سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نامه اعتراض کاندیداهای انتخابات شورا قم به رهبری

اعتراض 100 نفر از کاندیداهای انتخابات شورای شهر در قم

بروز شده : ٣-٠٣-١٣٩۶, ١١:۴٨    نسخه چاپی    
این انتخابات حدود 500 نامزد داشت که از میان این 500 نفر، حدود 50 نفر توانسته‌اند بالای ده‌هزار نفر رای جمع کنند و نزدیک 160 نفر حتی نتوانسته‌اند هزار رای داشته باشند!

 

نتایج پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قم شامگاه دوشنبه از سوی فرمانداری قم اعلام شد. این درحالی بود که بسیاری از شهرها زودتر از این اسامی را اعلام کرده بودند و از همان روزهای شنبه و یکشنبه که لیست‌هایی به صورت غیر رسمی به عنوان نتایج اعلام شده بود، بسیاری نسبت به روند برگزاری انتخابات و شمارش آرا اعتراض داشتند.

فرمانداری اما اعلام می‌کرد که لیست‌های اعلام شده در فضای مجازی غیر قانونی و غیر رسمی است. در نهایت وقتی آرای شمارش نهایی صندوق‌ها اعلام شد، فهرست اعلام شده همان فهرست قبلی بود اما با چند هزار اختلاف رای.

این انتخابات حدود 500 نامزد داشت که از میان این 500 نفر، حدود 50 نفر توانسته‌اند  بالای ده‌هزار نفر رای جمع کنند و نزدیک 160 نفر حتی نتوانسته‌اند هزار رای داشته باشند! نفر نخست لیست هم با 70 هزار رای به شورای پنجم راه یافته است که با توجه به واجد شرایط بودن 800 هزار نفر، عددی ناامیدکننده است.

هر چند این اعداد و ارقام می‌توانندن تحلیل‌های متفاوت داشته باشند اما از نظر بسیاری از کاندیداها، اینها نشانه تخلف و تقلب در انتخابات است.

یدالله حسینی، یکی از این نامزدها است که معتقد است اگر تنها 20 صندوق بازشماری شود، حقیقت این تخلفات گسترده آشکار خواهد شد. وی از رفتن صندوق‌های رای به خانه برخی از متولیان رای‌گیری سخن می‌گوید و از جاسازی کردن لیست‌های انتخاباتی در شعبه‌های رای‌گیری و ....

به گفته وی نامه اعتراضی نسبت به نحوه برگزاری و نظارت بر انتخابات شورای شهر توسط 100 کاندید انتخابات شورای شهر قم امضا شده و رونوشت آن به دفاتر نمایندگان مجلس، ائمه جمعه، علما و ... رفته است.

به گفته این نامزد انتخابات شورای اسلامی شهر قم، چهار سال پیش هم تردیدهایی درباره صحت انتخابات شورا وجود داشت اما به معترضان گفته شد که به خاطر مصالح نظام سکوت کنند. حسینی می‌گوید دیگر بنا بر سکوت ندارد و تا آخر پای این اعتراض خواهد ایستاد.

یکی دیگر از کاندیداهای انتخابات شورای شهر قم که نخواست نامش فاش شود از مهندسی کامل انتخابات شورا در دوره پنجم خبر داد. به گفته این شهروند قمی، این مهندسی آنقدر گسترده صورت گرفته که بازشماری آرا هم نمی‌تواند موجب روشن شدن حقیقت شود. او هم حکایت‌هایی از صندوق‌های انتخاباتی که شب در خانه متولیان نگهداری شده‌اند برای گفتن دارد.

دیگر معترض به روند برگزاری انتخابات شورای شهر قم می‌گوید متخلفان را به خدا و شهیدان می‌سپارد. وی متنی نوشته و موارد اعتراض خود نسبت به روند برگزاری این انتخابات را در آن آورده است که این متن در اختیار فرمانداری قم قرار گرفته است.

همچنین جمعی از معترضان به نحوه برگزاری این انتخابات و شمارش آرا، نامه‌ای را به محضر مقام معظم رهبری تقدیم کرده‌اند. رونوشت این نامه هم به دفاتر مراجع تقلید و علما و مسئولان مرتبط فرستاده شده است.

در این نامه 12 مورد ذکر شده که از نظر امضا کنندگان تخلف آشکار در روند برگزاری انتخابات است. امضا کنندگان عقیده دارند این انتخابات مهندسی شده بوده و شواهد و قرائن بر دخالت عوامل نظارت و اجرایی در این انتخابات دلالت دارند.

عدم تطابق تعرفه‌های برگشتی به خزانه با آرای ماخوذه و ته برگ آرا، ساماندهی افراد با گرایش‌های سیاسی خاص برای نوشتن برگه‌های رای به جای رای‌دهندگان، نوشته شدن اکثر تعرفه و اوراق با خط‌های یکسان، قراردادن اسامی نامزدهای خاص بر میز تحریر رای، تبلیغات نامزدهای خاص در نزدیکی صندوق و عدم جمع‌‌آوری تبلیغات در روز رای‌گیری، انتصاب وابستگان درجه یک از لیست خاص پای صندوق، اضافه شدن اسامی برخی از کاندیداها به انتهای تک برگ و ... از جمله دلایلی است که در این نامه برای اعتراض به نتایج انتخابات شورا ذکر شده است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٣-١٣٩۶, ١١:۴٨

   

پر مبحث ترین ها