سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مشکلات هزار و یک رنگ محیط زیست و بضاعت اندک متولی

حفاظت از محیط زیست قم با 15 محیط بان

هفته محیط زیست بهانه‌ای شد تا مدیرکل و کارکنان اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان قم دیدارهایی با استاندار قم و تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه داشته باشند.

 

استاندار قم در این دیدار که در تالار امام جواد(ع) استانداری برگزار شد٬ بر ضرورت مشارکت مردم در امور مربوط به حفاظت محیط زیست تاکید کرد.

سید مهدی صادقی مشارکت مردم را منوط به ارتقای آگاهی‌های آنان در این زمینه دانست و اظهار داشت: اگر آگاهی مردم را نسبت به لزوم حفظ محیط زیست ارتقا دهیم آنها خودشان در این راستا کمک می‌کنند و بسیاری از مشکلات رفع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به صرف سیاست‌گذاری نمی‌توان از محیط زیست حراست کرد گفت: یکی از مشکلاتی که ما در کشور کمتر شاهد هستیم نبود نیازسنجی است اگر نیازسنجی در حضور کارشناسان صورت گیرد حس حفاظت از محیط زیست افزایش می‌یابد.

وی خطاب به مسئولان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: سعی کنید جذب منابع ملی خود را افزایش دهید. 65 درصد منابع ملی درون وزارتخانه‌ها قرار دارد و اگر بتوانید بخشی از این منابع را جذب کنید بسیاری از مشکلات محیط زیست قم رفع می‌شود.

صادقی بیان کرد: ما از بحران مشکلات زیست محیطی که در آن قرار داریم نگرانیم. مشکل کمبود آب در استان قم نیز وجود دارد و سعی شده تغییر الگوی کشت و مسائل دیگری را در استان قم داشته باشیم.

وی افزود: اگر ما بتوانیم با سازمان‌های مردم نهاد ارتباط بهتری برقرار کرده و رسالتی برایشان تعیین کنیم بسیار برای محیط زیست سودمند خواهد بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قم هم در این جلسه گفت: برای حفظ محیط زیست باید با مدیریت پسماند زباله‌ها را تفکیک و به نوعی آنها را به چرخه عمومی بازگرداند.

‌ محسن بهشتی با انتقاد از محدودیت‌های اعتباری سازمان حفاظت محیط زیست و نبود قدرت لازم اجرایی در این سازمان گفت: زمانی که قدرت ورود به مسائل وجود ندارد و فقط می‌شود توصیه کرد، کاری انجام نمی‌شود، زیرا که جنبه شعاری دارد.

وی با تاکید براینکه باید بستر را برای سرمایه‌گذاری صنایع پاک و اشتغالزا فراهم کنیم، خاطرنشان کرد: این صنایع نه تنها برای محیط زیست مشکلی ایجاد نمی‌کنند، بلکه منفعت خوبی هم دارند.

سیاست نباید وارد بحث‌های محیط زیست شود

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) هم در دیدار مدیرکل حفاظت محیط زیست و کارکنان این اداره گفت: مسائل سیاسی نباید وارد بحث‌ محیط زیست شود، زیرا محیط زیست موضوعی عام است و هر چیزی که سیاسی و جناحی شد به درستی پیش نرفته است.

حجت الاسلام سید محمد سعیدی در این دیدار در سالن محراب حرم حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد، با بیان اینکه اسلام برای حفظت محیط زیست اهمیت زیادی قائل شده اظهار داشت:متأسفانه نگاه به محیط زیست هنوز میان مردم تعمیم نیافته است. مردم ما وقتی چیزی را باور کنند در آن جهت حتما تلاش می‌کنند و این را در گذشته ثابت کرده‌اند.

حجت الاسلام سعیدی عنوان کرد: اگر مردم باور کنند آسیب‌های محیط زیست به خودشان برمی‌گردد و ضرورت حفظ از آن را درک کنند در آن جهت کمک می‌کنند.

وی ابراز داشت: ذهن مردم اسیر فکر خاصی نیست و درگیر حزب و یا جناحی نیستند و هر زمان ضرورتی را احساس کرده‌اند وارد میدان عمل شده‌اند.

دریاچه نمک بحرانی تر از دریاچه ارومیه

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم در این دیدار گفت: استان قم فقط ۱۵ محیط بان دارد و از این جهت در تنگنا هستیم و باید تعداد آنها را افزایش دهیم.

سید رحمان دانیالی افزود: استان قم فقط ۱۵ محیط بان دارد و از این جهت در تنگنا هستیم و باید تعداد آنها را افزایش دهیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم بیان کرد: برای شناسایی جاذبه طبیعی و گردشگری استان قم اطلس طبیعت گردی تا پایان سال جاری آماده می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری پیش همایش ملی اسلام و محیط زیست در قم، افزود: اساتید بسیاری از قم برای سخنرانی در این همایش در تهران حضور یافتند و با توجه به ظرفیت‌های علمی و فرهنگی بسیاری که در قم وجود دارد با حمایت مسئولان می‌توان این همایش را در قم برگزار کرد.

دانیالی همچنین در دیدار با استاندار قم اظهار کرد: استان قم یکی از پرتراکم ترین صنایع آلاینده را دارد و ا این رو کاهش آلودگی صنایع یکی از اقدامات مهمی است که باید در قم مورد توجه باشد.

وی همچنین از احیای برخی تالاب‌ها و حوض سلطان در قم خبر داد و گفت: بحران در دریاچه نمک قم بسیار جدی‌تر از دریاچه ارومیه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم برداشت‌های بی رویه از سفره‌های زیرزمینی و قطع حق آبه‌ها باعث ایجاد بحران‌های زیست محیطی در قم شده که وجود ریزگردها نمونه‌ای از آن است که حتی میزان آن گاهی چندید برابر حد استاندارد می‌شود.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٣-١٣٩۵, ٢٠:٢٩

   

پر مبحث ترین ها