سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

به دلیل آبیاری سنتی؛

۶۰ درصد آب‌های چاه و قنات در قم تلف می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: آبیاری سنتی سبب شده که تا ۶۰ درصد از آب‌های چاه و قنات استان به دلیل انحراف از مسیر و جذب در زمین‌های شوره زار تشنه، از بین برود.

 

محمدرضا طلایی در گفت‌وگو خبرنگار ما با بیان اینکه فرهنگ‌سازی استفاده از آبیاری تحت‌فشار در اراضی کشاورزی یک امر ضروری است، گفت: استان قم با از دست دادن بیش از ۴۵۰ میلیون متر مکعب روان آب در شرایط بحرانی قرار دارد.

وی با اعلام اینکه تقریباً تمام برداشت‌های آب کشاورزی استان از چاه‌های عمیق و نیمه عمیق و سفره‌های زیرزمینی است، بیان کرد: در حال حاضر درصدد اجرای آبیاری نوین برای ۲۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی هستیم که نیاز به ارائه تسهیلات ۱۶ میلیاردی بلاعوض به متقاضیان دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با ابراز خرسندی از فرهنگ‌سازی و استقبال کشاورزان از طرح‌های نوین آبیاری، گفت: خوشبختانه با اختصاص اعتبار ۸ برابری دولت در سال ۹۴ توانستیم بیش از ۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را زیر پوشش آبیاری تحت‌فشار بیاوریم.

طلایی به اجرای ۵۰ کیلومتر لوله‌گذاری برای هدایت آب‌های چاه و قنات به مزارع کشاورزی اشاره کرد و افزود: آبیاری سنتی سبب شده که تا ۶۰ درصد از آب‌های چاه و قنات استان به دلیل انحراف از مسیر و جذب در زمین‌های شوره زار تشنه، از بین برود.

وی با اشاره به اینکه در اجرای طرح آبیاری تحت‌فشار بیش از ۸۰ درصد تا سقف ۷ میلیون تومان از هزینه را به صورت ارائه تسهیلات بلاعوض عهده‌دار هستیم، افزود: از سال گذشته طرح ۵ ساله تغییر الگوی کشت را برای مواجه با خطر کم آبی در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

طلایی با اعلام اینکه اجرای آبیاری تحت‌فشار به چیزی حدود ۲۵ میلیارد تومان تسهیلات نیاز دارد، گفت: اجرای تغییر کشت ۱۵ تا ۱۸ درصدی محصولات زراعی پرآب بر پاییزه، اجرای کشت ۵۰ هکتاری گیاهان دارویی، افزایش ۱۰۰ هکتاری کشت گل محمدی، ارتقا و تغییر ارقام گندم، زودبازده کردن برخی از محصولات مانند ذرت از جمله برنامه‌هایی است که در راستای تغییر و ارتقای الگوی کشت در حال اجراست.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٣-١٣٩۵, ١٧:٣٧

   

پر مبحث ترین ها