سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس شورای اسلامی استان قم:

شورای اسلامی استان با احداث نیروگاه برق در قم مخالف است

رئیس شورای اسلامی استان قم گفت: از منظر زیست‌محیطی، احداث نیروگاه جدید را با طراحی و ساختار پیشنهادی به صلاح شهر قم نمی‌دانیم.


حسن بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اعلام نیاز استان قم به تولید برق برای مصارف صنعتی و خانگی، اظهار داشت: استفاده از روش‌های غیر قابل دفاع که محیط زیست و سلامت مردم را تهدید می‌کند مورد نظر و موافقت شورای استان نیست.

رئیس شورای اسلامی استان قم، ناکارآمدی و اثرات نامطلوب زیست‌محیطی نیروگاه‌های فعلی را از مهم‌ترین دلایل مخالفت با انجام این شکل از کار دانست و افزود: استفاده از روش‌های نوین مانند انرژی‌های خورشیدی که با عنوان انرژی‌های پاک در جهان مطرح است، بهترین و تنها گزینه موجود است که می‌بایست به سمت آن رفت.

وی ادامه داد: روش‌های دیگری نیز مانند chp امروزه در جهان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که در کشور ما هم کاملاً انجام شدنی است و به مراتب اثرات زیست محیطی کمتری دارد.

وی به استفاده از روش دیگری که با خطوط انتقال آب قابل انجام است اشاره کرد و گفت: در کل کشور و همچنین استان قم این کار قابل انجام است و تا چند هزار مگاوات برق را از این روش می‌توان تولید کرد.

بختیاری تصریح کرد: حرف اصلی ما رعایت اقتضای محیط زیست و سلامت مردم است که باید حتماً در هر پروژه‌ای مبنا و اصل غیرقابل تغییر باشد.

وی از نیروگاه فعلی برق قم که به گفته تمامی کارشناسان اثرات نامطلوب اقلیمی در بخش‌های استان داشته یاد کرد و تاکید کرد: نیروگاه پیشنهادی، قطعاً سوخت مصرفی بسیار زیادی خواهد داشت که با توجه به تجربه موجود نباید اقدام به ایجاد یک منبع دیگر آلودگی و تخریب محیط زیست کرد.

رئیس شورای اسلامی استان، موضوع تثبیت کربن و کاهش گازهای co2 را از جمله موضوعات روز دنیا دانست که در تکالیف سازمان‌های بین‌المللی دنیا قرار دارد که کشور ما هم در قانون برنامه ششم و سیاست‌های ابلاغی محیط زیست ملزم به رعایت و انجام آن است.

وی بالا رفتن هزینه‌های زیست محیطی و سلامت عمومی این پروژه را از هزینه‌های تولید برق آن بیشتر دانست و خاطر نشان کرد: از منظر زیست محیطی، احداث این نیروگاه را به صلاح شهر قم نمی‌دانیم.

بختیاری ادامه داد: در شهرداری‌ها هم کشور به سمت تولید انرژی از طریق زباله سوزها رفت و با انجام این کار کمک خوبی به سلامت مردم و کاهش آلودگی آب‌های زیر زمینی و آلایندگی‌ها کرد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠۴-١٣٩۵, ١٢:١۵

   

پر مبحث ترین ها