سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بهزيستي مي‌تواند از كوه يخ به جزيره‌اي سرسبز تبديل شود

بالا بودن آمار معلولان، اعتياد و طلاق که تعدد فرهنگ و مهاجرپذير بودن استان نيز عاملي در جهت دامن زدن به آن‌ها محسوب مي‌شود از جمله آسيب‌هاي اجتماعي است که جاي کار زيادي در راستاي فرهنگ سازي و افزايش سطح آگاهي جامعه نسبت به آن‌ها وجود دارد.


«ديواري کوتاه‌تر از بهزيستي در کشور وجود ندارد. حيطه وظايفي که بهزيستي با آن درگير است محدوده‌اي است به وسعت زندگي انسان‌ها؛ چه زندگي فردي و چه زندگي اجتماعي!

امروز بهزيستي بايستي به همه نيازهايي که به واسطه اختلالي در زندگي انسان‌ها اعم از جسمي و رواني به وجود مي‌آيد، پاسخ دهد و بارکش آسيب‌هاي اجتماعي باشد که عوامل و دستگاه‌هاي زيادي در به وجود آمدن آن سهم دارند بي‌آن كه مسئوليتي براي رفع آن در خود احساس کنند. امروز وسعت کار بهزيستي با سابق قابل مقايسه نيست. قبل از انقلاب فعاليت‌هاي بهزيستي که در قالب مؤسسات خيريه وابسته به دربار انجام مي‌شد، يکي در آسايشگاه سراجه و ديگري در مرکز توانبخشي مستقر در پارک شهر خلاصه مي‌شد و مقايسه فعاليت‌هاي امروز بهزيستي با گذشته، مثل مقايسه قطره با اقيانوس است.»

اين‌ها بخشي از صحبت‌هاي مدير مسئول روزنامه 19دي در پاسخ به مديرکل بهزيستي استان قم بود که مي‌خواست نگاه رسانه‌ها را نسبت به سازمان بهزيستي بداند.

مدير کل بهزيستي استان قم در بازديد خود به همراه معاونين و مسئولان اين اداره کل از دفتر روزنامه 19دي، ديدگاه نقادانه برخي رسانه‌ها به ويژه رونامه 19دي را يک حسن و مزيت براي آن رسانه و استان قم دانست و بيان داشت: ديدگاه نقادانه رسانه‌ها و مطبوعات در پيشگيري و رفع بسياري از معضلات جامعه نقش سازنده‌اي را ايفا مي‌کند.

وي خاطر نشان کرد: رسالت رسانه‌ها نبايد تنها در برشماري نکات مثبت دستگاه‌ها و نهادهاي مختلف جامعه منحصر شود بلکه انتقاد از سوي رسانه‌ها مي‌تواند بسيار سازنده و کارساز باشد.

حاجي مظفري پوشش مناسب اخبار و اقدامات دستگاه‌هاي مختلف از طريق رسانه‌ها را امري مهم و اثرگذار عنوان کرد و افزود: بازگو کردن کارهاي انجام گرفته در دستگاه‌هاي مختلف از طريق رسانه‌ها باعث مي‌شود تا مردم در مسير تعامل بيشتر با آن دستگاه مربوطه گام بردارند که نتيجه اين تعامل چيزي جز بهبود عملکرد مسئولان، رضايتمندي مردم و ارتقاي وضع استان نخواهد بود.

نقش سازمان بهزيستي و خدمات ارائه شده از سوي آن از طريق رسانه‌ها در جامعه تبيين شود

مدير کل بهزيستي استان قم در بخش ديگري از سخنان خود خواستار تبيين نقش سازمان بهزيستي و خدمات ارائه شده از سوي اين سازمان به جامعه از طريق رسانه‌ها شد و افزود: سازمان بهزيستي يک سازمان حمايتي است که بيش از 52 مأموريت و محور کاري دارد که هر کدام از اين محور‌ها نيز زير شاخه‌هاي مربوط به خود را دارد.

