سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استاندار قم خبر داد:

بزرگترین میدان دامی کشور در قم وجود دارد

استان قم در کریدور شمال و جنوب و محور مواصلاتی 17 استان قرار دارد از این رو توجه به سلامت و قرنطینه دام های استان ضروری است.
استاندار قم از وجود بزرگترین میدان دامی کشور در قم خبر داد.

به گزارش 19 دی، حجت الاسلام محمد حسین موسی‌پور ظهر چهارشنبه در دیدار رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: دامپزشکی وظیفه سنگین بهداشت دام و فرآورده های دامی که اقلام اساسی سبد غذایی را تشکیل می‌دهند  بر عهده دارد که وظیفه بسیار مهم و خطیری است و با توجه به بیماری‌های نوظهور دامی و تهدید سلامت انسان این وظیفه بسیار حساس تر شده است.

وی با اشاره به سهم قابل توجه استان در تولیدات بخش دامپروری بیان داشت: تراکم مرغداری های گوشتی در قم 6 برابر و مرغداری های تخم گذار 9 برابر  میانگین کشوری است.

استاندار قم اظهار داشت: میزان تولید تخم مرغ در استان 66 هزار تن و مرغ 55 هزار تن، گوشت قرمز 45 هزار تن و شیر 220 هزار تن در سال است که بخش قابل توجهی از این تولیدات مازاد بر نیاز استان بود و به بازارهای داخلی و یا خارجی صادر می‌شود.

وی به نقش مهم این استان در تأمین و مبادلات دام کشور اشاره کرد و افزود: بزرگترین میدان دام کشور در قم وجود دارد و سالانه حدود یک میلیون راس دام وارد این میدان می شود.

حجت الاسلام موسی پور تأکید کرد: استان قم در کریدور شمال و جنوب و محور مواصلاتی 17 استان قرار دارد از این رو توجه به سلامت و قرنطینه دام های استان ضروری است.

وی با اشاره به ورود سالیانه 15 تا 18 میلیون زائر به این استان گفت: سلامت و امنیت غذایی این زائران اهمیت بسزایی دارد که این مهم از ماموریت های اصلی تشکیلات دامپزشکی است.

استاندار قم به اهمیت ایجاد و تقویت پست‌های قرنطینه دام مورد نیاز استان از جمله در دامشهر اشاره کرد و گفت: با توجه به این اهمیت و جایگاه استان قم باید نگاه مسئولان ملی و ستادی نسبت به مسائل دامپزشکی استان ویژه باشد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١٠-١٣٩٠, ٠٠:٣٧

   

پر مبحث ترین ها