سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آمار برگشت مجدد به زندان در قم کمتر از میانگین کشوری است

بروز شده : ۵-٠۴-١٣٩۵, ١۶:٠۴    نسخه چاپی    
مدیر کل زندان های استان قم گفت: شمار زندانیان قم کمتر از چهار هزار نفر است و برگشت مجدد به زندان نیز کمتر از متوسط کشور، ۳۷ درصد است.

19دی انلاین -

 بنا به گفته مسئولان، اعتیاد و سرقت بیشترین جرم را در شمار زندانیان قم دارد. استان قم به دلیل شاهراه مواصلاتی ۱۷ استان بسیاری از ترانزیت‌های انواع مواد مخدر را شاهد است و این موجب شده جمع زیادی از زندانیان قم غیربومی باشند.

کمبود فضا در زندان لنگرود قم مسئولان را واداشته تا زندانی دیگر در کنار زندان مرکزی به ظرفیت هزار نفر ساخته شود و اگر چه مسئولان قمی از افتتاح زندان جدید خوشحال نیستند و این امر را به ناچار انجام می‌دهند.

حجت الاسلام سید علی تهامی، مدیر کل زندان‌های استان قم در اولین مصاحبه مطبوعاتی خود که قبل از ظهر شنبه همزمان با هفته قوه قضائیه در اداره کل زندان‌های استان قم برگزار شد، اظهار داشت: شمار زندانیان قم کمتر از چهار هزار نفر است و برگشت مجدد به زندان نیز کمتر از متوسط کشور یعنی ۳۷ درصد است.

۴۰ درصد زندانیان قم با مواد مخدر مرتبط بوده‌اند

وی با بیان اینکه نزدیک به ۴۰ درصد زندانیان مرتبط با مواد مخدر بوده‌اند، گفت: اشتغال زندانیان برای عدم بازگشت آنان به زندان مسئله بسیار مهمی است و در این جهت ۲۵ حرفه به زندانیان آموزش داده می شود تا پس از آزادی بیکار نباشند.

حجت الاسلام تهامی عنوان کرد: طی ماه رمضان ۳۵ روحانی در زندان قم حضور دارند و در طول سال نیز ۲۰ روحانی برنامه‌های متنوع فرهنگی، آموزشی و مسائل اخلاقی و اعتقادی برگزار می‌کنند.

 وی ابراز کرد: سوادآموزی و ورزش صبحگاهی دو مورد الزامی است که ما پیگیر آن هستیم.

مدیر کل زندان‌های استان قم عنوان داشت:‌ از تمامی متولیان امور حرفه آموزی خواستاریم تا ما را در امر حرفه آموزی به زندانیان یاری کنند.

وی ابراز کرد: در بحث بهداشت و درمان بهیاری در زندان حضور دارد و در صورت ضرورت فرد بیمار به بیمارستان‌های سطح شهر منتقل می‌شود.

شرکت ۳۴ زندانی در آزمون کنکور سال ۹۴

حجت الاسلام تهامی اظهار کرد: بیشتر زندانیان قم تحصیلات پایینی دارند و به همین دلیل ادامه تحصیل زندانیان جدی است و در این باره تفاهم نامه با نهضت سوادآموزی، آموزش و پرورش، دانشگاه علمی کاربردی و پیام نور و همچنین دانشگاه آزاد منعقد کرده‌ایم.

وی با بیان این که تمام کارهای فرهنگی کشور در زندان قم اجرا می شود، ابراز کرد: برگزاری کلاس های سوادآموزی تا دانشگاه در زندان مرکزی قم صورت می گیرد و امکان آن فراهم شده است.

مدیر کل زندان‌های استان قم افزود: در سال گذشته ۳۴ نفر از زندانیان قم در آزمون ورودی به دانشگاه‌های سراسر کشور، کنکور شرکت کردند.

وی اظهار داشت: روان درمانی در زندان بحث جدی است و تعداد زیادی از زندانیان تحث پوشش آن قرار گرفته‌اند.

حجت الاسلام تهامی با اشاره به اینکه آمار زندانیان زیر ۱۸ سال و نسوان بسیار کم است، تصریح کرد: به دلیل تراکم جمعیت زندان، زندان جدیدی به ظرفیت هزار نفر در کنار زندان مرکزی احداث می‌شود که تاکنون ۹۸ درصد پیشرفت داشته است.

ساختمان جدید دارالقرآن در زندان مرکزی قم افتتاح می‌شود

وی عنوان کرد: روزانه ۱۷ تا ۱۸ محفل جزء خوانی قرآن کریم در زندان و با حضور زندانیان برگزار می‌شود. در ابتدای این مراسم نکاتی قرآنی و تفسیری بیان و پس از آن توسط زندانیان قرآن قرائت می‌شود.

مدیرکل زندان‌های استان قم اضافه کرد: حافظان قرآن کریم تخفیف جرائم دارند و یک ساختمان جدید برای دارالقرآن در کنار زندان ساخته شده که طی ۶ ماه آینده افتتاح خواهد شد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠۴-١٣٩۵, ١۶:٠۴

   

پر مبحث ترین ها