سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رییس مرکز مدیریت حوادث و‌فوریتهای پزشکی استان قم در گفت وگو با ۱۹دی:

گرمازدگی را جدی بگیرید+ راهکارها

رییس مرکز مدیریت حوادث و‌فوریتهای پزشکی استان قم در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی با توجه به گرمای هوا و گرمازدگی های گسترده و گاهی خطرناک، راهکارها و اقدامات مواجه با گرمازدگی را بیان کرد.

فاطمه محمدی

۱۹دی: رییس مرکز مدیریت حوادث و‌فوریتهای پزشکی استان قم در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی با توجه به گرمای هوا و گرمازدگی های گسترده و گاهی خطرناک، راهکارها و اقدامات مواجه با گرمازدگی را بیان کرد.

دکتر محمد شهیدی اظهارداشت: با گرم شدن قابل ملاحظه هوا در این روزها بیماران زیادی با تابلوهای مختلف به بخش های اورژانس بیمارستانی مراجعه می کنند که تشخیص نهایی در مورد آنان  گرمازدگی و اورژانس های ناشی از گرما است.

وی افزود: بخشی از بیمارانی که با شکایاتی همچون ضعف و بی حالی و حتی تغییر هوشیاری در سطوح مختلف در این ایام به بیمارستان آورده می شوند در حقیقت دچار یکی از حالات گرمازدگی هستند.

وی گفت: گرمازدگی یکی از بیماری های محیطی است که در  کودکان، سالمندان و افرادی که بیماری های زمینه ای دارند و بیمارانی که داروهایی مصرف می کنند که روی تنظیم دمای بدن اثر دارند، خطرناک تر است.

رییس مرکز مدیریت حوادث و‌فوریتهای پزشکی استان قم با بیان اینکه در بیماران گرمازده دمای مرکزی بدن افزایش می یابد، گفت: علایمی مانند نداشتن تعادل، تغییر هوشیاری، رفتار نابهنجار، تشنج و حتی کوما از تظاهرات بالینی گرمازدگی هستند.

وی افزود: همچنین این بیماران ممکن است دچار تندی ضربان قلب، تندی تنفس شوند وبه دنبال این عارضه ممکن است بیوشیمی خون دچار تغییرات خطرناکی شود.

وی به شهروندان توصیه کرد که هرگاه با یک بیمار دچار گرمازدگی مواجه شدند تا رسیدن‌ کمک از اورژانس و یا انتقال به بیمارستان و با هدف پیشگیری از عوارض بالقوه خطرناک این اورژانس پزشکی، خارج نمودن بیمار از محیط گرم و انتقال وی به محیط حتی المقدور خنک را از همان محل حضور بیمار شروع کنند.

شهیدی با اشاره به اینکه اقدام بعدی خنک‌سازی فعال است، ادامه داد: خارج کردن لباس ها از بدن، اسپری نمودن آب با دمای معمولی(نه آب یخ که خود ممکن‌است موجب لرز و تولید گرمای بیشتر شود) روی بدن و دوش گرفتن با آب خنک بطوری که برای بیمار قابل تحمل باشد از مهمترین اقدامات است.

رئیس اورژانس ۱۱۵ قم گفت: در موارد شدید که حرارت بدن خیلی بالاست و یا بیمار تظاهراتی مانند افت فشار یا تغییر هوشیاری نشان می دهد، قرار دادن کیسه حاوی قطعات یخ در مجاورت نواحی خاصی مانند زیر بغل یا کشاله ران که گردش خون سطحی تری دارند قویا توصیه می شود.

وی افزود: نوشیدن مایعات خنک در بیمار هوشیار، اقدام درستی است به شرطی که منجر به رقیق شدن خون نشود لذا باید مایعات نوشیده شده دارای املاح باشد؛ به خصوص به ورزشکارانی که در محیط های گرم تمرین می کنند و تعریق بیشتری دارند این مهم توصیه می شود.

این متخصص طب اورژانس به همه افراد به خصوص کودکان، سالمندان و بیماران مزمن اکیدا توصیه کرد که از خروج از منزل در روزهای بسیار گرم تابستان و یا اقامت طولانی در مواجهه با گرمای شدید جدا خودداری کنند.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠۵-١٣٩٧, ١٢:۵۵

   

پر مبحث ترین ها