سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پلمپ 40 سفره خانه سنتی و برخورد با کاروان های مزاحم عروسی

نخستین نشست خبری دادستان قم روز دوشنبه 11 بهمن ماه در سالن جلسات دادسرای عمومی و انقلاب استان برگزار شد


دادستان عمومی و انقلاب استان قم در این نشست از پلمپ 40 قهوه خانه، برخورد با کاروان های مزاحم عروس و برنامه های جدیدی خبرداد که در ادامه می آید.
مهدی کاهه با بیان دو برنامه خود در سمت دادستانی اعلام کرد: یک برنامه نرم افزارانه تحت عنوان حذف بسترهای وقوع بزه (یا اعمال بازدارنده یا پیشگیرانه) و دوم برنامه های سخت افزارانه یا برخورد با قانون شکنان، قانون گریزان و نابهنجاران اجتماعی است.
این مقام عالی قضایی استان قم با تاکید براین که پیش بینی مقدمه پیشگیری و مقابله با تهدیدها و آسیب ها است، گفت: وقتی انسان در امری پیش بینی لازم را نداشته باشد نمی تواند با آن معضل و آسیب به نحو موفقیت آمیز مقابله کند وموفقیت در این دو برنامه مستلزم پیش بینی آسیب ها و تهدیدها است.
وی بیان کرد:‌ از ابتدای فعالیت خود مصمم شدم تا یک شناخت جامع و پیش بینی دقیق و منطقی از وقوع آسیب ها داشته باشم و برای رسیدن به هدف و نتیجه مطلوب که برقراری و ارتقا امنیت برای مردم است آسیب ها را به سه نوع تقسیم کردیم.
وی ادامه داد:‌ آسیب های عادی (معمول و روزمرگی)، آسیب های ویژه ناشی از امور قبیله ای یا نژادی و آسیب های اتفاقی که براساس شرایط خاص زمانی و مکانی حادث می شوند.
وی ادامه داد: آسیب های عادی، ویژه و اتفاقی مناطق و نحوه برخورد با آن ها با یکدیگر متفاوت است که باید هر کدام را جداگانه مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داد.
تشکیل گروه ویژه برای شناخت آسیب های محیطی قم
مرجع اطلاعاتی کاملی از آسیب های قم گردآوری شده است
کاهه افزود: برای پیش گیری و مقابله علاوه بر شناخت آسیب ها باید بزه کاران، قانون گریزان، قانون شکنان یا کسانی که قصد آسیب و برهم زدن نظم و امنیت را دارند نیز بشناسیم.
وی افزود: به این منظور با تشکیل گروه ویژه در دادستانی مبنی بر شناخت آسیب های محیطی نقطه به نقطه و شناسایی افراد نابهنجار و قانون شکن نقطه به نقطه و همکاری و هم یاری نیروهای انتظامی بر اعلام این آسیب ها و قانون گریزان در حوزه انتظامی خود توانستیم یک مجموعه اطلاعاتی دقیق و جامعی راجع به آسیب ها و افراد آسیب خیز به دست آوریم که با این جامعه اطلاعاتی می توانیم در امر پیشگیری و مقابله نیز موفق شده و به نتیجه مطلوب برسیم.
سلامت اطلاعاتی سرلوحه کار دادستانی
وی بیان کرد: یکی از ابزارهای سلامت قضایی سلامت اطلاعاتی است که این مساله بر مبنای مستندسازی دقیق، جامع و صحیح حاصل خواهد شد که بتوان در انجام رسالت خود یعنی ایجاد نظم و امنیت و ارتقا بخشیدن به آن موفق باشیم.
دادستانی آماده تعامل با رسانه هاست
دادستان عمومی و انقلاب قم در خصوص نحوه تعامل خود با رسانه ها نیز بیان کرد: دادستانی آمادگی تعامل رسانه ای در هر خبری که محدودیت نداشته باشد را دارد زیرا رسانه می تواند نهاد تبلور زحمات متولیان نظم و امنیت و مرکز تبلور اقتدار دستگاه قضایی باشد و اقدامات را به منصه ظهور برساند.
رتبه امنیت قم مطلوب است
وی در مورد وضعیت امنیتی قم نیز گفت: اوضاع قم درحال بهبود، ارتقا امنیت و مطلوب است و می توان گفت که قم یکی از سه استان اول امنیتی کشور تلقی می شود.
عزم دادستانی در برخورد با رفتارهای ضد دینی جدی است
با قمه زنی و توهین به بزرگان اهل تسنن برخورد جدی می شود
وی ادامه داد: عزم ما در برخورد و مقابله با رفتارهای ضددینی جدی است و به عنوان مثال با قمه زنی و توهین به بزرگان اهل تسنن برخورد جدی می شود.
(حجت الاسلام غریب معاون دادستان نیز در تکمیل این مطلب گفت: اگر فعالیت این افراد به مرحله ای برسد که مطابق فتوای مقام معظم رهبری حرام باشد به عنوان مثال در اماکن عمومی مبادرت به قمه زنی کنند یا در فضای مجازی و حقیقی توهین به بزرگان اهل تسنن کنند که مورد نهی رهبری هم واقع شده برخورد خواهد شد اما بیشتر نظارت ما پیشگیرانه است و تا با اقدامات پیشگیرانه بتوان فضا را محدود کنیم وارد برخورد فیزیکی نخواهیم شد.)
تجمیع متولیان امر مقابله با فضای مجازی
کاهه در مورد ناهنجاری ها در فضای مجازی نیز گفت: نهادهای مختلفی ناظر بر رفتارهای ضد دینی هستند که شامل پلیس فتا، اداره اطلاعات سپاه و دادستانی است و به منظور کاهش آسیب ها و تهدیدها در فضای مجازی در صدد هستیم که با تجمیع متولیان این امر و پوشش اطلاعاتی به یکدیگر و عدم موازی کاری بتوانیم گامی رو به جلو برای برخورد و مقابله با این افراد برداریم زیرا سودجویان از این خلاء ها سوء‌استفاده می کنند.
پرونده های فضای مجازی تخصصی رسیدگی می شوند
وی ادامه داد: به این منظور قضاتی که به پرونده های مربوط به فضای مجازی رسیدگی می کنند را تخصصی انتخاب کردیم و دو نفر انتخاب شدند تا با نگاه تخصصی به این موضوع رسیدگی کنند.
دادسرای عمومی و انقلاب جرائم خاص در قم

