سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در دیدار مدیرعامل شرکت مخابرات استان از روزنامه ۱۹دی بیان شد:

رسانه بی دغدغه مانع فساد است

مسئولان قم به فکر رشد رسانه ها نیستند در صورتی که توجه به رسانه ها و رفع دغدغه آنان مانع فساد است.

خدمات مخابرات قم جزء پنج استان برتر کشور است

۱۹دی: مدیرعامل شرکت مخابرات استان قم در بازدید از دفتر روزنامه ۱۹دی، ضمن تبریک روز خبرنگار، اظهارداشت: قم از جهت زیرساخت ها در سه بخش دیتا، ثابت و تلفن همراه در میان ۳۲ استان کشور معمولا جزء پنج استان برتر بوده است.

رتبه نخست مخابرات قم در تجهیزات دیتایی

سید اسد الله دهناد افزود: دو سال پیش تجهیزاتی با اعتبار حدود پنج میلیارد تومان برای دیتا خریداری شد لذا هفته پیش اعلام شد که قم از جهت سرعت و تجهیزات دیتایی رتبه نخست کشور را دارد و در سال های ۹۵ و ۹۶ هم رتبه اول و دوم کشور را کسب کرد.

وجود هزار و۴۰۰ کیلومتر فیبرنوری در قم

وی با اشاره به زیرساخت های استان گفت:‌ بیش از هزار و۴۰۰ کیلومتر فیبرنوری در استان است واز سال گذشته طرح تانوما یا فیبرنوری حتی برای منازل(حدود ۶۰ هزار ظرفیت) ایجاد شده است.

اینترنت قم به چهار ونیم جی مجهز می شود

وی در مورد خدمات مخابرات به تلفن همراه نیز گفت: تمام شهر مجهز به سه تکنولوژی تورجی، تری جی و فور جی هستند و تجهیزاتی خریداری شده و در حال پیگیری ارتقا اینترنت به چهار ونیم جی برای استان هستیم و سال گذشته نیز حدود ۱۳۰ میلیارد تومان هزینه بروزرسانی و تکنولوژی جدید در قم شد.

مدیرعامل شرکت مخابرات استان قم گفت: در بخش تلفن ثابت نیز حدود ۶۰۰ هزار امکان ایجاد شده که ۵۱۰ هزار آن واگذار شده و ۷۰ هزار ظرفیت خالی قابل واگذاری در استان وجود دارد.

وی بیان کرد: در بیشتر نقاط شهر واگذاری تلفن در قم کمتر از یک هفته است و تنها حدود ۲۵۰ درخواست جاری مردم برای خرید فیش در نوبت است.

حداقل قطعی مکالمه در استان قم است

عضو هیات مدیره همراه اول با بیان اینکه حداقل قطعی مکالمه در استان قم است، گفت: در مقایسه وضعیت موجود قم با ایده آل، فاصله زیادی وجود دارد اما در مقایسه با سایر استان ها قم جایگاه مناسبی دارد اما مورد رضایت ما نیست ودر بحث فنی، سرعت، کیفیت و حداقل اختلال جای کار زیاد است.

وی افزود: شرایط استان قم به لحاظ تاثیرگذاری و انعکاس اخبار این استان در کشور و حتی در سطح بین الملل، ویژه و متفاوت است ومسئولان استان بخصوص استانداری باید به گونه ای حمایت گر باشند و چاره اندیشی کنند که روزنامه ها دغدغه هزینه را نداشته باشند و نقش نظارتی خود را بر مدیران و دستگاه های اجرایی ایفا کنند.

وی با تاکید براینکه روزنامه نگاری به لحاظ شرایط استان قم باید به سمت حرفه ای شدن برود، گفت: رسالت خطیر رسانه بری ازاین است که دغدغه دریافت چند آگهی و هزینه های جاری را داشته باشد لذا بسته حمایتی دولت از رسانه ها بخصوص رسانه های اثرگذار باید تعریف شود که بتوانند به رسالت خود عمل کنند.

رسانه بی دغدغه مانع فساد است

 دهناد با بیان اینکه رسانه بی دغدغه مانع بسیاری از فسادها می شود، افزود: نظارت اهالی رسانه بر عملکرد دستگاه های اجرایی، به تحولات، توسعه کیفیت و خدمات، رضایتمندی مردم از خدمات و کاهش تخلفات می انجامد و زمانی که نقدی از دستگاهی منعکس شود سایر مدیران حواس شان را جمع می کنند که حساب و کتاب و پاسخگویی در کار هست.

وی گفت: به لحاظ سنخیتی که بین کار مخابرات و رسانه است، آمادگی ایجاد تجهیزات جدید و فیبرنوری برای رسانه ها از سوی مخابرات وجود دارد که با این روش اخبار با سرعت حداقل ۱۰۰ مگ(بیش از پنج برابر کابل مسی) منتقل می شود.

وی افزود: آماده همکاری شرکت مخابرات با رسانه ها بخصوص روزنامه ۱۹دی به دلیل اثرگذاری ویژه آن، هستیم تا بتوانیم طی تفاهم نامه ای زیرساخت های مورد نیاز رسانه ها را فراهم کنیم.

