سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حضور وصف ناپذير مراجع، علما و مردم انقلابي قم در مسجد اعظم قم

ادای دین مردم قم به هاشمی رفسنجانی

.گفته مي‌شود حضرت آيت‌الله جوادي آملي که از عدم تجليل مناسب آیت الله هاشمی توسط سخنران ناراحت بود با جمله مظلوما حيا وميتا نارضايتي خود را از مطالب غير مناسب سخنران اعلام کرد.

ادای دین  مردم قم به هاشمی رفسنجانی

مراسم گراميداشت ارتحال آيت‌الله رفسنجاني با حضور وصف ناپذير مراجع، علما، مسئولان و مردم انقلابي قم در مسجد اعظم قم برگزار شدکه اين حضور گسترده و وصف ناپذير پيام‌هاي زيادي داشت.

مراسم گراميداشت ارتحال آيت‌الله هاشمي رفسنجاني از سوي دبيرخانه مجلس خبرگان رهبري، نهادهاي حوزوي روز پنجشنبه بعد از نماز مغرب و عشاء با حضور، مراجع عظام تقليد، علما و اساتيد حوزه، نمايندگان بيوت و دفاتر برخي مراجع تقليد، مسئولان کشوري و استاني، اقشار مختلف مردم و اعضاي خانواده مرحوم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در مسجد اعظم قم برگزار شد.

ادای دین  مردم قم به هاشمی رفسنجانی

آيات عظام مکارم شيرازي، شبيري زنجاني، صافي گلپايگاني، جوادي آملي، نوري همداني، سبحاني، علوي گرگاني از مراجع تقليد و آيات يزدي، گرامي، امجد، خرازي، ‌هاشمي شاهرودي، اميني، مقتدايي، حسيني بوشهري، فاضل لنکراني، صلواتي، کريمي، حائري شيرازي، اراکي، اعرافي و سعيدي و همچنين حجج اسلام محمدي گلپايگاني رئيس دفتر مقام معظم رهبري، شهرستاني، سيد علي خميني و خاتمي در اين مراسم حضور داشتند.

از سوي هيأت دولت نيز حجت‌الاسلام علوي وزير اطلاعات، قاضي زاده‌هاشمي وزير بهداشت، واعظي وزير ارتباطات و مرتضي بانک‌ معاون کل نهاد رياست جمهوري و از مسئولان و مديران استان نيز استاندار، فرماندار، معاونين استاندار، فرماندهان نيروهاي نظامي و انتظامي قم، نمايندگان قم در مجلس شوراي اسلامي و... در اين مراسم حضور داشتند.

فرزندان، برادر و بستگان آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در مقابل درب ورود مسجد اعظم قم براي خوش آمد گويي و همسر آيت‌الله هاشمي رفسنجاني به همراه ديگر اعضاي خانواده نيز در محل استقرار بانوان در شبستان شماره 3 حرم مطهر حضرت معصومه(س) حضور داشت.

پلاکادرهايي از نهادهاي مختلف حوزوي و اداري که حاوي پيام‌هاي تسليت نسبت به خانواده‌هاشمي رفسنجاني بودند در مسجد اعظم قم نصب شده بود.

حضور اقشار مردم از قشرهاي مختلف نشان از محبوبيت‌هاشمي در بين همه مردم بويژه جونان داشت حضور مردم  در اين مراسم به حدي گسترده بود، که علاوه بر صحن مسجد اعظم و ورودي‌ها، حياط‌هاي منتهي به اين مسجد هم مملو از مردم قدرشناس قم بود وبارها مسجد اعظم پر وخالي شد. قمي‌ها در اين مراسم به خوبي رسم ميهمان نوازي را در مورد خانواده‌هاشمي به جاي آوردند.تعدادي از شر کت کنندگان در گفت‌و‌گو با خبرنگارما تصريح داشتند که مردم پاسخ دندان شکني به مخالفان‌هاشمي دادند. سال‌ها بود که مسجد اعظم قم چنين جمعيتي را به خود نديده بود به طوريکه جاي سوزن‌انداختن در مسجد نبود. فضاي بيرون مسجد اعظم قم،صحن مقابل مسجد اعظم و ساير فضاهاي حرم مطهر از جمعيتي پر شده بود که براي شرکت در مراسم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني يار ديرين امام و رهبري آمده بودند. اين قدرداني مردم قم بعد از حضور گسترده و حماسي اقشار مختلف مردم در مراسم تشييع و تدفين آيت‌الله هاشمي رفسنجاني پيام‌هاي زيادي به همراه دارد و نشان مي‌دهد تخريب‌ها عليه آيت‌الله نتيجه‌اي عکس داشته است.

