سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله علوی بروجردی:

طرح های اصیل ایرانی برای شهرسازی قم ارائه شود

بروز شده : ۶-١٠-١٣٩۵, ٢٠:۴٨    نسخه چاپی    
آیت الله سید محمد جواد علوی بروجردی از استادان برجسته حوزه علمیه قم گفت: نسبت به معماری قم بی توجهی شده است که باید معماری این شهر با همکاری شهرداری و ارائه طرح های اصیل ایرانی مورد اهتمام قرار بگیرد.

 وی روز دوشنبه در دیدار مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم و اعضای ستاد چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی اظهار داشت: شهرداری و شورای اسلامی شهر قم باید توجه ویژه ای به معماری قم داشته باشند، از این رو طرح های اصیل ایرانی با تلفیق مدرنیته و زیباشناسی ارائه شود تا نمای ساخت و سازها یکسان باشد.
وی افزود: هر قدر بناها دارای معماری اصیل ایرانی و اسلامی باشد ماندگارتر خواهد بود در همین راستا باید هویت بناهای تاریخی در این شهر حفظ شود و در صورت نیاز به نوسازی، زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی بدون از بین رفتن ترکیب تاریخی انجام شود.
وی با اشاره به این که نسبت به ساخت و ساز قم بی توجهی صورت گرفته است گفت: مردم با سلیقه های متفاوت اقدام به ساخت و ساز در شهر می کنند از این رو باید برای نما و معماری قم مقررات و موازینی تعیین شود تا فرهنگ صحیحی در شهرسازی و ساختمان سازی ترویج شود.
وی بیان داشت: ساخت و سازهای قدیمی به گونه ای انجام می شد که به نیازهای خانواده در فصل های مختلف سال پاسخ می داد این درحالی است که در ساخت و سازهای جدید به وضعیت سرمایشی و گرمایشی توجه نمی شود.
علوی بروجردی با بیان این که باید فرهنگ میراث داری را به مردم تبیین کنیم گفت: بین نسل امروز و هنر گذشتگان باید ارتباط برقرار کرد تا با حفظ هویت و فرهنگ ایرانی و اسلامی، میراث قم را به دنیا معرفی کنیم.
وی ادامه داد: بزرگترین مرکز حوزه های علمیه در دنیای اسلام در شهر قم وجود دارد که به لحاظ تاریخی، جغرافیایی و اثرگذاری جایگاه خوبی دارد از این رو باید از ظرفیت طلبه های حوزه های علمیه در معرفی میراث قم بهره برد.
علوی بروجردی بر تدوین دانش نامه تاریخ قم تاکید کرد و گفت: قم تاثیر عمیق ریشه ای در تمدن و فرهنگ شیعه دارد و شخصیت های دینی، سیاسی و دارای سبک علمی در این شهر فعالیت کرده اند.
وی ابراز داشت: استان قم منشا حوادث بسیاری در طول تاریخ بوده که انقلاب اسلامی مولود قم بوده است، از این رو تاریخ شهر قم و علمای آن باید جمع آوری شود و در اختیار مردم و پژوهشگران قرار گیرد.
وی خطاب به اعضای برگزاری چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی در قم گفت: استان قم میراث مکتوبی دارد که باید با همکاری شما جمع آوری شود و با اهتمام به معماری اسلامی و ایرانی با جدیت به کار خود ادامه دهد.
کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی در استان قم با تجلیل از برترین های عرصه معماری، 30 دی ماه جاری در تالار مرکزی شهر قم برگزار می شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١٠-١٣٩۵, ٢٠:۴٨

   

پر مبحث ترین ها