سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم:

مصرف سوخت در قم 30 درصد کاهش یافت

وی اضافه کرد: سالانه 16 میلیون انسان در دنیا بر اثر این آلودگی ها می میرند و 92 درصد بیماری های ریوی و 20 درصد بیماری های قلبی و عروقی ناشی از آلودگی هواست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم از کاهش 30 درصدی مصرف سوخت در این استان خبر داد.

علیرضا نجیمی شامگاه شنبه در جلسه شورای اداری استان قم با اشاره به 25 دی تا اول بهمن ماه، هفته هوای پاک اظهار داشت: شعار هفته هوای پاک "هدفمندسازی یارانه ها، بهینه سازی مصرف انرژی، هوای پاک" است که بر اساس اجرای طرح هدفمندکردن یارانه ها و اینکه استفاده بیش از اندازه حاملهای انرژی بیشترین تاثیر را در آلودگی هوا دارد، انتخاب شده است.

وی ادامه داد: از زمان آغاز طرح هدفمند کردن یارانه ها شاهد کاهش 30 درصدی مصرف سوخت در استان قم هستیم که در نوع خودش آمار نویدبخشی است.

نجیمی با اشاره به پیامدهای آلودگی هوا اظهار داشت: آلودگی هوا 11 برابر آلودگی آب و 16برابر آلودگی غذا برای انسان مضر است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم نیاز روزانه هر فرد به اکسیژن را 23 کیلوگرم اعلام کرد و یادآور شد: در ایران سالانه 45 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا می میرند.

وی اضافه کرد: سالانه 16 میلیون انسان در دنیا بر اثر این آلودگی ها می میرند و 92 درصد بیماری های ریوی و 20 درصد بیماری های قلبی و عروقی ناشی از آلودگی هواست.

برگزاری جشنواره کودک و هوای پاک

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در بخش دیگری از سخنان خود از برگزاری جشنواره کودک و هوای پاک خبر داد و افزود: این جشنواره در طول هفته هوای پاک برگزار می شود و برنامه های متنوعی برای آن در نظر گرفته شد.

نجیمی گزارشی از عملکرد این اداره کل ارائه کرد و یادآور شد: خرید و نصب و راه اندازی دو ایستگاه ثابت سنجش آلاینده های هوا در شهر قم، برگزاری سمینار آشنایی با سیستم های پایش لحظه ای، اولویت بندی صنایع آلاینده، ممانعت از ایجاد واحدهای آلاینده جدید در استان، ارائه آموزش های مورد نیاز به گروه های هدف، ساماندهی و استقرار صنایع در شهرک های صنعتی و... از جمله فعالیت های اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم بوده است.

وی اظهار داشت: از مدیران و مسئولان انتظار می رود که از رده خارج کردن خودروهای فرسوده را جدی بگیرند.

وی سیاستگذاری کلان برای استقرار صنایع پاک، همکاری دستگاه های فرهنگی در آموزش محیط زیست، معاینه فنی خودروها و... را از دیگر انتظارات محیط زیست از مدیران استان عنوان کرد.

قم تنها کلانشهر دارای استاندارد هوای پاک

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با ارائه گزارشی از استانداردهای هوای پاک در سالهای 88 تا 90 اظهار داشت: استانداردهای هوای پاک را بر اساس میزان منواکسید کربن، دی اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن، ازن و ذرات معلق می‌سنجند.

نجیمی با اشاره به سخت گیری در استانداردهای هوای پاک تصریح کرد: شهر قم تنها کلانشهر کشور است که استاندارد هوای پاک را داراست.

وی استاندارد ذرات محیطی را 90 کیلوگرم بر متر مکعب اعلام کرد و در پاسخ به سئوال استاندار قم در مورد استاندارد ذرات گردوغبار در این استان اظهار داشت: استان قم از نظر ذرات محیطی در وضعیت مناسبی قرار دارد و در حد استاندارد هوای پاک است.

وی ادامه داد: گردوغبار منشا محلی یا فرامرزی دارد و گاهی اوقات غلظت گردوغبار از حد استاندارد هم فراتر می رود اما به طور متوسط در حد استاندارد است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١٠-١٣٨٩, ١٧:۴۶

   

پر مبحث ترین ها