در اين مراسم برخي از توهين کنندگان به آيت‌الله هاشمي رفسنجاني هم حضور داشتند. آن‌ها در بخش‌هايي از مراسم حتي در نقش برگزار کننده و خوش آمدگويي نيز برآمدند. برخي از آن‌ها نيز در قسمت مسئولان و برخي نيز درميان جمعيت حاضر در مسجد به چشم مي‌خوردند. اصلي ترين پيام را آنها از اين مراسم دريافت کردند.

ادای دین  مردم قم به هاشمی رفسنجانی

در اين مراسم سيد عباس حيدرزاده از مداحان اهل بيت اشعاري را در مدح آيت‌الله هاشمي رفسنجاني قرائت کرد.

آيت‌الله محسن اراکي دبيرکل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي سخنران اين مراسم بود که طي سخناني گفت: سيستم حکومتي اسلام بر اساس خواست خداوند و همراهي مردم است.

وي با تأکيد بر اينکه مسئوليت نظام و دولت اسلامي برعهده خداي متعال است، اظهار کرد: کفار از روي هواي نفس مردم را به سيطره خود در مي‌آورند.

دبيرکل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي مردم را حائل و پديدآورنده حکومت الهي دانست و گفت: مردم بايد براي تشکيل و تداوم حکومت الهي مطيع امر خدا باشند.

وي رسولان را حاکمان منصوب از سوي خدا معرفي کرد و گفت: ائمه اطهار(ع) امانتداران فرمان الهي هستند.

وي با بيان اينکه ملت ايران با پيروزي انقلاب اسلامي امانت الهي را به اهلش سپردند، گفت: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني يکي از پيشتازان مبارزه با استکبار طاغوت بود و ?? سال در کنار مقام معظم رهبري زحمت کشيد.

آيت‌الله اراکي با اشاره به نابساماني‌ها و کمبودهاي بي‌شمار در دوران طاغوت اظهار کرد: در اين دوران سياه بيش از ?? درصد ملت ايران در فقر و اکثرا بي‌سواد بودند.

وي حضور چشمگير مردم در مراسم تشييع آيت‌الله هاشمي را پشتوانه نظام و نشانه ارتباط خوب مردم با مسئولان دانست و گفت: مردم با خدمتگزاران خود دوست هستند و حافظ ارزش‌هاي نظام خواهند بود.

بعد از پايان اين آيين باشکوه، بسياري از مردم و شخصيت‌ها با حضور نزد فرزندان آيت‌الله هاشمي رفسنجاني به آنها تسليت گفتند.

به دليل حضور انبوه جمعيت، مردم به سختي از مسجد اعظم خارج شدند و اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) نيز شاهد ترافيک سنگيني بود.

در پايان مراسم بسياري از شرکت کنندگان به نحوه سخنراني آقاي اراکي وانتخاب ايشان به عنوان سخنران معترض بودند.گفته مي‌شود حضرت آيت‌الله جوادي آملي نيز که از عدم تجليل مناسب توسط سخنران ناراحت بود با جمله مظلوما حيا وميتا نارضايتي خود را از مطالب غير مناسب سخنران اعلام کرد.

ادای دین  مردم قم به هاشمی رفسنجانی

حضرت امام(ره) به آيت‌الله هاشمي علاقه داشتند

آيت‌الله مرتضي مقتدايي دبير شوراي عالي حوزه‌هاي علميه در حاشيه اين مراسم اظهار داشت: حضرت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني يکي از افراد عالم، مجاهد، مخلص، پر تلاش بود. ويژگي‌هايي در ايشان بود که هرکدام در يک نفر باشد او را ممتاز مي‌کند ولي اين ويژگي‌ها در مرحوم آيت‌الله هاشمي جمع شده بود.