وي تصريح کرد: مي‌توان سازمان بهزيستي را به يک کوه يخ در يک اقيانوس تشبيه کرد که فقط قسمتي از آن كه در سطح آب قرار دارد، ديده مي‌شود و درست زماني که آن کوه يخ ذوب مي‌شود و ديگر اثري از آن باقي نمي‌ماند مردم و جامعه متوجه نبود آن مي‌شوند و مي‌توان گفت که فقط نبود سازمان بهزيستي مي‌تواند جامعه را متوجه کند که چه نهادي بوده و چه کاري در جامعه انجام مي‌داده است.

تأكيد بر نقش فرهنگ سازي رسانه‌ها در پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي

حاجي مظفري در ادامه بر نقش فرهنگ سازي رسانه‌ها در پيشگيري از آسيب‌ها و معضلات اجتماعي تأكيد کرد و اظهار داشت: تمرکز اصلي سازمان بهزيستي بر پيشگيري است و اين امکان براي سازمان بهزيستي در سايه تعامل با رسانه‌ها فراهم خواهد بود که از بروز آسيب‌هاي کلان در جامعه جلوگيري کند و جامعه را به گونه‌اي هدايت نمايد که در مسير درست حرکت نموده و از هر نظر در مقابل آسيب‌هاي متعدد واکسينه شود.

زائرپذير بودن قم عاملي در جهت افزايش آسيب‌هاي اجتماعي در استان

وي به آسيب‌ها و معضلات عديده‌اي که در استان قم وجود دارد، اشاره کرد و گفت: استان قم به دليل زائرپذير بودن و اين كه ما در آن، سرريز آسيب‌هاي ساير شهر‌ها و استان‌هاي کشور را داريم با مشکلات اجتماعي زيادي روبه رو است که جاي کار زيادي وجود دارد.

مدير کل بهزيستي استان قم در خصوص برخي معضلات و مشکلات اجتماعي در استان بيان داشت: بالا بودن آمار معلولان، اعتياد و طلاق که تعدد فرهنگ و مهاجرپذير بودن استان نيز عاملي در جهت دامن زدن به آن‌ها محسوب مي‌شود از جمله آسيب‌هاي اجتماعي است که جاي کار زيادي در راستاي فرهنگ سازي و افزايش سطح آگاهي جامعه نسبت به آن‌ها وجود دارد.

وي در ادامه به حيطه وسيع کار سازمان بهزيستي اشاره کرد و گفت: ارائه خدمات در حوزه‌هاي اجتماعي، توانبخشي، پيشگيري، درمان، فرابخشي (ازدواج، اشتغال، مسکن، مناسب سازي) و... از جمله حيطه‌هاي کاري سازمان بهزيستي است که مي‌توان به ارائه خدمات به معلولان ذهني، حرکتي، ساماندهي زنان سرپرست خانوار، زنان و دختران فراري، متکديان، موارد کودک آزاري و همسرآزاري، پيشگيري و‌ترک اعتياد، مشاوره قبل و بعد از ازدواج و... به عنوان تنها بخشي از مأموريت‌ها و فعاليت‌هاي سازمان بهزيستي اشاره کرد.

24 هزار و 500 نفر در استان قم تحت پوشش سازمان بهزيستي قرار دارند

حاجي مظفري به فعاليت‌هاي سازمان بهزيستي در حوزه توانبخشي اشاره کرد و گفت: در اين بخش تا امروز 24 هزار و 500 نفر معلول را بهزيستي قم پذيرش کرده است که بخشي از آن به شرايط مهاجرپذير بودن استان و شهر قم بر مي‌گردد.

وي در اين خصوص اضافه کرد: در يک تقسيم بندي بيش از 5 هزار نفر از اين معلولان، معلولان ذهني مي‌باشند که از يک طيف گسترده از خفيف تا شديد برخوردارند و بيش از 7 هزار نفر از معلولان استان، معلولان جسمي حرکتي هستند که از قواي عقلي کافي بهره‌مند مي‌باشند اما در حرکت دچار مشکل هستند و خود به چند دسته تقسيم بندي مي‌شوند.

حضور بيش از 70 هزار سالمند در استان قم

مدير کل بهزيستي استان قم تعداد پذيرش بيماران رواني مزمن را در استان هزار و 600 مورد عنوان کرد و افزود: همچنين در استان بيش از 70 هزار سالمند داريم که هزار و 500 نفر از آنان نياز به رسيدگي ويژه دارند، به علاوه هزار و 800 دانش‌آموز استثنايي در سطوح مختلف تحصيلي در استان تحصيل مي‌کنند که با پيگيري‌هاي انجام شده خوشبختانه امسال يک دبيرستان دخترانه و يک دبيرستان پسرانه مخصوص دانش‌آموزان استثنايي نيز در استان تأسيس شد.

