سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم مطرح کرد

فاصله چشمگیر قم تا سرانه استاندارد فضای سبز شهری و تفرجگاهی

19 دی: مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با بیان اینکه سرانه فضای سبز در قم با استانداردها فاصله دارد، گفت: سرانه فضای سبز شهری هشت متر‌مربع و سرانه فضای سبز تفرجگاهی سه متر‌مربع است.

 

پیام جوادیان با اشاره به اینکه تکنولوژی در شهرها موجب تغییر در فضای طبیعی می‌شود، اظهار کرد: باید همیشه از منابع طبیعی در محیط‌های شهری استفاده کنیم. مهم‌ترین خصوصیت درختان و فضای سبز تولید اکسیژن و تلطیف هوا است.

وی با اشاره به اینکه 60 درصد اکسیژن کره زمین را درخت‌ها تولید می‌کنند، افزود: یک هکتار جنگل 2.5 تن اکسیژن در طول سال تولید می‌کند که معادل با نیاز 10 نفر است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم افزود: مناطق دارای درخت 5 تا 11 درجه از دیگر مناطق خنک‌تر هستند. همچنین درختان با توجه به ریشه‌دوانی موجب تثبیت خاک شده و از فرسایش و ایجاد گرد و غبار جلوگیری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه هر هکتار جنگل در سال 68 تن غبار را جذب می‌کند، افزود: کاهش آلودگی صوتی از دیگر خاصیت‌های توسعه درختکاری است.

جوادیان با بیان اینکه سرانه فضای سبز در قم با استانداردها فاصله دارد، اضافه کرد: سرانه فضای سبز شهری هشت متر‌مربع و سرانه فضای سبز تفرجگاهی سه متر‌مربع است.

وی با اشاره به اینکه توسعه فضای سبز شهری قم باید با جدیت و با تمام امکانات مورد توجه قرار گیرد گفت: سایه و ایجاد طراوت از آیتم‌هایی است که در شهر بسیار کم داریم؛ شهر قم در گذشته یک باغ شهر بوده است و این باغات اکثرا به آپارتمان‌ها با طبقات زیاد و تجمع جمعیت تبدیل شده است.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٣-١٣٩۵, ١۵:١٩

   

پر مبحث ترین ها