سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در گفت وگو با دو کارخانه دار لبنیات در قم مطرح شد:

تولیدکننده های لبنیات، زیر چرخ تنهایی

با وجود اینکه مسئولان طبق مصوبه دولت از افزایش تا ۹ درصدی کالاها خبر می دهند آنان از افزایش تا ۴۰۰ درصدی مواد اولیه خود گله دارند.

فاطمه محمدی

۱۹دی: افزایش قیمت چشم گیر شیر و لبنیات به عنوان کالای گروه یک صنعت غذایی کشور، ما را بر آن داشت تا به سراغ کارخانه داران این صنعت برویم.

جواد مرادی مسئول انجمن صنایع غذایی قم، مسئول صنایع لبنی استان، نماینده صنایع تبدیلی در اتاق کشاورزی قم که ۲۵ سال سابقه کار سنتی و ۱۵ سال مدیر صنایع شیر ژال را در خود دارد و مهدی کوهستانی رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی لبنیات پاستوریزه حلیب قم(برند ویژه) به سوالات شما در خصوص دلایل گرانی ها پاسخ می دهند و با وجود اینکه مسئولان طبق مصوبه دولت از افزایش تا ۹ درصدی کالاها خبر می دهند آنان از افزایش تا ۴۰۰ درصدی مواد اولیه خود گله دارند.

ابتدا گفت وگوی ما با جواد مرادی را می خوانید:

·         مواد مصرفی شما چه میزان افزایش قیمت داشته است؟

شیر ۳۰ تا ۴۰ درصد و مواد اولیه ما از دو ماه پیش تاکنون ۴۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

ظروف سه هزار و ۸۰۰ تومانی برای لبنیات در چند ماه اخیر ۲۶ هزار تومان شده، آنگاه اگر تولیدکننده به دلیل تورم کالای خود را یک تومان گران تر بفروشد تعزیرات به سراغ ما می آید اگر تعزیرات مرد است یقه مسئولان را بگیرد که پتروشیمی، ارز و سکه در اختیار آنان است.

·         وضعیت تولید شیر به چه شکل است؟

مردم توان خرید ندارند شش سال پیش در قم سه کارخانه تولید شیر یارانه ای وجود داشت که ۲۲۰ تن در روز تولید می کردند و ۷۰ تن آن را کارخانه من تولید می کرد و با شیر سنتی در مجموع ۲۷۰ تن می شد.

با این همه تولید، مردم تقاضای بیشتری داشتند و گاهی در صف می ایستاند اما بیش از این اجازه فروش روزانه نمی دادند اما متاسفانه هم اکنون تولید شیر سنتی و صنعتی استان به ۵۰ تن نمی رسد.

هرچند با این افزایش قیمت خوراک دام، قیمت شیر با وجود افزایشی که داشته پایین است زیرا از قدیم می گفتند یک کیلو شیر باید معادل سه کیلو جو باشد که به قیمت امروز سه هزار و ۶۰۰ تومان می شود اما اگر چنین شود بخش عمده مصرف کننده ها توان خرید آن را ندارند.

دولت خوراک دام را مستقیم در اختیار گیرد

 همه جای دنیا دولت خوراک دام را مستقیم به دست می گیرد تا با قیمت ثابت به دامدار عرضه شود وموقع قیمتگذاری همه را در نظر می گیرند اما در ایران اینگونه نیست.

مسئولان باید متوجه شوند که تولیدکننده ای که سرمایه گذاری کرده، تنها به فکر سود نبوده بلکه قصد داشته درکنار خدمتی که ارائه می دهد منفعتی هم ببرد متاسفانه دستگاه های دولتی نگاه بدی به تولیدکننده دارند.

دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی بهترین دوره برای تولیدکننده و مصرف کننده بود؛ ما به واقع مشکل نداشتم کار می کردیم درآمد هم داشتیم اما ۱۲ سال اخیر بدترین زمان برای تولید کننده ها است.

