سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیر مرکز فوریت های پزشکی استان قم: آمار تصادفات قم نگران کننده است

افزایش ۲۴ درصدی مرگ و میر ناشی از تصادفات در قم

بروز شده : ٣-٠۶-١٣٩٧, ١٣:٣٧    نسخه چاپی    
در پنج ماه نخست سال ۹۷ در مقایسه با مدت مشابه این زمان در سال ۹۶، آمار موارد فوتی های ناشی از تصادفات ۲۴ درصد افزایش داشته که واقعا نگران کننده است.

۱۹دی: مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی استان قم در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی اظهارداشت: در پنج ماه نخست سال ۹۷ در مقایسه با مدت مشابه این زمان در سال ۹۶، آمار موارد فوتی های ناشی از تصادفات ۲۴ درصد افزایش داشته که واقعا نگران کننده است و باید توسط همه دستگاه های دخیل در ایمنی ترافیک تحلیل و واکاوی شود. 

محمد شهیدی افزود: چندی پیش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گزارش مستند و تحلیلی را به دستگاه های مختلف از جمله وزارت صنعت، سازمان برنامه وبودجه، صدا وسیما، نیروی انتظامی و دانشگاه های علوم پزشکی ارائه داد و در آن ضمن مقایسه آمار تلفات ناشی از حوادث ترافیکی در شهریورماه سال های اخیر نسبت به ماه های دیگر، ضرورت برنامه ریزی ویژه برای ایمنی ترافیک را متذکر شد.

وی با تاکید براینکه برای رسیدن به راهکار و تحلیل مناسب از آمار می بایست، سهم مسئولیت دستگاه ها در کاهش تصادفات مشخص شود، گفت: باید به این قضایا ورود و مشخص شود که خودرو، کارخانه های ساخت موتورسیکلت، جاده ها، راهنمایی ورانندگی، نهادهای نظارتی و تمام ارگان های متولی هر کدام چقدر در تصادفات مسئولیت دارند.

اورژانس در اعزام آمبولانس محدودیت دارد

وی ادامه داد: تعداد تماس با واحد ارتباطات هم نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۲ درصد افزایش داشته که باید ضمن انعکاس این آمارها، رسانه ها، جامعه شناسان و اهل فن به آسیب شناسی و چرایی این افزایش ورود کنند؛ همه باید بدانند ظرفیت اورژانس نامحدود نیست و از نظر نیروی انسانی و اعزام آمبولانس محدودیت وجود دارد.

مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی استان قم با تاکید براینکه باید محدودیت ها و تبعات استفاده نابجا از پتانسیل اورژانس و همه اماکن بهداشتی-درمانی را به عموم جامعه انعکاس داد، گفت: باید توقعات جامعه از امکانات حیاتی مانند اورژانس، با آموزش همگانی و بر اساس اصول علمی و توسط رسانه های فراگیر مدیریت شود.

ماموریت های غیراورژانسی ناوگان ما را فرسوده کرده است

وی خبرداد: در پنج ماه نخست سال ۹۷ تعداد اعزام ۱۱ درصد افزایش داشته که بسیار زیاد است و ناوگان ما را فرسوده و توان نیروی انسانی را تا حد زیادی گرفته است.

وی افزود: یک تکنسین اورژانس در یک شبانه روز گاهی بین ۱۸ تا ۲۲ بار برای ماموریت اعزام می شود که این ممکن است علاوه بر افت عملکرد از کیفیت کار تکنسین نیز در ماموریت بکاهد.

مردم تقاضای کمک غیراورژانسی نکنند

این مقام مسئول گفت: گاهی برخی شهروندان با کم توجهی به اینکه تماس آنان و اعزام آمبولانس متعاقب آن، منجر به خالی شدن یک منطقه قابل توجه از شهر از آمبولانس می شود در مواردی که به طور واضح جنبه اورژانسی ندارد تقاضای آمبولانس می کنند.

وی بر اهمیت دادن شرح حال دقیق و توام با آرامش تماس گیرندگان با ۱۱۵ تاکید و ابراز امیدواری کرد که سیر فزاینده ماموریت های اورژانس با احساس مسئولیت همگانی مهار شود تا شاهد هیچگونه خللی در ارائه خدمت نباشیم.

وی با بیان اینکه هر بیمار غیرضروری که منتقل شود یک چرخه هزینه غیرضروری بر بدنه جامعه تحمیل می شود، گفت: باید با آموزش و حساس کردن افکارعمومی جلوی تقاضاهای بی اساس گرفته شود.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠۶-١٣٩٧, ١٣:٣٧

   

پر مبحث ترین ها