سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرکل دامپزشکی قم تاکید کرد:

ایجاد کشتارگاه صنعتی در قم ضروری است

سالانه یک میلیون راس دام از 23 استان کشور وارد قم می شود و این مسئله مشکلات زیادی را برای ما ایجاد می کند.
مدیرکل دامپزشکی قم با اشاره به جمعیت استان و آمار بالای حضور سالانه زائران در قم ایجاد کشتارگاه صنعتی و مدرن در قم را ضروری عنوان کرد.

به گزارش 19 دی، مهدی رفیعی قبل از ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار داشت: طرح تأسیس کشتارگاه صنعتی و مدرن با توان تأمین کامل نیاز استان تهیه شد.

وی افزود: این کشتارگاه در چهار کیلومتری مجتمع دام شهر در حال احداث است که تا امروز مرحله زیرسازی های آن انجام شده و در مرحله شناژ بندی قرار دارد.

مدیرکل دامپزشکی قم افزود: برنامه زمان بندی در نظر گرفته شده برای این طرح دو ساله است.

وی ادامه داد: این کشتارگاه در دو طبقه و با ظرفیت کشتار روزانه هزار رأس دام سبک و 200 راس گوساله طراحی شده و در زمان فعالیت کلیه محصولات آن به صورت بسته بندی شده به مصرف کننده عرضه می شود.

رفیعی با تاکید بر نیاز استان در احداث این کشتارگاه اظهار داشت: در حال حاضر دو کشتارگاه پرتو و کشتارگاه شهرداری در قم وجود دارد که کشتارگاه پرتو به دلیل رعایت نکردن مسائل بهداشتی تعطیل است.

وی در خصوص فعالیت کشتارگاه شهرداری افزود: این کشتارگاه سازه‌ای قدیمی دارد که به دلیل مجاورت با شهر فاقد پروانه بهداشتی است اما به دلیل داشتن شاخصه‌های بهداشتی در حال حاضر فعال است که پس از تاسیس کشتارگاه جاهد از چرخه فعالیت خارج می‌شود.

سالانه یک میلیون رأس دام وارد قم می‌شود

رفیعی با اشاره به برخی مشکلات ناشی از تردد دام در استان اضافه کرد: سالانه یک میلیون راس دام از 23 استان کشور وارد قم می شود و این مسئله مشکلات زیادی را برای ما ایجاد می کند.

وی ادامه داد: اداره کل دامپزشکی قم با هدف حفظ بهداشت و عدم انتقال بیماری های دامی از نواحی مختلف، اقدام به ضد عفونی کردن 880 هزار متر مربع از مراکز دامی و ایجاد سه پست قرنطینه در مبادی ورودی استان کرده است.

مدیرکل دامپزشکی قم در بخش دیگری از سخنان خود از قم به عنوان استان دارای رتبه بالا در ضریب پوشش بیماری دامی سل و بروسلوز نام برد و گفت: در نه ماهه امسال 28 هزار تست بروسلوز و 43 هزار تست سل بر روی دام ها انجام گرفت.

رفیعی اضافه کرد: در سال جاری 117 هزار آزمایش از دام و طیور در استان صورت گرفت و 3 میلیون و 90 هزار متر مربع جایگاه های دامداری ها نیز سم پاشی شد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١٠-١٣٩٠, ١٨:٠٠

   

پر مبحث ترین ها