سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه:

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی راه حلی‌ برای معضلات اجتماعی ارائه کند

تمام دستگاه‌های آماری و رصد اجتماعی کشور از نهادهای حوزوی به ویژه نهادهای پژوهشی مانند مرکز مطالعات فرهنگی اجتماعی انتظار دارند تا در حل معضلات اجتماعی کوشا باشند و به ارائه راه حل بپردازند.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه گفت: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مرکز مطالعات فرهنگی اجتماعی، راهکار و توصیه‌ ای برای اثرگذاری فرهنگی و کاهش آسیبهای فرهنگی و اجتماعی ارائه دهند.

به گزارش 19 دی، حجت الاسلام دکتر احمد واعظی در دیدار از مرکز مطالعات فرهنگی اجتماعی با بیان ضرورت و اهمیت مطالعات اجتماعی متذکر رصد کردن مسائل اجتماعی و فرهنگی در موضوع‌های کلان جامعه شد.

وی افزود: می‌توان کارها و فعالیت‌های مرکز مطالعات فرهنگی ـ‌ اجتماعی را از دو منظر مطالعات توصیفی و رصد اجتماعی که با انجام کارهای آماری و گزارش واقعی از وضع موجود انجام می‌شود و مطالعاتی که منتهی به تحلیل، توصیه و ارائه راه حل شده، برای عرضه الگو و مدل در عرصه‌های گوناگون جهت رسیدن به وضع مطلوب نگاه کرد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی ادامه داد: مطالعات اجتماعی حتی در حالت‌های توصیفی نیز می‌تواند مشتمل بر عنصر هنجاری باشد.

وی اضافه کرد:  بنابراین مطالعاتی که منجر به الگوی "برون شد" از معضلات اجتماعی و ارائه راه حل می‌شود، باید هدف اصلی قرار گیرد.

حجت الاسلام واعظی بیان داشت: در منظر و حیث اول که گزارش وضعیت موجود، انجام کارهای آماری، رصد و توصیف وضع موجود است، مراکز زیادی در سطح کشور وجود دارد که با بهره گیری از افراد متخصص و استفاده از امکانات پیشرفته به رصد مطالعات آماری مشغول می‌باشند، بنابراین شایسته است مرکز مطالعات درباره کارهای آماری، توصیفی و رصد اجتماعی ظرفیت کار را به لحاظ قلمرو محدود به موارد خاص، مانند موارد مرتبط به حوزه و روحانیت کند.

وی افزود: مهم حیث دوم است که کار خیلی مهم و در عین حال دشوار است.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اظهار داشت: تمام دستگاه‌های آماری و رصد اجتماعی کشور از نهادهای حوزوی به ویژه نهادهای پژوهشی مانند مرکز مطالعات فرهنگی اجتماعی انتظار دارند تا در حل معضلات اجتماعی کوشا باشند و به ارائه راه حل بپردازند.

وی با بیان اینکه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی لازم است راه حل‌های مطلوب برای کاهش معضلات اجتماعی در سطح کشور را ارائه کند تصریح کرد: انتظار از پژوهشگاه و مرکز مطالعات فرهنگی اجتماعی ارائه راهکار، ارایه توصیه‌ها درباره برون داد از معضل، ارائه و تولید محتوای مناسب جهت اثرگذاری فرهنگی و کاهش آسیب‌ها و آلام فرهنگی و اجتماعی و ارائه راه حل‌های اجتماعی است.

دکتر واعظی افزود: اگر پژوهشگاه و مرکز مطالعات بخواهد درخششی داشته باشد، باید مأموریت محور و مسأله محور بوده و به سمت و سویی برود که تحقیقات آن جنبه کاربردی به خود بگیرد.

در ابتدای این دیدار که اعضای شورای پژوهشی، مدیران گروه ها، محققان رسمی و کارشناسان گروه ها حضور داشتند، حجت الاسلام پوریانی مدیر مرکز مطالعات فرهنگی اجتماعی ضمن بیان گزارشی از گروه های پنج گانه مرکز و معرفی افراد حاضر در جلسه به کلان پروژه‌ها، پروژه‌های پژوهشی مرکز، نشست‌های تخصصی، همایش ملّی مناسبات روحانیت و نسل جوان، کارگاه آموزشی و سایر فعالیت ها اشاره کرد.

همچنین وی پیرامون انگیزه مرکز در رویکرد دینی و اسلامی به مباحث اجتماعی، ‌جذب هیئت علمی، تثبیت جایگاه محققان رسمی و اهمیت کارهای پژوهشی و ... مطالبی را بیان کرد.

در ادامه این مراسم نیز هر کدام از مدیران گروه‌ها ضمن ارائه گزارش کاری از تحقیقات و پروژه‌های در دست انجام، برخی پیشنهادها و انتقادها را مطرح کردند که دکتر واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی ضمن پاسخ به برخی از موارد مطرح شده درپایان تصریح کرد: کار مجموعه ضروری است در دو جهت کارهای توصیفی و آماری و رصد اجتماعی به سمت و سوی موضوعات خاص و انحصاری باشد و پروژه هایی تعریف شود که خروجی آن راه حل، تحلیل عمیق ریشه های  برخی از آسیب های اجتماعی و برونداد از معضلات جاری کشور و نظام باشد، انجام شود.


telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١٠-١٣٩٠, ١٣:۴۵

   

پر مبحث ترین ها