وي در خصوص ديگر افراد تحت پوشش اداره کل بهزيستي استان قم گفت: در استان 400 بچه فلج مغزي و بيش از 330 نفر ضايعه نخاعي که تعداد قابل توجهي از آن‌ها ضايعه نخاعي گردني هستند، وجود دارد که انصافا اين حوزه کاري گسترده‌اي است و ما به منظور خدمات دهي بهتر، بخش خصوصي را نيز در استان فعال کرده‌ايم و در حال حاضر 24 واحد بهزيستي در استان وجود دارد که تعداد‌اندکي از آن‌ها دولتي و بقيه خصوصي، مؤسسات و تشکلات غيردولتي هستند که نزديک به هزار و 200 نفر در اين مراکز مشغول فعاليت شبانه روزي و ارائه خدمت به جامعه هدف بهزيستي مي‌باشند.

حاجي مظفري اضافه کرد: يک سري از مددجويان، افرادي هستند که خانواده‌ها توانايي نگهداري آن‌ها را ندارند و در اين رابطه قريب به 2 هزار نفر در مراکز شبانه يا روزانه توسط بخش خصوصي نگهداري و به آن‌ها در دوسطح افراد زير 14 سال و بالاي 14 سال آموزش داده مي‌شود و سازمان بهزيستي به اين مراکز يارانه پرداخت مي‌کند.

وي در خصوص آموزش افراد زير 14 سال گفت: براي افراد زير 14 سال در پايان هر سال آزمون برگزار مي‌شود و در صورتي که اين افراد توانايي لازم را کسب کرده باشند از بقيه جدا و در مدارس عادي يا استثنايي مشغول به تحصيل مي‌شوند.

مدير کل بهزيستي استان قم در خصوص سياست‌هاي پيشگيرانه بهزيستي گفت: در اين راستا در پذيرش اوليه کودکان معلول، والدين آن‌ها را به مراکز مشاوره ژنتيک ارجاع مي‌دهيم و براي اين منظور مرکز مشاوره را در کنار مرکز پذيرش مستقر کرده‌ايم و اگر کار‌شناسان تشخيص دهند که فرزند دوم نيز معلول خواهد بود، آنان را براي عقيم سازي تشويق مي‌کنيم و حتي بخشي از هزينه‌ها را کمک مي‌کنيم و از طرفي مراکز خصوصي را نيز فعال نموده‌ايم و براي 20 نفر از پزشکان استان کلاس‌هاي آموزش مشاوره ژنتيک برگزار کرده‌ايم تا اين بحث در استان بومي شود.

 

وي با اشاره به هزينه‌هاي سنگيني که با داشتن کودکان معلول بر خانواده‌ها تحميل مي‌شود، بيان داشت: به دنيا آمدن فرزندان معلول باعث مي‌شود تا هزينه مادي سنگيني بر خانواده‌ها تحميل شود و از آن مهم‌تر شرايط رواني و عوارض اجتماعي شديدي در خانواده حاکم گردد و حتي آن‌ها را از حالت خانواده فعال اجتماع خارج نمايد، پس بايد تا آنجا که ممکن است از تولد اين نوزادان جلوگيري شود و در ازدواج‌هاي فاميلي قبل از بارداري به مشاوره ژنتيک مراجعه شود و سازمان بهزيستي و رسانه‌ها در اين فرهنگ سازي، آگاه سازي و پيشگيري نقش مهمي را ايفا مي‌کنند.

حاجي مظفري با بيان اين كه سالانه 35 تا 40 هزار کودک بيمار و يا معلول در کشور به دنيا مي‌آيد که سهم قم رقم بالايي در حدود 500 نوزاد در سال مي‌باشد، تصريح کرد: همچنين سازمان بهزيستي براي کساني که از قبل پرونده دارند نيز برنامه دارد و آنهايي که يا خود در سن باروري هستند و يا دختر و پسري در اين سن دارند براي انجام مشاوره ژنتيک فراخوانده مي‌شوند تا از به دنيا آمدن فرد معلول ديگري جلوگيري شود.

