سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در جلسه بنیاد قم پژوهی مطرح شد؛

سایه رکود بر اشتغال کارگران ساختمانی در قم

رکود مسکن در سه سال گذشته افراد بیکار شده در صنعت ساختمانی را با مشکلات درآمدی و معیشتی روبرو ساخته است

 

19 دی: در جلسه بنیاد قم پژوهی که با موضوع " آسیب شناسی نیروهای کاری ساختمان در قم؛ ضابطه یا ساختار مند" برگزار شد کارشناسان و مشاوران صنعت ساختمانی به ارزیابی وضعیت رکود ساختمان و بیکاری نیروهای ساختمانی و همچنین ضرورت احیای بافت های فرسوده در توسعه اشتغال پرداختند.

به گزارش ایسنا، احمد جندقی کارشناس صنعت ساختمانی و مدیر عامل شرکت سازه کومه و خدمات اجرایی ساختمان سه شنبه شب در بنیاد قم پژوهی در خصوص رکود صنعت ساختمان و بیکاری نیروهای ساختمانی در چند سال گذشته عنوان کرد: وقتی صنعت ساختمانی در قم با رکود مواجه شد بخش عظیمی از کارگران و نیروهای ساختمانی را بیکار کرد.

وی با بررسی وضعیت مسکن تصریح کرد: رکود مسکن در سه سال گذشته افراد بیکار شده در صنعت ساختمانی را با مشکلات درآمدی و معیشتی روبرو ساخته است این در حالی بود که از سال 84 شاهد رونق بازار مسکن در بودیم و مقوله مسکن به عنوان نیاز اساسی مردم مطرح بود چرا که متولدین دهه های 50 و 60 به رنج سنی رسیده بودند که با نیاز مسکن مواجه بودند.

جندقی خاطرنشان کرد: با مطرح شدن نیاز مسکن در آن دوره،توجه بخش های دولتی و خصوصی به سمت رونق بازار مسکن جلب شد به ویژه مسکن مهر در تامین نیاز اقشار ضعیف به میدان آمد و سرمایه ها در بخش خصوصی نیز به سمت تولید مسکن سرازیر شد.

وی اظهار کرد: البته در آن دوره نیز با مشکلاتی نیز مواجه بودیم زیرا که قم به تازگی کلانشهر شده بود و از نظر بودجه در وضعیت خوبی به سر می برد تا جایی که شرکت ها و نیروهای ساختمانی به قم هجوم آوردند و ما با دغدغه غیر بومی ها و اتباء مواجه شدیم که پردیسان و مسکن مهر را مدیریت کردند.

این کارشناس ساختمانی عنوان کرد: از طرفی شرکت های دولتی و خصوصی و حتی ارگان ها و نهادهای قم نیز در آن دوران به ساخت مسکن به شیوه درون سازمانی پرداختند و با این وجود هم بر نیروهای ساختمانی نظارتی وجود نداشت و نیروهای بومی با مشکلاتی مواجه شدند.

وی به پروسه رکود مسکن در قم اشاره و بیان کرد:نیروهای غیر بومی و اتباء جای نیروهای بومی را در آن دوران گرفتند تا اینکه در سال 87 فاز نخست رکود مسکن آغاز شد و در سال 91 وضعیت مسکن اوج رکود را تجربه کرد و همچنان هم این وضعیت تداوم دارد و در سال 94 نیز 7 . 16- دهم درصد رشد ارزش افزوده در مسکن را داشتیم که پایین ترین رقم به شمار می رود.

جندقی ادامه داد: با رکود صنعت ساختمانی، سرمایه گذاران نیز از سال 90 از این چرخه خارج شدند و تبعات آن در سال 91 نمودار شد وقتی در این راستا عرضه و تقاضای ساختمان بر هم خورد و پروژه ها متوقف شده بود و نیروی های ساختمانی غیر بومی زیادی همچنان در قم حضور داشتند یک فاز منفی در پی داشت و رقابت ها را با نوسان مواجه ساخت و کیفیت اجرای صنعت ساختمانی را کاهش داد و اخلاق حرفه ای کاری از میان برد.

وی خاطرنشان کرد: از سویی بیکاری در صنعت ساختمانی قم بر وضعیت اجتماعی خانواده ها نیز اثر گذاشت و کم شدن درآمد نیروهای بومی خانواده ها را با چالش های جدی مواجه ساخت به طوری که در طلاق و آسیب های اجتماعی شاهد رشد بودیم هرچند توسعه شبکه های اجتماعی نیز تهدید دیگری بود که به دنبال افزایش بیکاری در روابط نیز اثر منفی بر جای گذاشت.

این کارشناس صنعت ساختمانی در مورد عمده مشکلات نیروهای ساختمانی در قم عنوان کرد: فقدان امنیت شغلی، نبود شغلی دائمی، عدم وجود آماری دقیق از وضعیت بیکاری، مشکلات معیشتی کارگران بیکار، وجود شغل های کاذب چند روزه و...از جمله دغدغه های نیروهای کاری است.

وی در مورد رشد مسکن نیز گفت: به نظر می رسد در سال آینده با توجه به سیاست گذاری های انجام شده و سیاست های خارجی و داخلی، یک نوسان مثبت کوچک در صنعت مسکن اتفاق می افتد اما رونق مسکن دیگر تکرار نمی شود البته نوسان مثبت همراه با افزایش قیمت خواهد بود.

جندقی اظهار کرد: به نظر می رسد برای رهایی از وضعیت رکود ساختمانی به یک مدیریت منسجم نیاز داریم تا نیروهای ساختمانی فعال گردد ما در این باره پیشنهاد می کنیم فرصت ها و تهدیدات و نقاط قوت صنعت ساختمانی و قیمت های تمام شده به خوبی توسط بخش خصوصی و سرمایه گذاران ارزیابی شود.

وی افزود: بسیاری از سرمایه گذاران با سرمایه های مردم، پروژه هایی را طراحی کرده اند که به دلیل گرانی و نبود خریدار بلااستفاده مانده است بر این اساس کاهش هزینه های ساختمانی و جذب سرمایه گذاران خارج از استانی و یا حتی خارجی با از میان بردن بروکراسی ها و حمایت های دولت می تواند صنعت ساختمانی را دوباره احیاء کند.

این کارشناس صنعت ساختمانی تصریح کرد: به نظر می رسد یکی دیگر از راهکارها ارتقای توان فنی نیروهای ساختمانی و در نظر گرفتن گرید برای این افراد است تا بتوان از نیروهای بومی در جهت اشتغال در صنعت ساختمانی به طور سازمان یافته ای حمایت کرد.

همچنین در این جلسه ناصر مهدی زاده از دیگر کارشناسان با سابقه در امور صنعت ساختمانی عنوان کرد: به جای توسعه ساخت و سازها در قم و ایجاد پردیسان می شد بافت های فرسوده را نوسازی کرد در این شرایط رکود نیز با حمایت مسئولان این امر امکان پذیر است چرا که احیای این بافت ها رونقی به ساخت و ساز و اشتغال نیروهای ساختمانی بومی می دهد.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٩-١٣٩۵, ١٩:٢١

   

پر مبحث ترین ها