آیا مسئولان در زمینه تعادل در تعیین قیمت ها به شما کمک می کنند؟
مسئولان نمی خواهند به ما کمک کنند اگر می خواستند اینگونه نمی شد؛ تولیدکننده ها همه جا داد می زنند اما گوش شنوا نیست زیرا برایشان ضرر دارد که سخن ما را بشنوند لذا دولتمردان خود را به خواب زده اند.

هر زمان می گوییم به ما کمک شود مسئولان می گویند قانون راه ما را بسته است اگر مشکل از قانون اساسی است باید مانند سایر کشورها که قانون شان به روز می شود، تغییرات مثبتی در قانون ایران هم انجام شود و ارزش افزوده را از دوش کارخانجات بردارد چرا آن را روی دوش تولیدکننده گذاشتند؟

تولیدکننده دو نوع مالیات می پردازد که شامل مالیات بر درآمد و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده است؛ مالیات بر درآمد را طبق قانون پرداخت می کنیم اما ۹ درصد برای تولید کننده مشکل بوجود آورده است.

خواب دردسرساز مسئولان

·         یعنی تولید کننده را رها کردند؟

ای کاش ما را به حال خودمان رها کنند و اینگونه به اسارت نگیرند؛ شنیدم کارخانه های بزرگ لبنیات در حال تعدیل نیرو هستند اگر این برنامه ادامه پیدا کند آن ها هم تعطیل می شوند.

پنج شرکت معروف و هشت کارخانه بزرگ و بنام که از همکاران من بودند تعطیل کردند مواد اولیه سرسام آور گران شده و ما نمی توانیم جایگزین کنیم من امیدوارم تا دیر نشده مسئولان از خواب دروغین بیدار شوند.

در سه سال اخیر بیش از ۶۰ درصد کارخانه ها تعطیل شده بقیه هم سفره شان را جمع می کنند البته همه برشکست نشدند حدود ۲۵ درصد خسته شدند جان و فکرشان را راحت کردند نمی شود هم سرمایه گذاشت و کار کرد هم اعصاب را خرد کرد.

این وضعیت برای دولت هم مشکل ساز شده و بسیاری از کارخانه ها تعدیل نیرو کردند من هم مجبور به تعدیل ۳۰ نیرو شدم که دولت به همه آن ها بیمه بیکاری می پردازد.

اگر مانند زمان آقای خاتمی درصدی به کارخانه داران کمک می شد اشتغال و رونق تولید پا برجا بود.

مهدی کوهستانی رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی لبنیات پاستوریزه حلیب قم(برند ویژه) نیز انتقادات شنیدنی دارد که قابل تامل است.

آیا مشکلات تهیه و گرانی شیر دامان کارخانه شما را هم گرفته است؟
بله مشکلات چندجانبه شده است؛ نخست اینکه درخواست شیر از شرکت ها زیاد و تهیه شیر سخت شده است.

دوم گرانی قیمت شیر است که تا اردیبهشت ماه قیمت شیر کیلویی ۱۳۲۰ بود و هم اکنون دارد به دو هزار تومان می رسد و با افزایش قیمت شیر، قیمت لبنیات افزایش پیدا کرده است.

سوم اینکه افزایش قیمت لبنیات فقط به افزایش قیمت شیر برنمی گردد بلکه قیمت محصولات بسته بندی مانند پلاستیک، پاکت و کارتن ۱۰۰ درصد یا بیشترافزایش داشته است.

ظرف پلاستیکی دوغ تا اسفندماه سال گذشته هزار و۱۰۰ تومان اما طبق آخرین قیمت ۳۰۰ درصد افزایش داشته است.

بطری خالی ۴۰۰ تومان بود هم اکنون به مرز ۹۰۰ تومان می رسد و دبه ماست و کارتن ها افزایش قیمت ۵۰ درصد به بالا داشته است.

