سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم:

102 رقم زیتون در قم شناسایی شده است

بروز شده : ٧-١٠-١٣٨٩, ١٧:٣٢    نسخه چاپی    
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت:قم با اینکه یک استان خشک محسوب می‌شود ولی در تولید محصولات لبنی و پروتئینی به ویژه مرغ و تخم مرغ و محصولات فرآورده های لبنی و مواد غذایی و پسته ظرفیت بالقوه و قابل توجهی دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم تعداد ارقام زیتون شناسایی شده در این استان را 102 مورد اعلام کرد.

رضا سیار شامگاه دوشنبه در نشست تجار و دست اندرکاران امور اقتصادی استان قم با هیئت تجاری سوریه اظهار داشت: قم با اینکه یک استان خشک محسوب می‌شود ولی در تولید محصولات لبنی و پروتئینی به ویژه مرغ و تخم مرغ و محصولات فرآورده های لبنی و مواد غذایی و پسته ظرفیت بالقوه و قابل توجهی دارد.

وی ادامه داد: مهمتر از همه این بحثها تولید محصول پسته و روغن زیتون در قم است که عاری از هرگونه مواد شیمیایی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در مورد بالابودن کیفیت زیتون قم نیز گفت: تاکنون 102 رقم زیتون شناسایی شده که دارای شناسنامه و بیوگرافی هستند.

سیار افزود: در هر یک هکتار زمین حدود 22 تن زیتون با سیستم مکانیزه تولید می‌شود که به ازای هر یک تن زیتون حدود 400 کیلوگرم روغن زیتون دریافت می‌شود.

وی در پاسخ به اظهارات معاون اتاق بازرگانی شهر حمص که گفته بود قیمت شیرخشک تولید شده در قم بالاست، تصریح کرد: شیرخشکی که در کشور چین تولید می‌شود از کیفیت بسیار پائینی برخوردار است و قابل قیاس با تولیدات شرکت آریا راما قم نیست.

سیار تصریح کرد: شیری که برای تولید شیرخشک مصرف می‌شود تحت نظارت دامپزشکی با 20 هزار btm بار میکروبی است ولی در استانداردهای جهانی تا 500 هزار هم قابل قبول است.

عملکرد دریافت روغن از محصول زیتون که طبق گزارش رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم 40 درصد اعلام شده موجب تعجب تجار سوریه شده بود به گونه ای که یکی از تجار سوریه در حاشیه این مراسم خطاب به سیار گفت: سوریه چهارمین کشور تولید کننده زیتون در جهان است ولی ما هنوز نتوانستیم تا این اندازه از زیتون، روغن دریافت کنیم و این نشان دهنده کیفیت بالای زیتون تولیدی در استان قم است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١٠-١٣٨٩, ١٧:٣٢

   

پر مبحث ترین ها