سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استاد قم پژوه:

فرهنگ قم در نام‌گذاری فضاهای شهری مورد توجه قرار گیرد

استاد قم پژوه با اشاره به نامگذاری اسامی برخی از خیابان های استان قم به نام گل، گیاه و پرنده، گفت: بهتر است از اسامی دارای اصالت استفاده کرد و شاخصه های مهم در نامگذاری را در نظر گرفت.

 

استاد ابوالحسن گرامی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به پیشینه نام گذاری در قم با تاکید براینکه قم قدمتی مذهبی و تاریخی دارد، افزود: باید در این نامگذاری ها بسیاری از مولفه ها را در نظر گرفت و حتی با اهالی قدیمی آن محلات هم به گفتوگو نشست. نام های محلات و معابر قدیمی بیانگر ارزش های فرهنگی، اعتقادی و اجتماعی هستند و قدمت و تاریخ را نشان می دهند.

این استاد تاریخ شناس عنوان کرد: نام خیابان ها و کوچه ها در دوران تاریخی، تحولات زیادی را پشت سر گذاشته است و برخی از این نام ها که در قم بر روی محلات بوده اصالت و هویت مردم قم را در کار و تلاش و دیانت و استواری بر اعتقادات نمایان می سازد.

این قم پژوه در مورد نام گذاری های جدید افزود: برخی از خیابان ها و کوچه ها به احترام منزلت شهدا، مزین به نام این شهیدان شده است که خود اصالت و فرهنگ ایثار و شهادت و مقاومت را بیان می کند. بسیاری از خیابان ها و کوچه های قم و تا 95 درصد از محله های قدیمی در قم تغییر نام داده اند و تنها افرادی که 6 دهه از زندگی شان سپری شده نام های اصیل بر خیابان ها و معابر قم را به خاطر دارند و جوانان هیچ یک از این اسامی قدیمی را نشنیده اند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٩-١٣٩۵, ١٩:١۶

   

پر مبحث ترین ها