مواد پتروشیمی در اختیار دولت است اما همه گران شده وشرکت هایی که کارتن را دو سه روزه به ما می رساندند حالا ۱۰ روز تا یک ماه طول می کشد که به ما کارتن برسانند زیرا آنان هم در تامین مواد اولیه با مشکل مواجه شده اند.

شاید کسانی که مواد اولیه در اختیار دارند احتکار کرده اند شاید هم نیست در هر صورت در دو ماه اخیر با گرانی قیمت دلار مشکلات زیاد شده وبازار دیگر ثبات سابق را ندارد.

شرکت های پتروشمی شاید بتوانند موادشان را انبار کنند و نفروشند اما ما تاجایی می توانیم ادامه دهیم که مواد بسته بندی را داشته باشیم و اگر به این نحو پیش رود شرکت های کوچک زودتر از بین می روند.

۷۵ درصد مواد اولیه مصرفی ما شیر و ۲۵ درصد شکر و شیر خشک و ظروف است.

برای تهیه محصولات استرلیزه هم با مشکل مواجه شدید؟
بله؛ ما تنها تولید کننده محصولات استرلیزه در استان هستیم اما پاکت این محصولات از خارج کشور تامین می شود و مشکل تخصیص ارز داریم.

برای محصولات استرلیزه اگر تا مهرماه پاکت به ما نرسد کارخانه با مشکل مواجه می شود.

همه کسانی که بخواهند وارداتی داشته باشند ابتدا باید در سامانه جامع ثبت سفارش و سپس ارز تخصیص داده شود؛ ما یک ماه است که منتظر تایید فرم هایمان برای واردات هستیم.

با این مشکلات حمایت هم از شما می شود؟
نه؛ ابتدای سال به دلیل فشارهای زیاد اداره بیمه و مالیات مجبور به تعدیل ۳۰ نفر شدم درحال حاضر هم شرکت۱۳۰ پرسنل دارد اما به دلیل نبود مواد اولیه اگر وضعیت به این منوال باشد باید آن را به ۵۰ نفر برسانم.

فشارهای سازمان مالیات هم نسبت به دو سال قبل ۱۰ برابر شده و سال گذشته با اینکه ضررده بودیم اما مالیات هم پرداخت کردیم.

مشکل دیگر این است که از سوی سازمان مالیات از ما می خواهند فروش مان به سوپرمارکت ها را با کدملی ارائه دهیم اما بسیاری از سوپرمارکت های کوچک به دلیل ترس از مالیات کدملی نمی دهند برخی هم پروانه کسب ندارند لذا ما نمی توانیم به آنان بفروشیم.

بیمه هم ۱۴ درصد افزایش پیدا کرده اداره کار هم کمک کارفرما نیست.

طبق فروش می توانید آمار دهید که از ابتدای سال تاکنون چند درصد مصرف شیر مردم کاهش داشته است؟
تا خردادماه قیمت و مصرف شیر ثابت بود در یک ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش داشته است.

راهکار شما چیست؟
مشکل عمده در حال حاضر سختی تامین شیر است؛ هفته ای ۱۰ تریلر شیر، نیاز کارخانه من است اما بیش از پنج تریلر پیدا نمی کنم حتی کارخانه های بزرگ لبنیات کشور در تهیه شیر با مشکل مواجه شدند.

دولت در تهیه و کاهش قیمت مواد اولیه کمک کند

دولت باید در تهیه و کاهش قیمت مواد اولیه کمک کند زیرا هر اندازه که مصرف محصولات لبنی کاهش یابد آسیب آن در ۱۰سال آینده گریبان مردم را با کمبود کلسیم و بیماری های به تبع آن می گیرد و مراجعه به پزشک و افزایش هزینه های چند برابری دولت را در بردارد.

در حال حاضر سرانه مصرف نوشابه چندین برابر مصرف لبنیات است باید همت و فرهنگ سازی باشد که سرانه شیر به حد نرمال برسد و حداقل مصرف آبمیوه و نوشابه های صنعتی با شیر برابری کند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠۵-١٣٩٧, ١٣:۵۴

   

پر مبحث ترین ها