سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله صافی گلپایگانی:

رمز موفقیت حوزه‌های علمیه استقلال آنان است

حوزه فراجناحی، فراکشوری و فرامنطقه‌ای است، حوزه به تمام جهان اسلام تعلق دارد و حوزه علمیه باید بر تمام امور نظارت دقیق داشته باشد.
یکی از مراجع تقلید با اشاره به اینکه حوزه فراجناحی، فراکشوری و فرامنطقه‌ای است، یادآور شد: رمز موفقیت حوزه‌های علمیه در طول تاریخ، استقلال آنان بوده است که در مقابل هیچ قدرت، مال و منصبی سر فرود نمی‌آوردند.

به گزارش 19 دي، آیت الله العظمی لطف الله صافی گلپایگانی در دیدار استادان سطوح عالی، خارج فقه و اصول حوزه‌ علمیه با وی، رسالت بزرگ حوزه‌های علمیه را‌‌ همان رسالت پیامبران الهی، اوصیا و ائمه معصومین (ع) دانست و تصریح کرد: حوزه‌های علمیه در دوران غیبت وظیفه بزرگی را برعهده دارند و آن هدایت مردم براساس قرآن کریم، معارف نورانی اهل بیت (ع) و امر به معروف ونهی از منکر است.

وی با توجه به خدمات بزرگ علمای اسلام در دوران غیبت کبری اظهار داشت: زحماتی که علما، فقها و مؤلفان بزرگ برای حفظ آثار و گنجینه‌های معنوی متحمل شدند و ناراحتی و صدمات زیادی را در این راه دیدند، همه فقط برای رساندن پیام اسلام، تشیع و معارف نورانی اهل بیت (ع) بود.

صافی گلپایگانی یادآور شد: ما امروز وظیفه داریم که قدردان آن بزرگان باشیم و با تمام وجود و با استفاده از امکانات ارتباطی عصر حاضر، اسلام را به جهانیان آن طور که هست معرفی و تشنگان احکام و معرفت را سیراب کنیم.

وی در ادامه بیان داشت: رمز موفقیت حوزه‌های علمیه تشیع در طول تاریخ، استقلال آنان بوده است که در مقابل هیچ قدرت، مال و منصبی سر فرود نمی‌آوردند و علمای دین با کمال قناعت، زهد و پارسایی انجام وظیفه می‌کردند و نوکری و سربازی خود را نسبت به حضرت ولی‌عصر (عج) بر همه چیز ترجیح می‌دادند و امروز هم وظیفه روحانیت، کسب رضای آن وجود مقدس است.

حوزه به تمام جهان اسلام تعلق دارد

این مرجع تقلید با توجه به اوضاع فعلی دنیا و کشور تصریح کرد: حوزه فراجناحی، فراکشوری و فرامنطقه‌ای است، حوزه به تمام جهان اسلام تعلق دارد و حوزه علمیه باید بر تمام امور نظارت دقیق داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روش علمای سلف در تحصیل، تعلیم و تعلم اظهار داشت: شیوه‌ سنتی حوزه باید محفوظ و روش شیخ طوسی‌ها، صدوق‌ها و علامه حلی‌ها برای ما درس و الگو باشد.

صافی گلپایگانی ادامه داد: آن بزرگواران با اینکه از نظر مادی و دنیایی در رفاه و امکانات امروزی نبود، ولی با نوشتن کتاب‌های عمیق، دقیق روایی، فقهی و اصولی، حوزه‌های علمیه ما را پربار کرده و برای تشیع افتخار آفریدند.

مراجع تقلید، استاندان و طلاب در حوزه وحدت قول و رویه دارند

وی ضمن تقدیر و تشکر از استادان حوزه‌ علمیه و از تشکل بزرگ آنان یادآور شد: به حمدلله در حال حاضر در حوزه‌ علمیه وحدت قول و رویه در بین مراجع معظم تقلید، استادان و طلاب وجود دارد.

این مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: حرف استادان‌‌ همان حرف مراجع است و حرف مراجع هم حرف استادان و طلاب است، همه یک خط داریم و در یک مسیر حرکت می‌کنیم و هدفمان جلب رضایت قلب مقدس آقا امام زمان (عج) و انجام وظیفه‌ بزرگی که بر دوش همه نهاده شده است می‌باشد.

آمادگی حوزه برای پاسخگویی به شبهه‌ها و اشکالات

وی با توجه به شبهه‌ها و اشکالاتی که بعضی‌ در ذهن دارند، یادآور شد: حوزه‌ علمیه بحمدلله آمادگی برای پاسخگویی به این شبهه‌ها و اشکالات را دارد و باید به بهترین وجه انجام وظیفه کند.

صافی گلپایگانی وظیفه‌ تبلیغ را به خصوص در ماه محرم و صفر یکی از وظایف و مسئولیت‌های بزرگ علما و روحانیون دانست که فرصت بزرگی برای آنان فراهم شده است تا بتوانند در این ایام با ذکر فضائل و مناقب اهل بیت (ع) و ذکر مصائب حضرت سید الشهداء (ع) به هدایت و ارشاد مردم همت گماشته و احکام نورانی و دستورات شرع مقدس اسلام را به گوش همه برسانند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٠-١٣٩٠, ١٩:٠٨

   

پر مبحث ترین ها