سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استاندار قم:

مشکل اصلی قم کم آبی است

قم از نظر بارندگی وضعیت مناسبی ندارد و با توجه به جغرافیایی استان نظر به افزایش دما و کاهش بارش در سال‌های اخیر باید مدیریت منابع آب در استان را جدی گرفت.
استاندار قم با اشاره به وضعیت بارندگی در استان قم نسبت به میانگین کشوری و کاهش بارش در سال‌های اخیر گفت: مشکل اصلی استان قم کم آبی است.

 حجت‌الاسلام محمدحسین موسی‌پور در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان قم، با اشاره به وضعیت بارندگی در استان قم نسبت به میانگین کشوری و کاهش بارش در سال‌های اخیر، اظهار داشت: قم از نظر بارندگی وضعیت مناسبی ندارد و با توجه به جغرافیایی استان نظر به افزایش دما و کاهش بارش در سال‌های اخیر باید مدیریت منابع آب در استان را جدی گرفت.

وی افزود: باید توجه داشت که استان قم چه با بارش‌های بیش از میانگین سالانه مواجه باشد چه با  بارش‌های کمتر، مشکل اصلی این استان کم آبی است.

موسی پور توسعه بخش کشاورزی در استان قم را ضرورتی انکارناپذیر دانست و تصریح کرد: توسعه بخش کشاورزی قم در سال‌های آینده باید به عنوان نقطه‌ای روشن در هدف گذاری‌ها مورد نظر قرار بگیرد.

استفاده از روش آبیاری تحت فشار در بخش کشاورزی استان گسترش یابد

وی استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی استان قم را امری ضروری عنوان و یادآور شد: با توجه به کاهش 35 تا 40 درصدی مصرف آب با آبیاری تحت فشار مزارع کشاورزی و اعتبار مناسبی که دولت برای این امر اختصاص داده، باید بهره‌گیری از این روش در بخش کشاورزی استان گسترش یابد.

استاندار قم با اشاره به نیاز آبی استان قم و افزایش روزانه مصرف آب در این استان، گفت: برای تامین آب شرب موردنیاز مردم و همچنین تامین آب بخش صنعت برای اشتغال‌زایی به طور طبیعی تا حد امکان مصرف آب بخش کشاورزی کاهش می یابد.

در قم باید از کشت محصولات زراعی به سمت کشت محصولات باغی حرکت کنیم

وی در ادامه با بیان اینکه با توجه به وضعیت اقلیمی استان قم، توسعه بخش کشاورزی در این استان به هیچ وجه امکان پذیر نیست، تصریح کرد: ظرف 5 سال آینده و با برنامه‌ای مدون و دقیق باید الگوی کشت در استان قم تغییر پیدا کرده و از کشت محصولات زراعی به سمت کشت محصولات باغی در استان قم حرکت کنیم و این امر باید رویکرد اصلی و یکی از  سیاست‌های بخش کشاورزی استان باشد.

وزارت کشاورزی اعتبارات خشکسالی را به موقع و در حد نیاز تخصیص دهد

موسی پور افزود: وزارت کشاورزی هم به عنوان متولی اصلی بخش کشاورزی باید به دنبال تامین اعتبارات خشکسالی بوده و وضعیت استان‌ها را در جلسات دولت منتقل کند تا اعتبارات خشکسالی به موقع و در حد نیاز تخصیص پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه قم باید با برنامه‌ریزی و مدیریت منابع از بحران خشکسالی و کمبود آب عبور کند، ادامه داد: قانون برنامه پنجم فرصت بسیار خوبی را برای گسترش آبخیزداری و مدیریت آب های کشاورزی ایجاد کرده و اعتبارات خوبی هم در این بخش در بودجه امسال پیش‌بینی شده و با پیگیری مدیران باید اعتبارات مناسب برای استان در این بخش اختصاص یابد.

استاندار قم تصریح کرد: اگر همین مقدار منابع آب در استان مدیریت شود در سال‌های آینده مشکلی در این زمینه نخواهد بود و در دراز مدت هم مشکل را حل خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت تفکیک آب شرب شهری از آبیاری فضای سبز شهر، گفت: باید طبق برنامه زمانبندی شده اجرای این طرح در استان ادامه یابد و تا اواخر سال تا حد امکان این امر صورت بگیرد.

هیچ روستایی در قم نباید با مشکل کم‌آبی مواجه باشد

موسی پور آبرسانی سیار به روستاها را با توجه به خشکسالی امسال امری مهم عنوان کرد و افزود: آبرسانی سیار به روستاها باید گسترش یابد و هیچ روستایی نباید با مشکل کم‌آبی مواجه باشد.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح اضطراری انتقال آب از سرشاخه‌های دز به استان قم، خاطرنشان کرد: با همکاری دولت و همت مدیران اجرای طرح اضطراری پروژه انتقال آب از سرشاخه‌های دز، استان را از مشکل کم‌آبی نجات داد، در غیر اینصورت امسال استان با مشکلات متعددی در تامین آب شرب مردم مواجه بود.

استاندار قم با اشاره به تبدیل استان قم به کارگاه سازندگی و افزایش حجم ساخت و سازها در این استان اظهار داشت: به تناسب افزایش حجم ساخت‌ و سازها در استان، توجه مسائل ایمنی نیز ضروری است و دستگاه‌های مربوطه نظارت کاملی بر این امر داشته باشند تا از لحاظ مسائل ایمنی در ساخت‌ و سازها غفلت نشود.

وی در پایان با اشاره به آموزش عمومی و تخصصی بیش از 110 هزار نفر ساعت برای مقابله با مشکلات در زمان بحران، بیان داشت: آموزش عمومی و تخصصی توسط دستگاه‌های مربوطه باید به صورت برنامه ریزی شده دنبال شود.
 
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠۵-١٣٩٠, ٢١:٠٧

   

پر مبحث ترین ها