سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

 مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم خبر داد؛

ارسال ۵۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ایده‌های شهروندی در قم

بروز شده : ٣-١١-١٣٩۵, ١٣:۴۵    نسخه چاپی    
مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم گفت: در مدت ۵ روز گذشته از آغاز فراخوان جشنواره ایده‌های شهروندی، ۵۰ اثر به دبیرخانه رسیده است.
نشست خبری جشنواره ایده‌های شهروندی ظهر شنبه با حضور مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم و مسئولان این سازمان در دفتر قائم مقام شهردار قم برگزار  شد.

حمیدرضا نادری، دبیر جشنواره ایده‌های شهروندی در این نشست با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره، اظهار داشت:جشنواره ایده‌های شهروندی با هدف زمینه سازی افزایش مشارکت شهروندان در تصمیم گیری مدیریت شهری، تقویت نوآوری در میان شهروندان، شناخت و جمع آوری ایده‌های نوین شهری، افزایش تعلق خاطر به شهر و تقویت هویت شهری، تبدیل ایده‌ها به پروژه‌های کاربردی، مستندسازی ایده‌ها و ایجاد آگاهی مدیریت شهری نسبت به نیازهای مردم در مناطق مختلف شهر قم برگزار می‌شود.

وی با بیا اینکه جشنواره در چهار گروه برگزار خواهد شد و هدف مشارکت تمام اقشار است، افزود: از مهم‌ترین مخاطبان جشنواره دانش‌آموزان هستند که در دو بخش نقاشی و روزنامه‌نگاری می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

موضوعات درختکاری، نظافت شهر، حمل و نقل عمومی، ایمنی بحران و آتش‌نشانی و بازیافت از جمله موضوعاتی است که دانش‌آموزان می‌توانند در قالب آنها آثار خود را ارسال کنند.

آنطور که دبیر این جشنواره می‌گوید، در سطح دانشجویی و طلاب ایده‌ها در قالب مقاله و پایان نامه و پژوهش و ساخت ماکت ارائه خواهد شد که موضوعاتی مانند المان‌های شهری، ایمنی شهری، بافت فرسوده، بهبود فضای کسب و کار، گردشگری شهری، نظم و انضباط شهر، مطلوبیت فضاهای شهری، بهداشت و نظافت شهری را در بر می‌گیرد.

ایده طلاب در تحکیم سبک زندگی اسلامی

موضوع ویژه طلاب هم در این جشنواره، تحکیم سبک زندگی ایرانی اسلامی است و هنرمندان هم در دو قالب پوستر و کاریکاتور می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

موضوعات فرهنگ آپارتمان نشین، سد معبر و متکدیان، پرداخت عوارض شهری، حمل و نقل و ترافیک و ... مسائلی هستند که هنرمندان در آثار خود به آنها خواهند پرداخت.

بخش دیگر این جشنواره هم به عموم شهروندان اختصاص داد که با ارائه ایده و طرح و ارائه عکس و فیلم موبایلی می‌توانند در قابت شرکت کنند.

موضوعات بخش شهروندی این جشنواره شهر دوستدار کودک، پسماند و تفکیک، کاهش هزینه‌های شهری، افزایش درآمدهای پایدار و فضای سبز شهری است که شهروندان می‌توانند از طریق پرتابل شهرداری آثار خود را ارسال کنند.

نادری با اشاره به اینکه شهروندان تا امروز ۵۰ ایده به جشنواره ارسال کرده‌اند گفت: سامانه ۱۳۷ شهرداری به صورت شبانه روز آماده دریافت پیشنهادات شهروندان است.

به گفته دبیر جشنواره، مهلت ارسال آثار از ۲۵ دی ماه امسال تا ۲۵ فروردین ماه سال ۹۶ است.

دبیر جشنواره ایده‌های شهروندی  با اشاره به برگزاری جلساتی با آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها اظهار داشت: ۱۰۰ پرتابل و استرابورد و ۳ هزار پوستر برای تبلیغ این جشنواره در نظر گرفته شده است.

دو مرحله داوری آثار

وی ادامه داد: برای ادارات هم از طریق سامانه دولت ارسال شده و از ناوگان عمومی هم برای این موضوع استفاده خواهیم کرد.

نادری کاربردی بودن ایده، داشتن نوآوری، تکراری نبودن، علمی و هنری بودن را از جمله شاخص‌های مورد نیاز برای برتری ایده‌ها دانست.

وی با اشاره به داوری آثار در دو بخش اضافه کرد: سطح اول از مدیران شهری به عنوان داور استفاده می‌کنیم و ارزیابی اولیه داده می‌شود و ایده‌هایی که نمره بالاتر از ۷۰ دریافت کنند به مرحله بعد راه پیدا می‌کنند. در مرحله دوم از سه داور استانی و کشوری استفاده خواهیم کرد.

ایده‌های کاربردی اجرایی می‌شوند

مجید رفیعی، مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم هم در این نشست با اشاره به اینکه قرار نیست این جشنواره یک کار نمایشی باشد، اظهار داشت: نظر ما این است که اگر ایده‌ای بیاید که قابلیت اجرایی شدن دارد و می‌تواند بخشی از مشکلات شهر را حل کند باید اجرایی کنیم.

وی ادامه داد: تمام ایده‌ها بعد از داوری و احصا مورد بررسی قرار گرفته و به فکر اجرایی شدن آن هستیم که پشتوانه این موضوع هم شخص شهردار و معاوان خدمات شهری هستند.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم خاطرنشان کرد: چیزی که ارائه شد کوچک شده یک طرح بزرگ برای این جشنواره است و به دلیل محدودیت‌های مالی آنطور که می‌خواستیم پیش نرفته و بر اساس وقت و داشته‌های مالی شهرداری در ماه‌های پایانی سال برنامه‌ریزی شده است.  

وی در پاسخ به انتقادی درباره حذف رسانه‌ها از این جشنواره، گفت: مشابه این جشنواره برای رسانه‌ها هم در موقعیتی بهتر برگزار خواهد شد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-١١-١٣٩۵, ١٣:۴۵

   

پر مبحث ترین ها