سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله غروی:

19 دی ثابت کرد اهانت‌کنندگان به مرجعیت سقوط می‌کنند

کسانی که بخواهند همانند دشمن جایگاه مرجعیت و حریم ایشان را شکسته موفق نخواهند شد و باید بدانند که اگرچه مدت کوتاهی به خیال خود موفق باشند، اما در ‌‌نهایت، تنها خودشان هستند که می‌شکنند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: 19 دیماه سال 56 ثابت کرد کسانی که بخواهند جایگاه مرجعیت و حریم ایشان را بشکنند در ‌‌نهایت، سقوط می‌کنند.

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله سید محمد غروی با گرامیداشت حماسه 19 دی مردم قم و نقش مرجعیت در پیروی انقلاب اسلامی و هشدار نسبت به کسانی که با کارهای خود برای مراجع تقلید دغدغه‌هایی ایجاد می‌کنند، گفت: 19دی ثابت کرد، افراد در هر جایگاه پست و مقامی که هستند باید متوجه این موضوع و ملتزم به آن باشند که با هرچیزی که بازی می‌کنند با دین و مرجعیت نباید و نمی‌توانند بازی کنند، چرا که این عامل، سقوط آن‌ها را به همراه خواهد داشت و از این رو کسانی که بخواهند همانند دشمن جایگاه مرجعیت و حریم ایشان را شکسته موفق نخواهند شد و در ‌‌نهایت، سقوط می‌کنند.

وی 19 دیماه 56 را یادآور نقش مراجع تقلید در تحقق انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: پیام گرامیداشت سالگرد 19دی، پیام پاسداشت اصل انقلاب اسلامی و یادآوری این نکته است که قیام برای تحقق انقلاب اسلامی از شهر قم که پایگاه مرجعیت شیعه بوده و هست، آغاز شد و اگر کسی تاریخ انقلاب را مطالعه کند، به این مهم خواهد رسید.

عضو شورای عالی حوزه علمیه قم گفت: قیام انقلابی مردم قم در 19دیماه سال56، نمادی از این واقعیت انکار ناپذیر است که انقلاب اسلامی ایران برخواسته از انگیزه مرجعیت است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، افزود: اگر قیام مردم به ویژه حوزه علمیه قم در 19دیماه 56، و متعاقب آن زنده نگه داشتن خون شهدای آن قیام عظیم توسط مرجعیت شیعه و عالمان حوزه نبود، انقلاب اسلامی به تحقق نمی‌پیوست.

مرجعیت در وجود شیعه نهادینه شده

عضو شورای عالی حوزه تأکید کرد: باید احترام به مرجعیت و اهتمام به نظرات آن‌ها همواره مورد توجه باشد، چرا که مرجعیت عمیق‌ترین و ریشه‌ای‌ترین پایگاه اسلام است و اینجایگاه را از زمان پیامبر (ص) تا کنون در اختیار دارد.

آیت الله غروی اضافه کرد: مرجعیت در وجود شیعه نهادینه شده و مردم ارتباطی معنوی را با آن‌ها برقرار کرده‌اند.
استاد درس خارج حوزه علمیه قم، گفت: دشمن نیز به دلیل درک جایگاه مرجعیت و نفوذ انکار ناپذیر در میان مردم، همواره در صدد تضعیف جایگاه آنان بر آمده است.

وی تأکید کرد: کسانی که بخواهند همانند دشمن جایگاه مرجعیت و حریم ایشان را شکسته موفق نخواهند شد و باید بدانند که اگرچه مدت کوتاهی به خیال خود موفق باشند، اما در ‌‌نهایت، تنها خودشان هستند که می‌شکنند.

عضو هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان، در بیان تاریخ شکل گیری قیام 19دیماه سال56، و با بیان اینکه این قیام در ‌‌نهایت منجر به انقلاب اسلامی شد، گفت: شهادت فرزند امام خمینی (ره) یعنی حاج آقا مصطفی خمینی، زمینه‌ای شد تا کسانی که از آیت الله العظمی خمینی (ره) تقلید می‌کردند و یا به نوعی طرفدار ایشان بودند، با برگزاری مجالس ختم و گرامیداشت برای فرزند ایشان، بهانه‌ای داشته باشند تا دوباره نام آیت الله العظمی خمینی (ره) را بر سر زبان‌ها آورده و ایشان را مطرح کنند.

وی اضافه کرد: بعد از آنکه رژیم شاه دید، هنوز بعد از گذشت سال‌ها، از نفوذ امام خمینی‌(ره) در میان مردم و حوزه‌های علمیه کاسته نشده است و حتی آن را گسترده‌تر دید و از سوی دیگر در این مجالس ترحیم به حکومت شاه تعریض‌هایی می‌شد، برای او بسیار سنگین بود و از این رو بعد از مدت کوتاهی سعی کردند تا به نوعی شخصیت امام خمینی (ره) را در جامعه خدشه‌دار کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، افزود: برای خدشه به شخصیت امام خمینی‌(ره) کارهای بسیاری را صورت دادند که مهم‌ترین آن‌ها انتشار مقاله‌ای در روزنامه اطلاعات در 17دیماه سال 56 و با نام مستعار بود که شخصیت امام خمینی (ره) را مورد حمله قرار داد.

وی گفت: این اقدام رژیم شاه زمینه‌ای شد تا افرادی که اطلاع از آن پیدا کردند، در شهر قم و در حوزه علمیه دست به تحرکات و تظاهراتی در 19دیماه‌‌ همان سال بزنند و متعاقب آن قیام که با شهادت برخی از روحانیون و مردم همراه بود از مراجع تقلید بخواهند که نسبت به این اقدامات رژیم شاه موضع گیری کنند.

آیت الله غروی گفت: موضع گیری مراجع تقلید نسبت به این اقدامات رژیم شاه سبب شد تا مردم سراسر کشور با دریافت پیام مراجع تقلید و دغدغه‌های آنان مراسم‌های هفتم و چهلم شهدای قیام مردم قم را در شهرهای خود برگزار کرده و علاوه بر آن دست به تظاهرات بزنند.

وی افزود: تظاهرات مردم شهرهای مختلف کشور که پس از قیام 19دیماه اتفاق افتاد رفته رفته زمینه را برای تحقق انقلاب اسلامی به وجود آورد و شاید بتوان گفت اگر رژیم شاه دست به آن جنایت در 19دیماه سال56 نمی‌زد متعاقب آن موضع گیری‌های سیاسی مراجع تقلید نبود، پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 پدید نمی‌آمد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-١٠-١٣٨٩, ١۴:۵٣

   

پر مبحث ترین ها