افتتاح می شود
وی خبرداد: هفته آینده دادسرای عمومی و انقلاب جرائم خاص در قم افتتاح می شود تا جرائم ضدامنیتی و مخلان نظم و امنیت در آن جا به نحو جد و قاطعانه و با تبیین سیاست کیفری به نحو تخصصی مورد رسیدگی قرار گیرد.
با بدحجابان برخورد جدی می شود
دادستان قم در خصوص بدحجابی نیز گفت: با توجه به شهر مذهبی قم با کسانی که این حرمت و حریم و اقتضائات را رعایت نکنند با برخورد جدی خواهد شد.
سلامتی و کارایی قوه باید سرلوحه کار امر قضا باشد
وی عنوان کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری دو امر سلامتی و کارایی قوه در دستگاه قضایی مهم است که با وجود این دو امر می توان دستگاه قضایی را به عنوان یک پناهگاه و تکیه گاه مردم بزه دیده تلقی نمود.
با کاروان های عروسی مزاحم در سطح شهر برخورد جدی می شود
دو خودرو عروس راهی اداره آگاهی شدند
وی با بیان این که برپایی کاروان های عروس مزاحم برخورد شدید دادستانی را در پی خواهد داشت، هشدار داد: کاروان های عروسی که پس از مراسم ها حرکات ناموزون انجام می دهند و پیاده شده و سبب مسدودی خیابان می شوند هشدار می دهیم که با این اقدامات به جد برخورد خواهیم کرد تا این عمل نادرست انجام نشود.
این مقام عالی قضایی استان عنوان کرد:‌ شب جمعه گذشته دو برخورد قضایی به هنگام را داشتیم تا بتوانیم این وقوع آسیب ها را پیشگیری کنیم که دو خودروی عروس به کلانتری منتقل شد و برخورد قضایی صورت گرفت.
وی به دلایل برخورد با این کاروان ها اشاره کرد و گفت: مسدودی خیابان ها، آلودگی صوتی، موجب اختلال در نظم عمومی، سبب رفتارهای منافی عفت عمومی، عدم امکان امدادرسانی و تضییع حقوق عامه، سبب وقوع برخی سوانح وحوادث از جمله تصادف ها و به تبع آن درگیری ها و نزاع های دسته جمعی و سوء استفاده سودجویان از این شرایط و گاهی تخریب اماکن عمومی را در پی داشته است که این موضوع در دستور کار دادستانی است.
وی در خصوص نحوه تعامل و دیدارهای عمومی خود با مردم نیز گفت:‌ من روز خاصی برای ملاقات مردمی اعلام نکردم و همه روزه پذیرای مردم بودم و اگر قرار بر روز خاصی باشد همان روز دوشنبه مانند سابق برای دیدار عمومی اختصاص پیدا خواهد کرد.
تیم پیشگیری آسیب های مناطق در قم تشکیل شد
کاهه با بیان این که سابق بر این مردم قم برای بیان آسیب یا تهدیدی در منطقه خود باید مراجعه حضوری به دادسرا داشتند، گفت:‌ در حال حاضر تیم پیشگیری ویژه ای تشکیل شد که مکلف است روزانه به تمام نقاط شهر مراجعه و آسیب ها و تهدید های نقاط شهری را جمع آوری و نتیجه این بررسی ها را به ما ارائه کند و مردم نیز می توانند با شماره ثابت ۳۷۷۰۹۹۹۹ تیم ویژه تماس حاصل کنند.
تلفن سه رقمی دادستانی راه اندازی می شود
دادتسان قم عنوان کرد: تلفن سه رقمی دادستانی برای رفاه حال شهروندان راه اندازی می شود
پاکبان های نظارتی در بوستان های قم فعال می شوند
وی به اقدامات پیشگیرانه دادستانی اشاره کرد و گفت: به این منظور اصناف، اماکن و مجتمع های تفریحی را دعوت و هشدارهای لازم به آنان داده شده است.
وی با تصریح بر این که بوستان های عمومی برای همه مردم است اما کم کم به مکان های خصوصی برخی افراد نابهنجار مبدل شده، گفت: به منظور پیشگیری شهرداری را مکلف کردیم علاوه بر باغبان برای بوستان ها پاکبان تعریف کند که شهرداری نیز اطلاع دادند جهت استخدام پاکبان برای بوستان های شهر اقدام کردند تا برافراد در بوستان ها نظارت داشته باشند و موارد نابهنجار را به حوزه دادستانی اعلام کنند.
مکانی برای پارک موتورسیکلت در قم تعبیه می شود
کاهه گفت: برای جلوگیری از سرقت های موتورسیکلت نیز به شهرداری اعلام شد که مکان هایی که بیشترین پارک موتورسیکلت در آنجا است به نحوی که نظم و امنیت شهر را برهم می زند و موجب سرقت و مشکلات دیگر می شود مکانی را در نظر بگیرند تا نظم و انظباط شهری را بگردانیم.
پارکینگ های خودرو به تجهیزات فنی مجهزمی شوند
وی با بیان این که پارکینگ های خودرو نیز باید با دقت بیشتری عمل کنند که خودروها دچار خسارت مالی نشود، ادامه داد: به این منظور اعلام شد تا تمام پارکینگ های خودروی شهری مجهز به تجهیزات فنی(دوربین) شوند و افراد مسئول پارکینگ ها باید جهت مراقبت و حفظ خودروها توجیه شوند زیرا در صورت عدم رعایت این ضوابط پارکینگ تعطیل یا به فرد دیگری واگذار می شود.
40 سفره خانه سنتی در قم پلمپ شد
وی به مصادیق دیگر پیشگیری پرداخت و گفت: سفره خانه های سنتی غیرمجاز که در سطح شهر مانند قارچ گسترش پیدا کرده اند نیز بعضا تبدیل به محلی برای تجمع افراد نابهنجار و محلی برای برنامه ریزی آنان برای ناهنجاری های اجتماعی و محلی برای اغفال جوانان شده بود که در این راستا نقاط آسیب خیز و خطرناک شناسایی شد و در هفته گذشته بیش از ۴۰ مورد را پلمپ کردیم و به سایرین هم اعلام شده که درصورت عدم رعایت ضوابط، با آنان برخورد خواهد شد.
دادستان قم به نحوه برخورد با بزه ها نیز اشار

