سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دبير شوراي عالي مسجد مقدس جمكران :

وجود حضرت معصومه(س) موجب افزايش بركت و شرافت شهر قم شد

بروز شده : ۶-٠٧-١٣٩٠, ٠١:٢۵    نسخه چاپی    
يكي از مهمترين تحولاتي كه در حضور اين بانوي بزرگوار و مدفن ايشان در شهر قم رخ داده اين بوده كه باعث شده كه حلقه‌اي از بزرگان وعلما در اين شهر گردهم جمع شده و بحث‌هاي علمي در آن راه بيفتد و شهر قم به شهر علم و دانش و به نوعي محل انتشار علوم اهل بيت (ع) مبدل شود.دبير شوراي عالي مسجد مقدس جمكران با بيان اين‌كه حضور وجود حضرت معصومه (س) در شهر قم باعث بركات و شرافت مضاعف اين شهر شده، گفت:‌ معصومين (ع) توجه ويژه‌اي به شخصيت آن حضرت داشتند و برخي از بزرگان ديني ما در ارادت به آستانه آن حضرت بسيار مي كوشيدند.

حجت‌الاسلام و المسلمين مرتضي وافي در گفت‌و‌گو با خبرنگار دين و معارف اسلامي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اشاره به سالروز تولد حضرت معصومع(س) پيرامون ابعاد شخصيتي ايشان اظهار كرد: از جمله مواردي كه بايد در مورد شخصيت والاي حضرت معصومه (س) به آنان اشاره كرد اين است كه امام صادق (ع) در خطاب به ايشان تعبير "معصومه" را به كار مي برند، كه در اين مورد اولين دليل شرافت و بزرگواري اين بانو است زيرا با اين تعبير يك معصوم (ع) نسبت به "عصمت" به ايشان داده‌اند.

دبير شوراي عالي مسجد جمكران گفت: نكته ديگر اين است كه ما از حضرت امام صادق (ع) خطاب "كريمه‌"‌ را در تاريخ شاهد هستيم كه در مورد حضرت معصومه (س) بكار برده شده است و اين خطاب نيز نشان دهنده شرافت مقام اين بانوي عظيم الشان است.

وافي اظهار كرد: همان‌طور كه مي دانيم قم بر اساس رواياتي كه مستند بر كلمات اهل بيت (ع) است، شرافت مكاني دارد.

وي افزود: "اشعريون" خانه اي بوده اند كه در شهر قم سكومت داشته‌اند و از محبين به ائمه اطهار (ع) به شمار مي‌رفتند.

زكريا بن آدم نيز كه هم‌اكنون در قبرستان شيعيان قم دفن است، از جمله علمايي است كه جزو صحابه امام معيني امام رضا(ع) امام جواد(ع) و امام هادي (ع) بوده است و حضور اين‌گونه شخصيت‌ها و بزرگان در قم شرافت اين شهر را مي‌رساند.

دبير شوراي عالي مسجد جمكران با بيان اين‌كه سفارش و وصيت اين‌كه حضرت معصومه (س) در شهر قم دفن شوند بر شرافت اين شهر افزوده و عظمت آن را بالا برد، گفت: يكي از مهمترين تحولاتي كه در حضور اين بانوي بزرگوار و مدفن ايشان در شهر قم رخ داده اين بوده كه باعث شده كه حلقه‌اي از بزرگان وعلما در اين شهر گردهم جمع شده و بحث‌هاي علمي در آن راه بيفتد و شهر قم به شهر علم و دانش و به نوعي محل انتشار علوم اهل بيت (ع) مبدل شود.

وافي اظهار كرد: بسياري از علما و بزرگاني كه ما به واسطه خدمات صادقانه آنان به دين و مكتب، نام و يادشان را گرامي مي‌داريم، سرسفره معنوي پر بركت حضرت معصومه (س) زيسته‌اند و خودشان نيز به اين مهم اقرار و اذعان دارند.

وي گفت: يكي از مصاديق مشخص اقرار به عنايات و كرامات حضرت معصومه (س) گفته ميرزاي قمي (ره) است كه آن حضرت را شفيع عالم دانسته‌اند.

دبير شوراي عالي مسجد جمكران با اشاره به زيارتنامه حضرت فاطمه معصومه (س) گفت: در اين زيارتنامه شأن و جايگاه بسيار بالايي به آن حضرت نسبت داده شده است.

وافي اظهار كرد: در دوران معاصر نيز كساني چون آيت‌الله العظمي مرعشي نجفي (ره) و علامه طباطبايي (ره) توجه ويژه‌اي به آستان حضرت معصومه(ع) داشته‌اند كه از آن جمله مي‌توان به اين مورد اشاره كرد كه آيت‌الله مرعشي نجفي (ره) در دوران حيات خود مي فرمودند كه "خدمت به اين خانه و در جوار آن بركات بسياري همراه دارد".

وي با بيان اين‌كه آيت‌الله مرعشي نجفي به مدتي طولاني اولين زائر آستانه حضرت فاطمه معصومه (س) بوده، اظهار كرد: ايشان حتي در روزهاي زمستاني بسيار سرد در مقابل در اين آستانه به انتظار بازگشايي آن مي‌نشستند.

اظهار كرد: علامه طباطبايي(ره) نيز خاك آستانه حضرت معصومه(س) را مايه شفا و بركاتي مي‌دانستند و بايد دانست كه اين توجه از ناحيه علما و بزرگان دانش و بينش حكايت از مقام رفيع و شخصيت عظيم اين بزرگوار و بركاتي دارد كه از ناحيه ايشان و به واسطه اين حضرت از سوي خداي متعال به ما رسيده و مي‌رسد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٧-١٣٩٠, ٠١:٢۵

   

پر مبحث ترین ها