سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس مجلس:

وزارت جهاد کشاورزی در معضل واردات بی‌رویه مقصر است

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با عنوان این مطلب که باید کاری کنیم تا زندگی تولیدکنندگان قابل پیش بینی و مدیریت باشد، گفت: استراتژی اصلی و اساسی دولت باید صیانت از منافع تولید کننده باشد.

 رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از مقررات و قوانینی که مجلس در بخش کشاورزی تصویب کرده است، درست اجرا نمی‌شود، گفت: وزارت جهاد کشاورزی در بحران واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی به ویژه مرکبات مقصر است.

 دکتر علی لاریجانی  ظهر پنج شنبه در همایش ملی جهاد اقتصادی درعرصه کشاورزی و منابع طبیعی که در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم برگزار شد، با تأکید بر اینکه اکنون اغلب باغداران کشور با ناراحتی نظاره گر واردت بی حساب و کتاب میوه‌های خارجی هستند، بیان داشت: وقتی هزینه‌های تولید محصول با قیمت محصول تولید همخوانی ندارد، نمی‌توان توقع داشت که تولیدکننده بتواند با محصول مشابه خارجی رقابت کند.

وظیفه دولت صیانت از منافع تولید کننده است

وی با طرح این سئوال که سهم کشاورزی در اشتغال زایی دو و نیم میلیونی دولت چقدر است، ادامه داد: اشکالی ندارد دولت برای تنظیم بازار و کمبود یک نوع کالا از حربه واردات استفاده کند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با عنوان این مطلب که باید کاری کنیم تا زندگی تولیدکنندگان قابل پیش بینی و مدیریت باشد، گفت: استراتژی اصلی و اساسی دولت باید صیانت از منافع تولید کننده باشد.

نوسان بازار، بلای جان تولید کننده

وی با انتقاد از بلاتکلیفی و گرانی تعرفه‌های تولید، اظهار داشت: این نوسان و التهاب باعث شده است که کشاورز همیشه در هول و هراس تولید و فروش محصول خود باشد.

لاریجانی از دولت به دلیل عدم استفاده کامل و صحیح از قوانین و مقررات مجلس در بخش کشاورزی ابراز ناخرسندی کرد و گفت: باید به بخش کشاورزی مبنایی و عمیق بنگریم و فقط به برگزاری همایش و میزگردهای شکلی اکتقا نکنیم.

یارانه‌های دولتی نباید در بخش کشاورزی قطع شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت موظف است به بخش کشاورزی و دامپروری یارانه اختصاص دهد، گفت: درست است که تولید کننده محصول کشاورزی باید برای ارتقا کیفیت و فروش از مکانیزیم بازار استفاده کند، اما برای اموری مانند دامپروری، تجهیزات کشاورزی گلخانه ای و توسعه دانش بنیان کشاورزی باید سرمایه گذاری دولتی فراهم باشد.

حمایت کامل از کشاورزی مناطق محروم

وی با عنوان این مطلب که دولت باید براساس بودجه سال 90 هزینه اغلب فعالیت‌های آبی و خاکی را تأمین کند، بیان داشت: بر این اساس باید در مناطق محروم 100 درصد بودجه و در مناطق دیگر کشور حداقل 85 درصد هزینه تجهیزات آبی و خاکی را دولت تأمین کند.

لاریجانی با بیان اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای سبب رفع مشکل کمبود آب و زمین کشور می‌شود، اظهار داشت: توزیع معقول منابع آبی، حمایت از آبیاری تحت فشار از مسائلی است که باید مورد توجه دولت باشد.

افزایش راندمان توسعه منابع آبی

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه بر اساس قانون برنامه 5 ساله حجم عظیمی از کشاورزی کشور باید از آبیاری تحت فشار استفاده کند، افزود: توسعه منابع آب به میزان 100 میلیارد متر مکعب و ایجاد راندمان 40 درصدی برای بهینه سازی آب کشور از اهداف برنامه توسعه است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٩-١٣٩٠, ١٧:٢٢

   

پر مبحث ترین ها