سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

میزبانی شایسته قمی‌ها از زائران اربعین

بروز شده : ١-٠٩-١٣٩۵, ١٩:٢۴    نسخه چاپی    
این روزها شهر قم که مرکزیت تردد زائران اربعین به سمت مرزهای غربی کشور و بالعکس را دارد، میزبان خیل فراوان زائران اربعین از شمالی‌ترین تا جنوبی‌ترین نقاط شرق ایران اسلامی و کشورهای همجوار شرقی است.

رهروان حسینی پس از شهادت امام مظلومشان از سراسر جهان حرکت میکنند و در وعده‌گاه اربعین، بزرگ‌ترین گردهمایی انسانی نسل بشر را تشکیل میدهند و پس از اقامه عزا بر سرور آزادگان جهان، پیمان می‌بندند که راه مراد خویش را بپیمایند و تا آخرین نفس بر سر این عهد که می‌بندند بمانند.
میلیون‌ها شیعه، سنی، مسیحی، ارمنی، هندو، از آسیا، اروپا، آفریقا، آمریکا جمعیتی عظیم را در نینوا تشکیل می‌دهند که چشم تاریخ به خود ندیده است. طولانی‌ترین عکس پانورامای جهان از قطعات ماندگاری تشکیل می‌شود که هر یک از آن‌ها چشم هر بیننده‌ای را ساعت‌ها و روزها به خود خیره نگه می‌دارد.
اربعین دیگر به پازل چهل تکه‌ای می‌ماند که هر تکه آن از یک نژاد و یک اقلیم است. اربعین نقطه ثقل همه انسان‌هایی است که عشق به حسین(ع) و عشق به آزادگی، انسانیت، عدالت، ایستادگی، صبر، فداکاری، شجاعت و بی‌نهایت خصلت‌های پاکی که خداوند در ذات بشر نهفته داشته است را می‌جویند. نقش برجسته این چهل تکه را هم، نام زیبای حسین(ع) شکل می‌دهد.
این روزها شهر قم که مرکزیت تردد زائران اربعین به سمت مرزهای غربی کشور و بالعکس را دارد، میزبان خیل فراوان زائران اربعین از شمالی‌ترین تا جنوبی‌ترین نقاط شرق ایران اسلامی و کشورهای همجوار شرقی است. در میانه راهی طولانی، زیارت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)، بهترین سرایِ تازه نفس کردن و پربارترین توشه برای طی ادامه مسیر است. و مسئولان قم برای میزبانی شایسته این امر تدارکاتی دیدند.
خدمت‌رسانی به ۲۷ هزار زائر حسینی در مصلای قدس
رضا سیار فرماندار قم می‌گوید تا روز اربعین حسینی ۲۷ هزار زائر ایرانی و خارجی در مصلای قدس حضور پیدا کرده و بر اساس آمار، حداقل با یک وعده‌غذای گرم پذیرایی شده‌اند.
افزایش داروخانه‌های شبانه روزی و دپوی دارو
سید محمد میلانی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم درباره وضعیت دارویی استان در ایام اربعین حسینی اظهار داشت: تمامی پیش‌بینی‌های لازم برای در اختیار داشتن داروی مورد نیاز در ایام اربعین در استان انجام شده است. و داروخانه‌های شبانه‌روزی در هسته مرکزی شهر نیز تعدادی از داروخانه‌های دیگر را مجوز موقت فعالیت به صورت شبانه‌روزی داده‌ایم.
خدمات ویژه اورژانس قم در شهر و در مرز
مهدی فراهانی معاون مرکز فوریت‌های پزشکی استان قم نیز از فعالیت‌های حوزه پیش بیمارستانی اورژانس ۱۱۵ قم گفت و ادامه داد: این فعالیت‌ها در دو بخش تقسیم می‌شود. بخشی از اقدامات در سطح استان و بخشی دیگر نیز طبق دستورالعمل وزارتخانه به مرز مهران منتقل شده است که در اطراف حرم مطهر و مسیرهای منتهی به استان، آمبولانس، اتوبوس آمبولانس و موتورلانس فعال است تا اقدام به خدمات‌رسانی به زائران کند. علاوه بر خدمات ارائه شده در قم، قمی‌ها امسال با بیش از 30 موکب، خدمات شایسته‌ای در پذیرایی از زائرین اربعین در کشور عراق داشته‌اند.
پاکسازی مسیر پیاده روی اربعین توسط شهرداری قم
علی اکبر رحیمی مدیر بحران شهرداری قم و سرپرست اکیپ شهرداری مستقر در موکب آستان مقدس حضرت معصومه(س) نیز گفت: فرهنگ سازی در راستای تنظیف و پاکسازی مسیر پیاده روی از اهداف این اکیپ میباشد و رایزنی با دولت عراق جهت تعامل بیشترو انتقال تجهیزات و ادوات مرتبط با پاکسازی زباله‌ها برای سال‌های آینده در حال انجام است.
خدمت رسانی چهار تیم بسیج جامعه پزشکی قم به زائران اربعین
حسین عبداللهی مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی استان قم نیز با اشاره به خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی(ع) گفت: با برنامه ریزی‌هایی که صورت گرفت، بیش از 100 پزشک و پرستار بسیجی در چهار موکب در قم، مسیر پیاده نجف تا کربلا و خود کربلا مستقر شدند.
تلاش شبانه روزی هلال احمر در موکب آستان مقدس
سید عبدالکریم مرادی سرپرست گروه هلال احمر در موکب آستان مقدس حضرت معصومه(س) نیز گفت: اکیپ هلال احمر مستقر در موکب آستان مقدس ۴۰ نفرشامل پزشک عمومی، متخصص، جراح، پرستار، تکنسین داروخانه و نجاتگر میباشند که به منظور پوشش امدادی زائرین امام حسین علیه السلام به عنوان تیم درمانی و امدادی در موکب آستان مقدس مستقر هستند.
تعدادی از مسئولین استان قم که امسال از موکب‌های قم در مسیر نجف به کربلا بازدید کردند، از خدمات شایسته این موکب‌ها تقدیر و بر افزایش حضور و فعالیت این موکب‌ها در سال‌های آینده تأکید کردند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٩-١٣٩۵, ١٩:٢۴

   

پر مبحث ترین ها