سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استمرار جولان موتور سواران در قم/ قوانین بازدارنده نیست

قم به نوعی شهر موتور سواران است به گونه ای که بر اساس آمار یک سوم جمعیت این شهر موتور سوارند و جولان موتور سواران در این شهر کم کم تبدیل به معضلی جدی شده است که حل آن نیازمند تدابیر اساسی است.        

جولان موتورسواران در کوچه پس کوچه‌ها و پیاده‌روهای شهر قم یکی از معضلات جدی است که از سالیان متمادی گریبان این شهر مقدس را گرفته است، تا جایی که روزانه دهها موتورسوار متخلف توسط نیروهای پلیس مورد مواخذه قرار می‌گیرند.

صرفنظر از عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، آشفتگی‌های بصری و انواع تخلفاتی که در بین موتورسواران قمی بسیار شایع است، تحمیل حجم انبوهی از امکانات دولتی و بیت‌المال بر جامعه بیش از هر چیزی مردم قم را نگران کرده است، به گونه‌ای که بیمارستان نکویی قم به پایانه‌ای برای انتقال مجروحان ناشی از تصادفات رانندگی به ویژه موتورسیکت‌ها تبدیل شده که بدون پرداخت هزینه‌ای درمان می‌شوند.

بی‌رحمی موتوسواران به حریم عابران

یکی از شهروندان قمی که از تخلفات موتورسواران عصبانی است، در گفتگو با مهر تجاوز به حریم پیاده‌روها را یکی از مشکلات جدی موتورسواران برشمرد و تاکید کرد: عده‌ای فقط برای اینکه به راحتی و بدون رعایت قانون در خیابان‌ها تردد کند اقدام به خریدن موتورسیکلت می‌کنند.

فرید میرطالبی گفت: این افراد حتی از تمکن مالی برای خرید خودرو برخوردار هستند ولی قانون شکنی را فدای منافع شخصی خودشان می‌کنند و حرمت حریم دیگران را نگه نمی‌دارند.

این شهروند قمی با انتقاد از عدم فرهنگ سازی لازم برای استفاده بهینه از وسایل حمل و نقل گفت: معضل تخلفات موتورسواران از سالیان گذشته مردم شهر قم را آزار می‌دهد اما نمی‌دانم که چرا دستگاه‌های مسئول در این زمینه کم کاری می‌کنند؟

موتورسواری شبیه خودکشی است

شهروند دیگری که موتورسواران را عامل اصلی تصادفات می‌داند می‌گوید: فضای موتورسواری در قم شبیه خودکشی است، به خاطر اینکه بیشتر موتورسواران نه تنها از کلاه ایمنی استفاده نمی‌کنند، بلکه در خیابان‌های یک طرفه و پیاده‌روها تردد می‌کنند و اگر کوچکترین برخوردی با آنها صورت گیرد، ممکن است اتفاق ناگواری برای آنها به وجود آید.

حمید میلانی گفت: بنده بارها شاهد هستم که موتورسواران با حرکت‌های مارپیچی به گونه‌ای رانندگی می‌کنند که تعادل رانندگان خودروها را بهم می‌زنند و اگر تصادفی رخ دهد چه بسا رانندگان خودروها مقصر شناخته شوند.

وی تاکید کرد: به نظر من قم بیشترین موتورسوار را در بین شهرهای دیگر کشور دارد و این نیازمند مدیریت صحیح است که موتورسواران با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی در خیابان‌ها تردد کنند تا مزاحم شهروندان دیگر نشوند.

توقیف 26 هزار موتورسیکلت در قم


در همین حال رئیس پلیس راهور استان قم در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: نهایت برخورد با تخلفات موتورسواران، توقیف موتورسیکلت است که تعداد قابل توجهی از صاحبان این وسیله نقلیه برای بررسی تخلفات و ترخیص موتورسیلکت خود به راهنمایی و رانندگی مراجعه نمی‌کنند.

فریدون ترکاشوند با اشاره به حجم بالای موتورسیکلت‌های توقیف شده در پارکینگ‌های قم، تصریح کرد: در حال حاضر 26 هزار وسیله نقلیه موتورسیکلت در پارکینگ‌های قم توقیف است.

ترکاشوند بیان داشت: قانون راهنمایی و رانندگی باید آنقدر حالت بازدارندگی داشته باشد که کسی جرئت ارتکاب تخلف در ذهنش خطور نکند و چنانچه فردی مرتکب خلافی شد جرایم درنظرگرفته شده باید به گونه‌ای باشد که برای دیگران عبرت شود.

وی گفت: با اینکه این قانون حالت بازدارندگی ندارد ولی ما خودمان را موظف به اجرای آن می‌دانیم و در مسیر اجرای قانون کوتاهی نمی‌کنیم.

وجود 350 هزار موتورسیکلت در قم

ترکاشوند عدم رعایت قانون و مقررات راهنمایی و رانندگی از سوی موتورسواران در قم را جدی دانست و گفت: در حال حاضر حدود 350 هزار موتورسیکلت در قم وجود دارد و با درنظرگرفتن تعداد جمعیت قم، این شهر از نظر تعداد موتورسیکلت‌ها در ردیف شهرهای مطرح کشور قرار دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه موتورسیکلت‌ها 70 درصد عامل فوت و 85 درصد عامل جرح در تصادفات را به خود اختصاص داده‌اند و از مردم قم انتظار می‌رود که با توجه به جایگاه والای این شهر، قوانین راهنمایی و رانندگی را جدی بگیرند.

ناگفته پیداست که اگر اندکی بر اظهارات رئیس پلیس راهور استان قم تامل شود، هر انسانی متوجه می‌شود که تعداد موتورسیکلت‌های موجود در قم حدود یک سوم جمعیت این شهر است. ممکن است این آمار برای اهالی شهرهای دیگر میهن اسلامی جالب باشد اما برای شهروندان قم تازگی ندارد، چون تعداد موتورسیکلت‌های برخی از خانواده‌های این شهر از تعداد مردان آن خانواده بیشتر است!

به هر حال مردم قم در انتظار روزی می‌مانند که با مدیریت دست‌اندرکاران امر، شاهد جولان موتورسواران متخلف و تحمیل هزینه‌های بیت‌المال نباشند تا از این وسیله نقلیه در چارچوب آنچه قانون تعریف کرده استفاده شود.

...................................

روح الله کریمی

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠۶-١٣٩٠, ٠١:١٠

   

پر مبحث ترین ها