سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فاز نخست متروی قم سال آینده افتتاح می‌شود

شهردار قم با بیان اینکه مترو قم با ۱۴.۵ کیلومتر طول از قلعه کامکار تا مسجد مقدس جمکران با ۱۴ ایستگاه در حال احداث است، گفت: فاز نخست متروی قم سال آینده افتتاح می‌شود.

19دی انلاین -

 مرتضی سقائیان نژاد در حاشیه بازدید استاندار و جمعی از مسئولان استان از طرح‌های عمران شهری قم اظهار داشت: مجموعه مدیریت شهری اهتمام ویژه ای برای بهره برداری از فاز نخست قطار شهری در زمان مقرر دارد و در صورت حل مشکل واگن‌ها، معارضات و املاک در مسیر ایستگاه‌ها، فاز نخست مترو حد فاصل قلعه کامکار تا میدان مطهری در سال آینده مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

وی افزود: خط مترو قم با ۱۴.۵ کیلومتر طول از قلعه کامکار تا مسجد مقدس جمکران با ۱۴ ایستگاه در حال احداث است که در ایستگاه میدان مطهری مرکز تبادل خطوط مترو، منوریل و اتوبوس خواهد بود.

شهردار قم خاطر نشان کرد: حفاری تونل خط مترو قم با استفاده از دستگاهتی بی ام به قطر ۹.۳۹ متر به صورت مکانیزه انجام می‌شود که تاکنون بیش از هفت کیلومتر از حفاری خط انجام شده و تنها ۲.۷ کیلومتر باقی مانده است.

سقائیان نژاد افزود: بیشترین فاصله ایستگاه‌های خط مترو قم یک هزار و ۲۰۰ متر و حداقل فاصله نیز ۷۰۰ متر است که طی برنامه ریزی شهرداری قرار است در فاز نخست ۴.۵ کیلومتر از این طرح از قلعه کامکار تا میدان مطهری با سه ایستگاه و چهار قطار افتتاح شود.

وی در ادامه با تأکید بر لزوم تقویت تعامل و هماهنگی بیش از پیش میان دستگاه‌ها و مجموعه‌های مختلف قم برای تسریع در روند بهره برداری از طرح‌های شهری، گفت: در سال گذشته بسیاری از طرح‌های نیمه تمام قم مجدداً فعال شد و این طرح‌ها در سال جاری باید به بهره برداری برسد.

سقائیان نژاد با اشاره به پروژه پل روگذر میثم افزود: با تکمیل دو دهنه باقی از این پل، این طرح اوایل مردادماه امسال افتتاح می‌شود.

وی با اشاره به پروژه سه سطحه عمار یاسر با بلوار ۱۵ خرداد گفت: با بر طرف شدن مشکلی که با شرکت آب و فاضلاب بوجود آمده است، این طرح تا پایان مهرماه امسال به بهره برداری می‌رسد.

شهردار قم همچنین پروژه تقاطع بزرگراه امام علی(ع) با بلوار عمار یاسر را از دیگر طرح‌های عمرانی نیمه تمام قم ذکر کرد و افزود: این طرح که در حد یک رو گذر است و در روان سازی ترافیک محور عمار یاسر نقش بسزایی دارد تا پایان مهرماه ۹۵ افتتاح می‌شود.

سقائیان نژاد با اشاره به بلوار مرجعیت اضافه کرد: فاز نخست این طرح تکمیل و از سوی پیمانکار تحویل داده شده است و فازهای ۲ و ۳ آن نیز به ترتیب تا سه ماه آینده و تا پایان سال مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

وی همچنین طرح‌های پارک آبی، آکواریوم و باغ پرندگان در بوستان غدیر را از دیگر طرح‌های در حال اجرا در شهر قم برشمرد و افزود: پروژه پارک آبی تا پایان ماه مبارک رمضان به بهره برداری خواهد رسید و کار مذاکره با پیمانکار و طراحی مربوط به طرح آکواریوم انجام شده تا در کنار پارک آبی یک مجموعه تفریحی فرهنگی مناسبی را برای استفاده عموم مردم بویژه جوانان در بوستان مذکور شاهد باشیم.

