سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در روزنامه 19دی مطرح کرد:

نقش دستگاه ها در ارتقای سلامت جامعه تعریف شود

بروز شده : ۵-٠٢-١٣٩٧, ١۴:١١    نسخه چاپی    
همه ارگان ها از جمله شهرداری، بهزیستی، آب و فاضلاب، سازمان صنایع و تربیت بدنی در ایجاد سلامت جامعه نقش دارند و باید نقش دستگاه ها تعریف و با هم در راستای ارتقا سلامت جامعه حرکت کنند.

 

19دی: رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم به مناسبت هفته سلامت دیداری با اعضای تحریریه روزنامه 19دی و خبرگزاری مهر استان قم داشت؛ وی در این دیدار گفت: نقش رسانه ها در چرخه سلامت محوری است و اگر فعالیت اهالی رسانه برای طرح تحول نبود رسالت ما به انجام نمی رسید.

ابوالفضل ایرانی خواه تاکید کرد: رسانه ها اقداماتی که در طرح تحول برای مردم انجام شد منعکس کردند اما در راستای بهره وری بیشتر باید نگاه و باور مردم را در مقوله سلامت به روز و دگرگون کرد.

وی گفت: متاسفانه مهمترین مطالبات مردم این است که چرا دستگاه سونوگرافی و یا ام آر آی یا پزشک فوق تخصص در بیمارستان ها و یا فلان دارو موجود نیست که طرح تحول با تجهیز و نوسازی بیمارستان ها و ارائه خدمات تخصصی تا حدی به این مطالبات مردم جامع عمل پوشاند اما واقعیت این است که بهداشت و پیشگیری مقدم بر درمان است و همه باید ذهن مردم و مطالبه گران را به اصل مطلب متوجه سازند.

وی بیان کرد: سال گذشته توسط رئیس جمهور در مجمع سلامت تبیین شد که سلامت مقوله اجتماعی است و رئیس این مجمع در هر استان استاندار و دبیر آن روسای دانشگاه های علوم پزشکی هستند.

همه نهادها در تامین سلامت جامعه نقش دارند

ایرانی خواه خاطرنشان کرد: طبق گفته سازمان های بین المللی وزارت بهداشت در هر کشور در صورت داشتن امکانات و بودجه کافی تا 30 درصد می تواند برای سلامت جامعه نقش ایفا کند لذا همه ارگان ها از جمله شهرداری، بهزیستی، آب و فاضلاب، سازمان صنایع و تربیت بدنی در ایجاد سلامت جامعه نقش دارند و باید نقش دستگاه ها تعریف و با هم در راستای ارتقا سلامت جامعه حرکت کنند.

وی تاکید کرد: رسانه ها در خصوص سلامتی هر روز باید نکاتی را به صورت هدفمند به مردم آموزش دهند و فراتر از این نقش افراد در تامین سلامت خودشان بر اساس آموزه های دینی از جمله تغذیه سالم و ورزش است.

خودمراقبتی بهترین راهکار سلامتی جامعه است

وی اظهارداشت: خود مراقبتی در ابعاد مختلف تغذیه، بهداشت، سلامت جسمی و روانی باید در اولویت قرار گیرد و مردم باید به فکر سلامت خود باشند.

پیشگیری نیاز جامعه ما است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: اولویت و نیاز جامعه جهت ارتقا سلامت وجود دستگاه های مجهز از قبیل ام آر آی و سی تی اسکن و مراجعه به فوق تخصص نیست.

وی با تاکید براینکه نیاز جامعه ما بهداشت و پیشگیری است، گفت: در هیچ جای دنیا حتی کشورهای پیشرفته اینگونه نیست که در گام نخست به فوق تخصص مراجعه شود بلکه ابتدا به پزشک عمومی مراجعه و در صورت نیاز ارجاع داده می شوند و جالب است بدانید به عنوان مثال شاید کمتر از یک درصد از کسانی که با مشکل گوارش مواجه هستند نیازمند مراجعه به فوق تخصص در قدم اول هستند.

وی تصریح کرد: پزشکان از لحاظ شرعی نباید از بیت المال بدون نیاز، ام آر آی و سی تی اسکن و آزمایش های دیگر را تجویز کنند و متاسفانه در کشور ما مردم برای پزشک تعیین می کنند که چه نوع آزمایش هایی را می خواهند.

ایرانی خواه گفت: اگر مردم می خواهند از امکانات دولتی استفاده کنند باید از طریق 140 پایگاه سلامتی که در قم دایر شده به فوق تخصص ارجاع داده شوند.

وی بیان کرد: بیش از نیمی از بیماری ها از جمله سرطان ها با مراقبت ها و هزینه بسیار ارزان تر و آموزش ها قابل پیشگیری است و هنر نیست که بیمارستان ها مجهز شده و بخش آی سی یو ظرفیت ندارد و بیمارانی تنها با این امکانات و سطح هوشیاری پایین زنده هستند.

نیازمند کار فرهنگی در حوزه سلامت هستیم

وی گفت: به جرات می گویم سونوگرافی که مردم فکر می کنند معجزه است اگر به مدت 10 روز انجام نشود هیچ اتفاقی رخ نمی دهد و حیات هیچ کس تهدید نمی شود و تبیین این مساله نیازمند کار فرهنگی و آموزشی است.

وی در پایان با اشاره به اطلاع رسانی های روزنامه 19دی در خصوص ارتقای سلامت جامعه اظهارداشت: توجه به مقوله سلامت نشان از درک و شناخت شما از این مقوله و رسالت فرامسئولیتی که بر دوش خود احساس کردید دارد که به عنوان متولی سلامت استان از شما تشکر می کنم.

×××××

مدیرمسئول روزنامه 19دی نیز در این دیدار بیان کرد: این روزنامه در حوزه سلامت مردم در بخش های کودها و سموم کشاورزی، محصولات تراریخته، پیشگیری از بیماری ها، محیط زیست و دوری از مصرف فست فودها فعالیت چشم گیری داشته است.

مرتضی داستانی تاکید کرد: امیدواریم توجه به طرح پزشک خانواده و حفظ منزلت مردم و پزشکان مورد توجه قرار گیرد.

 سردبیر این روزنامه نیز در این دیدار گفت: پزشکان حاذق قم حضور فعال و چشمگیری درحوزه رسانه ندارند و با توجه به مشکلاتی که در قم وجود دارد آنگونه که باید وارد عمل نمی شوند.

حسن طاهری از رئیس دانشگاه علوم پزشکی و معاونان وی خواست تا در بزنگاه های حساس به سرعت وارد عمل شده و مشکلات را طرح کنند تا برای آن راهکاری در نظر گرفته شود.

وی پیشنهاد داد که جهت ارتقای سلامت جامعه، کارگاه های سلامت با استفاده از پزشکان و کارشناسان برجسته حوزه سلامت در مراکز حوزوی مانند جامعه الزهرا(س) برپا و از ظرفیت منبری ها و ائمه جماعات در قم استفاده شود زیرا اگر آموزش های مستمر به این دو گروه ارائه شود تحولی را در شهر ایجاد می کند.

در پایان این دیدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم از زحمات مدیر مسئول روزنامه 19دی تجلیل کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٢-١٣٩٧, ١۴:١١

   

پر مبحث ترین ها