قرارداد توزیع آگهی با خانه مطبوعات منعقد می شود

این مقام مسئول با بیان اینکه شرکت مخابرات قم آماده کمک به رسانه ها است، گفت: به این منظور قرارداد توزیع آگهی به روزنامه ها توسط خانه مطبوعات و مخابرات منعقد می شود تا آگهی ها به روزنامه های فعال استان داده شود.

۱۹دی، روزنامه مورد وثوق است

وی در مورد روزنامه ۱۹دی نیزگفت: این روزنامه از قدیمی ترین روزنامه های استان و مدیرمسئول این روزنامه پیشکسوت ترین فرد در مجموعه خبری استان است.

وی افزود: این روزنامه بخصوص از مقطعی که سراسری شد در سطح کشور نیز تاثیرگذار و اخبار آن مورد وثوق، اتکا و اعتماد است و در جهت حل مشکلات کمک رسان مسئولان است زیرا کار اجرایی همراه با مشکلات است و رسانه ها با انعکاس به موقع مشکلات کمک کار خوبی برای سیستم اجرایی استان هستند.

×××

مدیر مسئول روزنامه ۱۹دی نیز ضمن خیرمقدم به مدیرکل و کارکنان شرکت مخابرات استان، با بیان اینکه بستر و زیرساخت های رسانه ها به دست مخابرات است، گفت: مخابرات در سال های اخیر تلاش زیادی داشته و امکانات خوبی ارائه داده اما با وجود اینکه استان قم جزء پنح استان برتر کشور است اما دفتر این روزنامه با داشتن فیبرنوری برای دسترسی به اینترنت مشکل دارد و از چند شرکت دیگر هم اینترنت خریداری کرده است.

مرتضی داستانی افزود: در دنیا برای رسانه ها امتیازات و امکانات ویژه ای قائل می شوند اما در ایران به اینگونه نیست و فیلترینگ هم کار را دشوارتر و برخی اوقات قفل می کند.

شرایط بهتری برای رسانه های قم فراهم شود

مدیر خانه مطبوعات قم با اشاره به قرارداد میان وزارت ارشاد با مخابرات برای مثتثنی کردن رسانه ها از فیلترینگ، از مدیر شرکت مخابرات استان خواست با توجه به روند طولانی اجرای قراردادها در کشور، برای دسترسی رسانه های قم به اینترنت پرسرعت و نبود فیلترینگ شرایط بهتری فراهم شود.

وی در مورد شرایط اقتصادی روزنامه ها در شرایط فعلی نیز گفت: روزنامه ۱۹دی سعی دارد با تولید محتوا، آبرویی برای قم باشد که ناچار به پرداخت هزینه های زیادی است وبا وجود اینکه در استان های دیگر مسئولان به دلیل انعکاس اخبار استان، توجه ویژه ای به روزنامه های سراسری دارند اما در قم این نگاه نیست.

وی با بیان اینکه روزنامه بدون کمک مسئولان نمی تواند ادامه حیات داشته باشد، گفت: متاسفانه وضعیت به گونه ای شده که اگر کاغذ روزنامه را کیلویی به فروش برسانیم از فروش عادی ما بیشتر است وبا گرانی کاغذ، چاپ و نیروی انسانی روزنامه ها سوبسید فوق العاده ای به مدیران می دهند.

تک شهرستانی بودن قم شرایط بدی را برای روزنامه ها رقم زده است

داستانی تصریح کرد: استان های دیگر شامل چندین شهر با چندین شهرداری و بخش داری هستند که آگهی های زیادی دارند اما تک شهرستانی بودن قم شرایط بدی را برای روزنامه ها رقم زده است.

نبود حمایت های استانی سبب تضعیف رسانه ها می شود

وی با بیان اینکه نبود حمایت ها از سوی مسئولان استان سبب تضعیف نشریات و رسانه های قم می شود، گفت: نبود حمایت از سوی مسئولان استان قم به نحوی است که آگهی روزنامه ما از برخی استان ها بیش از استان قم است.

وی گفت: من با این دغدغه روزنامه ۱۹دی را سراسری کردم که مطالب استان قم در چهار صفحه به کشور منتقل شود اما مسئولان استانی حمایت های لازم را ندارند.

مدیرمسئول این روزنامه تاکید کرد: نگاه مسئولان قم باید تغییر کند زیرا اگر وضعیت اقتصادی روزنامه ها مطلوب باشد با استفاده از خبرنگاران خبره و تقویت رسانه ها مردم و مسئولان از انتشار اخبار باکیفیت بهره مند می شوند.

وی گفت: روزنامه ها به دلیل اینکه می خواهند سخن شان شنیده شود، تنها جایی هستند که به دولت یارانه می پردازند.

مسئولان قم به فکر رشد رسانه ها نیستند

وی با تاکید بر اینکه رشد رسانه ها در قم باید در اولویت قرار گیرد، گفت: نباید وضعیت بد اقتصادی، ما را به فکر تعطیلی روزنامه ای بیاندازد که۲۰ سال از انتشار آن می گذرد.

وی بیان کرد: یکسان دیدن نشریات سبب می شود تا تفاوت دوغ و دوشاب مشخص نشود و انگیزه رشد را از رسانه های در حال رشد می گیرد لذا باید طبق تاثیرگذاری، جریان سازی و رتبه بندی وزارت ارشاد برای روزنامه ها ارزش قائل شد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠۵-١٣٩٧, ١۴:۴۵

   

پر مبحث ترین ها