته باشند.
در واقع به دنبال بازگشت تحریم‌های آمریکا و کاهش شدید تعاملات تجاری کشورهای خارجی با ایران، پکن تبدیل به مهم‌ترین و بزرگترین شریک تجاری تهران شده است.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا