سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم:

سوانح موتورسیکلت در قم قابل مقایسه با هیچ جای کشور نیست

بروز شده : ٣-٠۶-١٣٩٧, ١٣:٢٨    نسخه چاپی    
سوانح موتورسیکلت در قم قابل مقایسه با هیچ جای کشور نیست وهمت جمعی مرگ ومیر ناشی از حوادث شهری را به صفر می رساند.

به گزارش خبرنگار ۱۹دی: رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در مراسم همایش تجلیل از فعالان رسانه ای عرصه سلامت با اشاره به نقش خبرنگار در قم به عنوان یکی از مراکز مهم در عرصه جهانی اظهارداشت: با توجه به جایگاه مراجع در این استان اخباری که در قم منعکس می شود نقش سیاستگذاری در عرصه کشور و جهان دارد.

نیازمند خبرنگاران تخصصی در حوزه سلامت هستیم

ابوالفضل ایرانی خواه با تصریح بر اینکه مسئولان و خبرنگاران رسالت سنگینی در حوزه سلامت بر دوش دارند گفت: خبرنگاران و عکاسان جزء تیم سلامت هستند و در اطلاع رسانی و سیاستگذاری های بخش سلامت نقش دارند لذا نیازمند اتحاد میان خدمتگذاران عرصه سلامت و خبرنگاران هستیم.

وی گفت: با تخصصی شدن خبرنگاران در حوزه های بهداشت، درمان و پژوهش و انتقاد سازنده و کارشناسانه به حوزه سلامت کمک و چهره سلامت قم علمی می شود.

افزایش ۸۱۸ تخت بیمارستانی در هشت سال اخیر

وی درخصوص افزایش تخت های بیمارستانی گفت: سال ۸۹، هزار و۷۰ تخت بیمارستانی فعال در قم بوده که هم اکنون به هزار و ۸۸۸ تخت رسیده و بیمارستان شهید بهشتی به عنوان مدرن ترین بیمارستان قم استعداد ۴۰۰ تا ۴۵۰ تخت را دارد.

تبدیل قم به پایگاه عمرانی در عرصه سلامت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به طرح تحول سلامت گقت: این طرح در قم در مقایسه با سایر استان های کشور از نظر جمعیت بی نظیر بوده و قم به پایگاه عمرانی در عرصه سلامت تبدیل شده است.

قم قطب توریست درمانی می شود

وی با بیان اینکه با توجه به ساخت وسازها، قم در آینده تبدیل به قطب توریست درمانی می شود گفت: ۱۵ درصد از ساخت بیمارستان هزار تخت خوابی در سطح بین المللی در قم گذشته و در دو سال آینده قسمت اعظم آن به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه بیمارستان۱۷۲ تخت خوابی شهدا نیز به بهره برداری رسید، گفت: پروژه های در حال ساخت زیادی در قم وجود دارد که با تکمیل سریع آن ها تحول بزرگی در قم پدید می آید و هم اکنون به دلیل سطح تخصصی بیمارستان ها از استان های مجاور هم به قم می آیند.

آموزش پزشکی مطابق شان قم نیست

ایرانی خواه اظهارداشت: در عرصه آموزش پزشکی جایگاه قم فاصله زیادی از آنچه به عنوان شهر علم و اجتهاد است دارد و با وجود ساخت ساختمان های مجهز، از آنچه شایسته قم است بسیار دور هستیم وباید به سطح کیفی و کمی مطابق شان قم برسیم.

وی با اشاره به گسترش تحصیلات تکمیلی در قم گفت: قم در حد تخصص نداشت اما هم اکنون در چند رشته تخصصی شامل ماژور کودکان، داخلی، جراحی، اعصاب و طب اورژانس متخصص پرورش می دهد و دیگر رشته های تخصصی هم افزوده می شود.

وی گفت: قم درعرصه پژوهش با حدود ۲۰۰ عضو هیات علمی در تولید مقالات علمی خوب عمل کرده و سهم خود را از پژوهش ایفا کرده است.

این مقام مسئول ادامه داد:‌ در حوزه بهداشت قم پایلوت و جزء نخستین استان هایی بود که تمام کلان شهر آن در قالب پایگاه و مراکز بهداشتی تحت پوشش طرح تحول سلامت قرار گرفت وبنیان نظام ارجاع که در بیشتر استان ها در حاشیه شهرها انجام شد اما در کل استان قم انجام شد ودر حال حاضر برای بیش از یک میلیون نفر پرونده سلامت تشکیل شده و در صورت تحقق، این طرح نجات بخش کشور است.

وی گفت: پیاده شدن نظام ارجاع و تحول سلامت در راس برنامه های سلامت کشور است.

وی با تاکید براینکه تمام آحاد جامعه و همه دستگاه ها در عرصه سلامت نقش دارند گفت: با توجه به اهمیت این موضوع مجمع سلامت به دستور رئیس جمهور تشکیل و رئیس آن در هر استان استاندار و دبیر آن رئیس دانشگاه علوم پزشکی است و در آن اولویت های کشوری و استانی سلامت در دستور کار قرار می گیرد و بر اساس میزان شیوع بیماری ها یا حوادث برنامه ریزی می شود.

سوانح موتورسیکلت در قم قابل مقایسه با هیچ جای کشور نیست

ایرانی خواه با بیان اینکه اولویت مجمع سلامت استان قم در سال ۹۷ و ۹۸ بحث حوادث و سوانح است، گفت: حوادث درون شهری قم به دلیل تعداد موتورسیکلت ها عدد قابل توجهی است که قابل مقایسه با تمام کشور نیست.

وی گفت: بیش از ۴۰۰ هزار موتور سیکلت ثبت شده در قم داریم که به نسبت جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری رقم بسیار بالایی است وهمه باید به این مهم توجه کنند و دنبال راهکاری برای کاهش حوادث در قم باشند.  

همت جمعی مرگ ومیر ناشی از حوادث شهری را به صفر می رساند

وی با تاکید براینکه نیازمند توجه به مقوله حوادث مورتوسیکلت در قم هستیم گفت: حوادث جاده ای شاید تا چند سال آینده به صفر نرسد اما می شود مرگ ومیر ناشی از حوادث شهری را به صفر رساند لذا همه مسئولان و مردم باید کمک کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: ما باور داریم این امر شدنی و نیازمند اتحاد و همدلی میان خدمتگذاران عرصه سلامت و اصحاب رسانه است لذا چالش ها باید بررسی و پژوهش ها باید انجام شود باید برنامه داد و اهل فن و رسانه ملی و خبرنگاران وارد شوند.

وی گفت: ما در عرصه کاری لباس سیاسی به تن نداریم اقدامات ما خدماتی با لباس سفید است امیدواریم سفید بماند سیاست به عهده ما نیست باید در عرصه سلامت به جد کار کرد.

وی با گلایه از اینکه برای نخستین بار جشنواره مطبوعات در استان قم برگزار شد اما عرصه سلامت دیده نشد گفت: جای عرصه سلامت در جشنواره مطبوعات خالی بود که امیدواریم در جشنواره های آینده این بخش دیده شود.

نیازمند برگزاری دوره های تخصصی در حوزه سلامت هستیم

در ادامه حسین محمد رضایی از خبرنگاران قم اظهارداشت: تخصصی شدن در عرصه سلامت و ارتباط دوسویه میان خبرنگاران و دانشگاه علوم پزشکی نیازمند برگزاری دوره های آموزشی است و باید معضلات را بیان کنید تا خبرنگاران پیگیری کنند.

وی گفت: اینکه از شهرها و کشورهای دیگر برای درمان به قم می آیند جای خوشحالی دارد.

یک دهم مردم نیاز به فوق تخصص ندارند

ایرانی خواه در ادامه در پاسخ به این سوال خبرنگار ۱۹دی که گفت پیش ازاین جلسه برای دریافت نوبت ام آر آی به بیمارستان شهید بهشتی رفتم گفتند زودتر از ۳۱ مهرماه نوبت نمی دهیم زیرا تنها مرکز دولتی مجهز به این دستگاه است و از ساوه و اراک هم به اینجا می آیند؛ برای گرفتن نوبت آندوسکوپی گفتند طبق دکتری که رفتید نوبت می دهیم و مدت دریافت نوبت سونوگرافی از یک ماه به یک هفته کاهش پیدا کرده؛ در خصوص نوبت دهی های طولانی در بیمارستان های دولتی چه اقدامی انجام شده است؟ گفت: ما نمی گوییم مشکل نداریم کمبودها در استان و کشور هست اما مشکل اصلی تعریف اورژانس، غیراورژانس و انتظارات مردم است.

 وی با تاکید براینکه مشکلات در اورژانس باید صفر شود ادامه داد: در چند سال اخیر و در قم در موارد اورژانسی و غیراورژانسی تحول رخ داده است.

وی با اشاره به نظام ارجاع گفت: حتی در کشورهای پیشرفته شروع کار از پزشک عمومی(پزشک خانواده) است اما این مهم در کشور ما تبیین نشده که تقاضا داریم توسط خبرنگاران محقق شود که اگر این امر تحقق پیدا کند و فرهنگ سازی شود بسیاری از این آزمایش ها منتفی می شود واز ۱۰ نفر ۹ نفر نیاز به فوق تخصص حداقل در وهله نخست ندارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: در کلینیک ویژه ویزیت فوق تخصص سه هزارو۵۰۰ است که در کشورهای پیشرفته اینچنین نیست وهر چند اقدام درستی نیست اما به دلیل اینکه مردم برای بیماری های ساده هم نزد متخصص می روند دایر شده است.

۹۰ درصد سونوگرافی ها ضرورت ندارد

وی با بیان اینکه درخصوص سونوگرافی کمبود داریم گفت: دچار بحران سونوگرافیست در قم هستیم که اگر تعریف درست شود و اگر پزشکان اخلاق حرفه ای را ارتقا دهند و مردم هم فشار نیاورند به جرات می گویم ۹۰ درصد سونوگرافی ها انجام نمی شود اما در کشور ما بیمار تجویز سونوگرافی می کند و پزشک باید کلنجار برود که نیاز به این آزمایش ها نیست.

 در پایان مراسم از هفت خبرنگار و عکاسی از سوی دانشگاه علوم پزشکی و هفت نفر از سوی مرکز مدیریت اورژانس به صورت نمادین تقدیر شد.

در این مراسم خبرنگاران از بیمارستان ۲۳۱ تخت خوابی امیرالمومین(ع) که در مجاورت بیمارستان شهید بهشتی است بازدید کردند که به نظر ۹۵ درصد ساختمان آن تکمیل شده و هنوز هیچ تجهیزات پزشکی در آن وارد نشده بود.

یکی از مزیت های این بیمارستان این بود که اتاق های آن یک و دو تخته بود و بیمار و همراه در آن راحت تر هستند و طبقه هفتم پد فرود هلکوپتر امداد بود که بیمار یا مجروح به راحتی توسط دستگاهی به پایین منتقل و از آسانسور مخصوص به اتاق عمل منتقل می شود.  

ایرانی خواه گفت: این بیمارستان به بیمارستان شهید بهشتی اضافه می شود و اهداف و برنامه های بین المللی دارد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠۶-١٣٩٧, ١٣:٢٨

   

پر مبحث ترین ها