سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم خبر داد:

نخاله‌ ساختمانی و ضایعات سنگبری‌ها بیشترین پسماندهای قم هستند

میزان تولید زباله‌های خانگی نزدیک به 670 تن در روز اعلام شده است که درصد قابل توجهی از آن را زباله های خشک و قابل بازیافت تشکیل می دهد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم میزان تولید نخاله‌های ساختمانی و ضایعات سنگبری‌ها را پنج هزار تن در روز عنوان کرد و گفت: این مواد بیشترین پسماندهای تولید شده در قم هستند.

محمود علی رکنی در گفتگو با 19 دی با اشاره به اینکه باید به زباله‌ها به عنوان یک فرصت نگاه کرد نه یک تهدید بیان کرد: بایستی آموزشهای لازم به منظور جمع آوری اصولی در خصوص جمع آوری ضایعات، تفکیک از مبدا، نحوه انتقال و بازیافت و دفع و امحاء جهت پیمانکاران و متولیان آن در قم انجام شود.

وی ادامه داد: لازم است که دوره گردها و خرده پیمانکاران به چرخه جمع آوری ضایعات وارد و به سوی صنعتی شدن سوق داده شوند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست قم اقدامات سازمان بازیافت استان را چشمگیر ارزیابی کرد و افزود: حوزه اختیارات این سازمان باید افزایش یابد و مدیریت جمع آوری ضایعات و پسماندها با هماهنگی و از طریق این سازمان صورت پذیرد.

وی ادامه داد: لازم است نسبت به سازمان دهی و بهره برداری مجدد و دفع اصولی برنامه ریزی شود.

 

رکنی گفت: روش‌های صحیح آموزشی باید با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در خصوص جمع آوری و تفکیک اصولی زباله‌ها در استان قم مهیا شود تا عزم و اراده عمومی شکل گیرد.

وی ادامه داد: آموزش‌های لازم برای خانواده‌ها و شهروندان به منظور اجرای پروژه نهضت تفکیک از مبدأ که بزودی در چهار نقطه از استان اجرا می‌‌شود صورت پذیرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست قم نقش رسانه‌ها و اطلاع رسانی دقیق در جلب مشارکت عمومی شهروندان را بسیار موثر اعلام کرد و افزود: حجم بیشتر پسماندهای استان را نخاله‌های ساختمانی و ضایعات سنگبری‌ها تشکیل می‌دهد که این میزان بیش از 5 هزار تن در روز بوده و خود نشان از حجم بسیار بالای ساخت و سازها در استان می باشد.

روزانه حدود 670 تن زباله خانگی تولید می‌شود

وی ادامه داد: میزان تولید زباله‌های خانگی نزدیک به 670 تن در روز اعلام شده است که درصد قابل توجهی از آن را زباله های خشک و قابل بازیافت تشکیل می دهد.

 

رکنی تولید زباله‌های بیمارستانی را در استان 3.198 تن در روز عنوان کرد و افزود: این زباله‌ها باید به شکل بسیار اصولی و از طریق سیستم‌های امحاء جمع آوری و تبدیل شوند زیرا در غیر این صورت برای سلامت محیط و منابع و خاک بسیار خطر آفرین خواهند بود.

روزانه حدود 24 تن زباله صنعتی تولید می‌شود

وی در ادامه میزان تولید صنعتی را حدود 24 تن در روز بیان کرد و افزود: لازم است تمهیداتی جدی در خصوص ساماندهی و ایجاد سایتهای جدید صورت پذیرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست قم با اشاره به تشکیل کارگروهی در آینده متشکل از صنایع آلاینده در استان افزود: سازمان خواستار تمهیداتی در خصوص همراهی واحدهای بازیافتی  محدوده شهری به منظور خروج و انتقال به شهرک صنعتی خارج از محدوده شهری است.

وی گفت: لازم است پیگیری کافی جهت ایجاد یک شهرک صنعتی تخصصی بازیافت و انتقال این واحدها به این مکان مناسب انجام شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-١١-١٣٩٠, ١۵:۵۴

   

پر مبحث ترین ها