ه کرد و گفت: دراین خصوص اغماض نمی کنیم و به شرط مستند بودن مطمئنا برخورد خواهد شد.
وی گفت: یکی از مصادیق امنیت حوزه مهم سلامت است هر کس بخواهد امنیت در حوزه سلامت را دچار اخلال کند بدون تعارف برخورد خواهد شد.
عدالت، قانون و سرعت سه اصل اساسی است
کاهه در ادامه اظهارداشت: عدالت کیفری توازن و تعادل بین حقوق بزه کار، بزه دیده و جامعه است که هر ضلع پررنگ و کم رنگ تر شود به طور حتم امنیت، آسایش و نظم جامعه دچار اختلال خواهد شد.
وی ادامه داد: اصول و مبانی عدالت کیفری عبارتند از سه اصل عدالت، قانونی بودن جرم و مجازات ها و اصل سرعت که باید همه با هم محقق شود.
احقاق حق در زمان نامتعارف یک خطای نابخشودنی است
وی با بیان این که اصل عدالت یکی از ضروری ترین اصول زندگی بشری است و اصل قانونی بودن جرم و مجازات ها از تفسیرهای سلیقه ای جلوگیری می کند، به اصل سوم نیز اشاره کرد و گفت: سرعت اصل مهمی است زیرا تاخیر در احقاق حق علاوه بر این که شیرینی آن را تا حدودی از بین می برد اثر بازدارندگی که مهم ترین اثر مجازات ها است را کمرنگ خواهد کرد که احقاق حق در زمان نامتعارف هم یک خطای نابخشودنی است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-١١-١٣٩۵, ١١:١٧

   

پر مبحث ترین ها