سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تورم استان قم بالاتر از میانگین کشور/ بانک‌های تجاری استان وارد عرصه اقتصادی شوند

بررسی روند صادرات و واردات استان، سرمایه‌گذاری‌ها و نقش بانک‌های تخصصی و تجاری استان در عرصه اقتصادی استان مهمترین موضوعاتی بود که در نخستین جلسه کارگروه تخصصی اقتصادی استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

 

به گزارش تسنیم، نخستین جلسه کارگروه تخصصی اقتصادی با حضور مدیران و مسئولان استان با دستور اخبار اقتصادی استان و ارائه گزارش شاخص‌های اقتصادی در تالار امام جواد (ع) استاندار قم برگزار شد.

محمود سیجانی، در ابتدای جلسه از رفع مشکل تامین مواد اولیه برای واحدهای تولیدی کفش و دمپایی استان خبرداد و اظهار داشت: طی روزهای گذشته ماده اولیه این واحدها به حدی کاهش یافته بود که نارضایتی زیادی را ایجاد کرده بود.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم دلیل کاهش مواد اولیه این صنعت را صادرات آن عنوان کرد و گفت: در پیگیری‌ها متوجه شدیم واحد تامین کننده مواد اولیه را صادر می‌کرد که براساس قانون وقتی صنایع داخلی نیازمند ماده اولیه باشند صادرات آن قانونی نیست.

وی در ادامه به صدور 155 پروانه بهره‌برداری در بخش صنعت و معدن در سال 94 اشاره کرد و گفت:‌ 3009 میلیارد ریال در این زمینه سرمایه‌گذاری صورت گرفته و 1770 فرصت شغلی مستقیم ایجاد کرده است که این آمار در سال 93 نشان‌دهنده صدور 157 پروانه بهره‌برداری، 3021 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و 2203 فرصت شغلی است.

سیجانی از روند رو به کاهش صادرات در 3 سال 92، 93 و 94 خبر داد و عنوان کرد: میزان صادرات در سال 92، 93 و 94 به ترتیب 212هزار و 300 میلیون دلار، 188هزار و 10 میلیون دلار و 172 هزار و 800 میلیون دلار بوده است.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم به نرخ واردات استان در مقایسه با میانگین کشوری اشاره کرد و گفت: در سال 92، 543 هزار و 800 میلیون دلار، در سال 93، 549 هزار و 900 میلیون دلار و در سال 94، استان قم 550 هزار میلیون دلار واردات داشته این رقم رشد 1 صدم درصدی را نشان می‌دهد.

سید مصطفی منزوی در این جلسه از آغاز خرید تضمینی محصولات کشاورزی خبرداد و اظهار داشت: تا امروز 13 هزار تن جو، 13 هزار تن گندم و 1800تن کلزا خریداری شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان قم افزود: تاکنون 95 میلیارد تومان بابت خرید تضمینی کلزا و 80 میلیارد تومان برای خرید گندم تضمینی پرداخت شده که مابقی مطالبات تا 20 روز آینده پرداخت می‌شود.

به گفته وی، خرید تضمینی جو باید از طریق بورس انجام شده که تاکنون خریدی صورت نگرفته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم نیز از بازدید دو هیئت خارجی برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری در استان قم خبرداد و گفت: هیئتی از چین وارد قم شد که طی بازدید از ظرفیت‌های گردشگری استان 2 تفاهم نامه در زمینه تبادل تور و ایجاد واحدهای پذیرایی در دو استان گانسو چین امضا شد.

عیسی رضایی دومین هیئت را مربوط به تعدادی سرمایه‌گذار قبرسی عنوان کرد و افزود: این هیئت که به دعوت بخش خصوصی وارد استان شدند تمایل زیادی برای سرمایه‌گذاری در استان قم داشتند.

وی با انتقاد از نبود متولی خاص برای مراجعه هیئت‌های خارجی در استان تصریح کرد:‌ وضعیت هیئت‌های خارجی که به استان وارد می‌شوند مشخص نیست از همین رو لازم است مجموعه‌ای برای برای هدایت هیئت‌ها وجود داشته باشد.

در ادامه این جلسه مدیرکل امور اقتصادی استانداری قم به آمار و ارقامی مربوط به شاخص تورم استان در سال‌های اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: در بحث تورم برخی از شاخص‌های استان از میانگین کشوری بالاتر است که این موضوع دلایل مختلفی دارد.

مجید آوری فرد ادامه داد: میزان تورم کشور در سال 92 رقم 32.1 درصد بوده که در این سال میزان تورم استان 33.5 درصد بوده است که این نرخ در سال 93 برای کشور 14.8 و استان قم 16.3 بوده است.

وی با بیان اینکه نرخ تورم در سال 94 هنوز اعلام نشده است خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود نرخ تورم استان قم در سال 94 باز هم بیشتر از میانگین کشور باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم با تاکید براینکه در استان جای کار زیاد است عنوان کرد: وقتی آمار اعلام می‌شود مدیران استان تکان سختی می‌خورند، در 3 سال گذشته این آمار همیشه چالش برانگیز بوده است.

سید حسن رضوی ادامه داد: در راستای مباحث مالی و استفاده از تسهیلات در استان آنچه تاکنون بوده خوب عمل نکردیم، بانک‌های تخصصی تکلیفی عمل می‌کنند اما زمانی جواب می‌گیریم که بانک‌های تجاری وارد کار شوند.

به گفته وی، هدف گذاری، راهکارها و دستیابی به اهداف باید توسط مدیران اجرایی تعیین شود و در کنار آن‌ها بانک‌ها باید پاسخگو باشند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٣-١٣٩۵, ١٧:٢٢

   

پر مبحث ترین ها