شایان ذکر است پیش از ظهر امروز استاندار قم، شهردار و جمعی از مسئولان استانی، ضمن بازدید از پروژه‌های پل میثم، تقاطع کمربندی امام علی(ع) و عمار یاسر، تقاطع سه سطحه عمار یاسر و بلوار ۱۵ خرداد، تقاطع سه سطحه شهیدان محمود نژاد و بلوار جمهوری و همچنین پارک آبی بوستان غدیر، از نزدیک در جریان عملیات اجرایی و پیشرفت فیزیکی این طرح‌ها قرار گرفتند.

تقدیر استاندار قم از تلاش‌های مدیریت شهری در اجرای پروژه‌های عمرانی

استاندار قم نیز از روند اجرای پروژه‌های شهری تقدیر کرد و گفت: روند اجرای پروژه‌های شهری در قم به وضعیت مطلوبی رسیده است.

سیدمهدی صادقی در حاشیه بازدید از ۶ پروژه مهم عمرانی در قم طی سخنانی اظهار کرد: اقدامات خوبی در اجرای پروژه‌های شهری صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع از روند اجرای پروژه‌های شهری رضایت دارم و زمان‌بندی در اجرای این پروژه‌ها منطقی و اجرایی است.

بهره‌برداری از فاز دوم بلوار مرجعیت به طول ۲.۷ کیلومتر

استاندار و شهردار قم در ادامه بازدید از روند اجرای پروژه‌های عمرانی شهر قم، از وضعیت اجرای پروژه بلوار مرجعیت که حدفاصل بلوار جمهوری تا پردیسان به طول ۱۴ کیلومتر احداث می‌شود بازدید کردند.

فاز نخست بلوار مرجعیت به طول یک کیلومتر اوایل امسال به بهره‌برداری رسید و فاز دوم این پروژه نیز تا شهرک قدس به طول ۲.۷ کیلومتر در دست احداث است و طی ماه‌های آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

استاندار قم در این بازدید با اشاره به وضعیت پردیسان و اسکان جمعیت قابل توجهی در این شهرک اظهار کرد: ایجاد مسیرهای دسترسی مختلف برای پردیسان از نکات مهم است که البته مورد توجه مدیریت شهری نیز قرار گرفته است.

مهدی صادقی با اشاره به اینکه احداث بلوار مرجعیت بخش عمده‌ای از نیاز شریانی شهرک پردیسان را تأمین می‌کند، خاطرنشان کرد: باید مسیرهای دیگر نظیر بلوار زائر، بلوار شهید آوینی و... نیز به عنوان راه‌های دسترسی به پردیسان احداث و تکمیل می‌شود.

پروژه تقاطع شهیدان محمود نژاد - بلوار جمهوری تکمیل کننده رینگ دوم ترافیک قم

علیرضا قاری قرآن، معاون شهردار قم نیز در حاشیه بازدید استاندار قم از روند اجرای پروژه تقاطع سه سطحه شهیدان محمودنژاد - بلوار جمهوری اظهار کرد: با احداث این تقاطع رینگ دوم ترافیکی شهر قم تکمیل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این تقاطع ابتدا به صورت دو سطحه پیش بینی شده بود، گفت: با سه سطحه شدن تقاطع ما هم از تسهیل تردد خودروها در مسیر شرق به غرب و هم در مسیر شمال به جنوب بهره‌مند می‌شویم.

معاو شهرسازی و امور زیربنایی شهرداری قم خاطرنشان کرد: این پروژه حدود یک ماه است که عملیات اجرایی خود را آغاز کرده است و طبق برنامه ظرف مدت یک سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه کارگاه عمرانی پروژه تا ساعت ۲۴ فعال است، گفت: از پیمانکار قول گرفته‌ایم که همه تلاش خود را به کار گیرد تا پروژه تا پایان سال به مرحله بهره‌برداری برسد.

قاری قرآن با اشاره به اینکه پروژه شهیدان محمودنژاد یکی از پروژه‌های ویژه شهر قم در بخش اجرا است، گفت: در ۲۵ روز که از عمر پروژه می‌گذرد وضعیت مطلوبی را شاهد بودیم و امیدواریم که این وضعیت ادامه یابد.

