سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرکل بهزیستی قم:

۱۶۰ کودک مبتلا به اتیسم در قم شناسایی‌شده‌اند

مدیرکل بهزیستی استان قم تعداد کودکان شناسایی‌شده در سطح قم را که دارای پرونده پزشکی هستند ۱۶۰ مورد اعلام کرد و گفت: تعداد ۱۰۰ نفر از این کودکان پسر و ۶۰ نفر از آن‌ها دختر هستند.


به تسنیم، رضا سلیقه در نشست خبری تحت عنوان اطلاع‌رسانی طرح کشوری غربال‌گری اُتیسم که  صبح امروز در سالن جلسات اداره کل بهزیستی برگزار شد، اظهار داشت:اُتیسم به مجموعه‌ای از اختلال رشدی گفته می‌شود که مهارت‌های کلامی و غیرکلامی ارتباطی و تعامل اجتماعی را به‌طور معنی‌داری تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

وی با اشاره به سن بروز این اختلال رشدی افزود:علائم این بیماری در آغاز 18 ماهگی و یا دوسالگی بروز می‌کند و علاوه بر اثرگذاری بر اغلب جنبه‌های رشدی و اجتماعی، عملکردهای آموزشی شناختی فرد را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

مدیرکل بهزیستی استان قم با ابراز تأسف از تشخیص دیرهنگام  این بیماری در ایران گفت:متأسفانه خانواده‌های ما هنگام ثبت‌نام بچه‌ها در مدارس متوجه این اختلال می‌شوند و حتی گاهی تا دوران بلوغ نیز تشخیص نمی‌دهند درحالی‌که دوران طلایی تشخیص این بیماری زیر 3 سال است.

وی با اعلام شروع طرح غربالگری اتیسم در سراسر کشور بیان کرد: این طرح از امروز در سراسر کشور برای  نخستین بار آغاز می‌شود و امیدواریم با تشخیص زودهنگام و به‌موقع این بیماری بتوانیم خدمات و آموزش‌های لازم را به کودکان و خانواده‌های آن‌ها بدهیم تا این کودکان بتوانند با کمترین اختلال روبه‌رو شوند.

سلیقه از توزیع 8 هزار دفترچه راهنمای شناسایی اُتیسم در  سراسر استان خبر داد و گفت:چنانچه خانواده‌ها با 3 سؤال مثبت روبه‌رو شدند حتماً به مراکز اوتیسم در شهر قم مراجعه کنند تا کودکشان مورد مشاوره و تست قرار بگیرد.

وی با اشاره به افزایش رشد این بیماری در کشورهای جهان سوم گفت: با در نظر گرفتن آمار رو به رشد این بیماری در کشورهای جهان سوم و ایران، آگاهی خانواده‌ها در تشخیص زودهنگام این بیماری بسیار کمک می‌کند تا بتونیم کودکانی با سطح توانایی و مهارت‌های بالاتری را داشته باشیم.

مدیرکل بهزیستی استان قم تعداد کودکان شناسایی‌شده در سطح قم  را که دارای پرونده پزشکی هستند  160 مورد اعلام کرد افزود: تعداد 100 نفر از این کودکان پسر و 60 نفر از آن‌ها دختر هستند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٩-١٣٩۵, ١۴:٣١

   

پر مبحث ترین ها