دبير شوراي عالي حوزه‌هاي علميه افزود: تأثيرگذاري خدمات ايشان براي اين بود که واقعا با اخلاص و دلسوزي براي نظام و اسلام تلاش مي‌کرد و همين دلسوزي و خلوص ايشان که براي خدا کار مي‌کرد در کارهاي ايشان تأثيرگذار بود و در رژيم قبل در رأس مبارزين که بود با حکومت شاه مبارزه کرد، شکنجه شد، زندان رفت و تا حد اعدام پيش رفت ولي هيچ در او سستي ايجاد نکرد چون براي خدا کار مي‌کرد.

وي گفت: بعد از پيروزي انقلاب ايشان در سمت‌هاي بسيار بالا از جمله رياست مجلس شوراي اسلامي و کارهاي ديگري که ايشان بود مثل فرماندهي جنگ و جانشيني امام در فرماندهي کل قوا با خلوص کار کرد. در خط مقدم در جاهايي که تقريبا خطر قطعي بود ايشان اقدام مي‌کرد چون کار ايشان براي خدا و آماده شهادت بود؛ آماده اين بود که تلاش کند، زندان برود، شکنجه يا شهيد شود. در جاهاي ديگري که ايشان فعاليت داشت تا آخرين آن يعني رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام بسيار با اعتدال و آرامش اداره مي‌کرد.

آيت‌الله مقتدايي اظهار داشت: حضرت امام به آيت‌الله هاشمي علاقه داشتند و با ايشان مشورت مي‌کردند. بعد از امام همراه مقام معظم رهبري و حامي رهبري بود و در موارد متعدد به اين امر تصريح مي‌کرد. اين واقعا از تواضع آقاي‌هاشمي بود که تصريح مي‌کرد ما بهتر و صالح تر از آيت‌الله خامنه‌اي براي رهبري نداريم؛ تعبير مي‌کرد که ما تابع و مريد ايشان هستيم.

آيت‌الله هاشمي از پيشتازان وحدت حوزه و دانشگاه بود

حجت‌الاسلام والمسلمين سيد علي يثربي از اساتيد حوزه و دانشگاه در حاشيه اين مراسم در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: حيات آيت‌الله هاشمي در خمت به نظام، اسلام و رهبري سپري شد.

وي زمان‌شناسي و مديريت اوضاع روز را از ديگر ويژگي‌هاي‌هاشمي دانست و اظهار کرد: پيام مقام معظم رهبري ثابت کرد که هيچ مشکلي ميان پيشتازان نهضت انقلاب اسلامي وجود ندارد.

نماينده سابق مردم قم در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به سابقه همکاري و ارادت ديرينه ميان آيت‌الله هاشمي و مقام معظم رهبري گفت:‌ اي کاش صدا و سيما و رسانه‌هاي جمعي با برخورد مناسب و به موقع از به وجود آمدن برخي از سوء تفاهم‌ها و مسائل ناخوشايند جلوگيري مي‌کردند.

وي با تأکيد بر اينکه صدا و سيما بايد زود‌تر آيت‌الله هاشمي را به مردم معرفي مي‌کردافزود: مردم هوشيار و آگاه مظلوميت ايشان را درک کرده و استقبال با شکوهي از مراسم تدفين و بزرگداشتش داشتند.

حجت‌الاسلام يثربي با بيان اينکه آيت‌الله هاشمي در وحدت حوزه و دانشگاه نقش کم نظيري داشت، ادامه داد: ايشان از آن دسته از طلبه‌هايي بود که به مسائل روز تسلط داشت و به صورت عملي فقه را پياده مي‌کرد.

اين استاد حوزه و دانشگاه يکي ديگر از ويژگي‌هاي آيت‌الله هاشمي را شناخت و تجربه کافي از مسائل بين‌المللي اعلام کرد و گفت: ايشان هميشه براي مشکلات جهاني و به ويژه اوضاع منطقه راه حل‌ها و پاسخ‌هاي جامعي ارائه مي‌داد.

مراسم تدفين آيت‌الله هاشمي سنبل وحدت ملت ايران بود

ياسر‌هاشمي فرزند آيت‌الله هاشمي رفسنجاني هم در حاشيه اين مراسم در گفت‌وگو با خبرنگار ما با ابراز خرسندي و سپاس از مردم و علماي قم گفت: فکر نمي‌کرديم که مردم با شور و شعور تمام از اين مراسم استقبال کنند.

وي با تقدير از حضور آيات عظام و علماي قم اظهار کرد، گفت: با وجود اينکه فقدان پدرم خيلي سخت است اما سبب وحدت و همدلي مردم شده است.

