سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس اتاق بازرگانی چین:

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم مکانی مناسب برای سرمایه گذاری چین است

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع بخش خصوصی کشور چین گفت: منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم می تواند میزبان مناسبی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی کشور چین باشد.

 'وانگ ین گو' روز چهارشنبه در نشستی با مدیرعامل این منطقه ضمن تشکر از میزبانی بخش خصوصی ایران و منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، افزود: این نخستین بار است که اتاق بازرگانی و صنایع چین در عالی ترین رتبه به ایران سفر می کند و در همین مدت کوتاه آشنایی عمیقی با مردم، دولت و کشور جمهوری اسلامی ایران پیدا کرده ایم.
وی بیان کرد: بر اساس ارتباط چند هزار ساله ایران و چین و بحث تاریخی جاده ابریشم و قرار داشتن این منطقه و استان در مسیر این جاده تاریخی، علاقه مند به حضور در بازار سرمایه کشور ایران بخصوص استان قم و منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان هستیم.
رییس اتاق بازرگانی و صنایع چین اضافه کرد: با توجه به مزیت هایی که در این منطقه وجود دارد از جمله حمل و نقل و ترانزیت کالا و محصول به بیشتر نقاط ایران و کشورهای منطقه و همچنین حضور سرمایه گذاران خارجی که پیش از این در این منطقه سرمایه گذاری کرده اند و سایر مزیت هایی که برای سرمایه گذاران خارجی وجود دارد، در نهایت می توانیم صنایع کشور چین را در قالب بخش خصوصی به این نقطه هدایت کنیم.
وی افزود: با ارائه اطلاعات کامل تر از سوی مسئولان این منطقه در مورد، چگونگی ساخت و ساز در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، بازارهای موجود در استان قم و کشور، تهیه مواد اولیه صنایع و هزینه های تولید می توانیم سهمی شایسته در پیشرفت این منطقه ویژه با همکاری سرمایه گذاران ایرانی داشته باشیم.
وی ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان بر اساس مطالعات قبلی ما یکی از بهترین انتخاب ها برای میزبانی سرمایه گذاران بخش خصوصی کشور چین می باشد.
در آغاز این نشست نیز سید مهدی علیزاده طباطبایی، مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان ضمن خیر مقدم به میهمانان و ابراز خشنودی از این دیدار، مزیت های منطقه ویژه و گزارشی از چگونگی پیشرفت کارها در این منطقه را برای حاضران بیان کرد.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع بخش خصوصی کشور چین به همراه معاون سرمایه گذاری بین المللی این اتاق و هیات همراه
از بخش های مختلف منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم بازدید کردند.
استان قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمود آباد، ثامن الائمه(ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.
منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان ، در 50 کیلومتر قم درمساحت 2000 هکتار در سال 1376 به تصویب هیات وزیران رسید. موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد منطقه در شاه راه ترانزیتی کشور و مجاورت با حدود 60 درصد از صنایع و تراکم جمعیتی و دسترسی آسان به آن و همچنین وجود آب و هوای متعادل ، امتیازات مضاعفی را جهت منطقه نسبت به جایگاههای مشابه ایجاد کرده است.
این منطقه، به عنوان مهمترین و نزدیک ترین منطقه ویژه اقتصادی به مرکز سیاسی – اقتصادی کشور، واقع در مسیر جاده ابریشم، راه آهن سراسری و بزرگراه های اصلی شمال – جنوب و شرق – غرب ایران بوده و جهت برقراری ارتباط با اروپا، کشورهای آسیای میانه و خلیج فارس به منظور تولید، صادرات و ترانزیت کالا، موقعیتی ممتاز داشته و قادر است نقش تعیین کننده ای در اقتصاد کلان منطقه و کشور ایفا نماید.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١٠-١٣٩۵, ١٧:٢١

   

پر مبحث ترین ها