استاندار قم نیز در این بازدید طی سخنانی با اشاره به اینکه باید دستگاه‌ها همکاری و هماهنگی لازم را در اجرای پروژه‌های عمرانی داشته باشند، تصریح کرد: باید کام مردم با مشاهده روند روبه‌رشد پروژه‌های عمرانی شیرینی شود.
سیدمهدی صادقی بیان کرد: تسریع در اجرای پروژه‌های عمرانی و عمل کردن به برنامه زمان‌بندی از نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بهره‌برداری از پارک آبی بوستان غدیر تا پایان ماه مبارک رمضان

استاندار قم در ادامه بازدید از روند اجرای پروژه‌های شهری در قم در پارک آبی بوستان غدیر حضور یافت و از روند اجرای این پروژه که مراحل نهایی خود را سپری می‌کند بازدید کرد.

پروژه پارک آبی بوستان غدیر یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های پارک آبی در سطح کشور و منطقه به شمار می‌رود و با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد ریالی به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

در کنار این پروژه مجتمع پذیرایی سنتی احداث شده و فضای مطلوبی را برای مسافران و شهروندان فراهم کرده است.

سید مهدی صادقی در حاشیه بازدید از روند احداث پارک آبی بیان کرد: زیرساخت‌های خوبی در این پروژه تفریحی مهیا شده است و منتظر هستیم که سرمایه‌گذار هرچه سریع‌تر اعلام افتتاح کرده و مورد استفاده همگان قرار گیرد.

پیشرفت ۹۰ درصدی عملیات عمرانی پل روگذر میثم

عملیات عمرانی پروژه پل روگذر میثم که متصل کننده خیابان‌های میثم شمالی و جنوبی است تاکنون ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

قاری قرآن، معاون شهرسازی و امور زیربنایی شهرداری قم همچنین در حاشیه بازدید استاندار و شهردار قم از ۶ پروژه عمرانی مهم اظهار کرد: پروژه روگذر پل میثم خیابان‌های میثم شمالی و جنوبی را به یکدیگر متصل می‌کند.

وی مدت زمان اجرای این پروژه را یک سال عنوان کرد و افزود: این پروژه ظرف دو ماه آینده تکمیل و راه اندازی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این پروژه در سال ۹۳ کلنگ زنی شده بود ولی قرارداد آن در سال ۹۴ منعقد شده و عملیات اجرایی آغاز شد، گفت:‌ اعتبار هزینه شده برای اجرای این پروژه ۱۰ میلیارد تومان است.

قاری قرآن خاطرنشان کرد: در حال حاضر این پروژه ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و طی ۴۰ روز آینده ساخت سازه روگذر به اتمام می‌رسد.

احداث روگذر کمربندی امام علی(ع) محور عماریاسر را از بن بست خارج می‌کند

استاندار قم همچنین در حاشیه بازدید از روند عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح امام علی(ع) با محور عماریاسر ضمن مثبت ارزیابی کردن روند احداث این پروژه بیان کرد: این پروژه روند بسیار خوبی را سپری می‌کند و عملیات عمرانی با سرعت قابل قبولی اجرا می‌شود.

صادقی بیان کرد: با به بهره‌برداری رسیدن پروژه تقاطع سه سطحه عماریاسر و روگذر امام علی(ع)، محور عماریاسر از بن بست خارج شده و این بلوار در بهبود وضعیت ترافیک شهر قم نقش بسزایی ایفا خواهد کرد.

علیرضا قاری قرآن نیز در حاشیه این بازدید در سخنانی اظهار کرد: محور عماریاسر تکمیل کننده یکی از رینگ‌های اصلی شهر قم است و در حال حاضر این پروژه با سرعت بسیار خوبی اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی این پروژه به صورت ۲۰ درصد نقدی و ۸۰ درصد تهاتر است، اضافه کرد: این پروژه شهریور ماه به اتمام خواهد رسید.

معاون شهرسازی امور زیربنایی شهرداری قم خاطرنشان کرد: آرماتور بندی عرشه این روگذر طی ۱۰ روز آینده به اتمام خواهد رسید.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٣-١٣٩۵, ١٧:۵٩

   

پر مبحث ترین ها