ياسر‌هاشمي يکي از ويژگي‌هاي ممتاز آيت‌الله هاشمي را اخلاق مداري دانست و گفت: در نظر پدرم هميشه اخلاق بالا‌تر و مهم‌تر از سياست بود.

فرزند آيت‌الله هاشمي با تأکيد بر اينکه در عرصه سياست چندان به پدرش تکريم نکردند، گفت: متأسفانه برخي در عرصه سياسي نتوانستند پدرم را تحمل کنند و بد اخلاقي کردند.

وي مراسم تشييع و تدفين را نشانه و سنبل ويژه وحدت مردم ارزيابي کرد و گفت: مردم کسي را که خدمت کرده و مردمي باشد دوست دارند.

برگزاري مراسم بزرگداشت آيت‌الله هاشمي در مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام(ره) دفتر قم

همچنين به مناسبت ارتحال آيت‌الله اکبر‌هاشمي رفسنجاني مجلس بزرگداشتي از سوي کارکنان و پژوهشگران مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) ـ دفتر قم با حضور مرجع عاليقدرآيت‌الله العظمي يوسف صانعي و جمعي از اساتيد و پژوهشگران حوزه در محل مؤسسه قم برگزار شد.

در اين مراسم حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر محمدرضا غفوريان در تبيين شخصيت آيت‌الله هاشمي بيان داشت: آن مرحوم طي مدت کوتاهي که فرصت حضور در حوزه علميه قم داشته و هنوز وارد ميدان عرصه مبارزه و زندان و گرفتاري‌هاي دوران پس از انقلاب نشده بود، تحصيلات جدي و مؤثري داشت که ميزان توانمندي ايشان از لابلاي کتب تأليفي و خطبه‌هاي نماز جمعه و سخنراني‌هاي علمي ايشان مشخص مي‌گردد.

وي ادامه داد: آيت‌الله هاشمي همان شوق و ذوق علمي را تا پايان عمر داشت و وقتي به همراه اعضاي يکي از جلسات علمي براي عرض گزارش خدمت ايشان رسيديم، پس از استماع گزارش فرمود مرا هم عضو جمع خود بدانيد و حاضر هستم با شما همکاري کنم.

حجت‌الاسلام غفوريان در قسمتي ديگر از بيانات خود به فطانت و زيرکي آميخته با صداقت و يکرنگي مرحوم آيت‌الله هاشمي اشاره کرد و بيان داشت: اصولاً در کمتر فردي اين دو ويژگي با هم ديده مي‌شود.

وي به اخلاص و فداکاري تمام عيار آقاي‌هاشمي که اوج آن را ميتوان در جريان ختم جنگ و اعلام آمادگي براي فداشدن در پذيرش قطع­نامه 598 ديد، اشاره کرده و به عاطفي بودن بيش از حد و اينکه در طي اين سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب نتوانست براي لحظه‌اي از محل زندان ساواک عليرغم اينکه الان تبديل به موزه شده، بازديد کند.

محبت به اهل بيت و حفظ روحيه طلبگي از ديگر نکات مورد اشاره حجت‌الاسلام والمسلمين غفوريان در توصيف آيت‌الله هاشمي رفسنجاني بود که بيان داشت: آقاي‌هاشمي هم در زماني که از سوي رژيم دستگير و به سربازي اعزام شده بود در جمع سربازان پادگان روضه‌خواني کرد و هم در ساختمان مجمع تشخيص مصلحت و کاخ مرمر مراسم روضه‌خواني برگزار کرده و در عزاي سيدالشهدا(ع) مي‌گريست.

حجت‌الاسلام والمسلمين غفوريان در پايان سخنان خود، ويژگي مهم ديگر رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت را صبر، بردباري، تحمل بيش از حد و شهامت در پذيرش اشتباه دانست و با تأکيد بر اين که وي اين صفات را از امام خود فراگرفته بود، افزود: خدمات آقاي‌هاشمي رفسنجاني در اصلاح حکيمانه رابطه با دولت عربستان و باز کردن درب‌هاي قبرستان بقيع به روي زائران فراموش نشدني است.

شايان ذکر است در شهرها و بخش‌هاي ديگر استان نيز مراسم‌هاي بزرگداشتي به مناسبت درگذشت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني برگزار شد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-١٠-١٣٩۵, ١٧:۵١

   

پر مبحث ترین ها