در سال گذشته؛ 18 هزار نوزاد تست شنوايي سنجي شدند

مدير کل بهزيستي استان قم بيان داشت: در سال گذشته، 22 هزار و 250 تولد در استان اتفاق افتاد که از اين تعداد براي 18 هزار نوزاد، عمل شنوايي سنجي انجام گرفت و بر طبق گزارش همکاران به واسطه اين کار از 29 مورد ناشنوايي حتمي در استان جلوگيري شده است.

صد در صد کودکان روستايي در سال گذشته در طرح بينايي سنجي پايش شدند

وي تعداد ناشنوا و کم شنوايان استان را سه هزار و 700 و نابينايان را قريب به هزار مورد عنوان کرد و افزود: در استان يک مرکز دائمي بينايي سنجي داير شده است که با هزينه بسيار پاييني براي نوزادان نه ماه به بالا، تست بينايي سنجي را انجام مي‌دهد، به علاوه هر ساله از اول آبان ماه تا آخر آذر براي کودکان 3 تا 6 سال اين تست گرفته مي‌شود و در سال گذشته توانستيم صد در صد کودکان روستايي را تحت پوشش اين طرح قرار دهيم که با اين کار از کم بينايي و يا نابينايي مطلق کودکان جلوگيري مي‌شود، همچنين در برخي از بيمارستان‌ها دستگاه‌هاي بينايي سنجي را مستقر کرديم تا در‌‌ همان جا اين کار انجام شود.

بيش از 16 هزار مورد کاردرماني و 4 هزار ويزيت در منزل در سال گذشته

حاجي مظفري در خصوص ديگر اقدامات سازمان بهزيستي در حوزه توانبخشي گفت: تهيه سمعک، ويلچر، تخت بيمارستان، تشک مواج، کاردرماني، گفتاردرماني، فيزيوتراپي و... از ديگر اقدامات اين حوزه است که ما در سال گذشته بيش از 16 هزار کاردرماني و 4 هزار مورد ويزيت در منزل براي سالمندان، بيماران مزمن رواني و معلولان ضايعه نخاعي داشتيم که توسط تيم‌هاي ويزيت در منزل انجام شده است و اين رقم در نه ماه گذشته بيش از 4 هزار مورد ويزيت در منزل بوده است.

قم در رتبه دوم کشور در بحث طلاق

وي آموزش مهارت‌هاي زندگي را در پيشگيري از برخي آسيب‌هاي اجتماعي مثل طلاق مؤثر دانست و اظهار داشت: متأسفانه استان قم در سال گذشته رتبه دوم کشور را در بحث طلاق داشت که اين‌جايگاه به هيچ وجه جايگاه خوبي نيست و اداره کل بهزيستي براي مقابله با اين آسيب، 2 اکيپ را در دادسراي خانواده مستقر نموده است که زوج‌هايي که در آستانه طلاق قرار دارند به آنجا معرفي مي‌شوند که در نه ماهه نخست امسال نزديک به هزار زوج به اين دو اکيپ معرفي شده‌اند که روي آن‌ها کار و علل بررسي و استخراج شد که در اين بحث مهاجرپذير بودن علت مضاعفي است و بر اساس گزارش‌ها اين دو دفتر موفق شده‌اند تا در 30 درصد موارد مانع از طلاق و جدايي شوند که اگر اعتبار کافي در اختيار قرار گيرد اين ظرفيت بيشتر نيز خواهد شد.

500 بيمار ايدز ثبت شده در قم تحت پوشش خدمات حمايتي قرار دارند

وي با اشاره به ديگر حوزه‌هاي تحت پوشش مرکز مداخله در بحران اجتماعي بهزيستي گفت: بحث اعتياد و بحث ايدز از ديگر حوزه‌هاي کاري اين مرکز در سازمان بهزيستي است که ما در حال حاضر 500 مورد بيماري ايدز ثبت شده در استان داريم که اين افراد در حوزه بهزيستي خدمات دهي مي‌شوند و با توجه به اين كه برخي از آن‌ها به دنبال انتقام از جامعه نيز هستند، خدمات دهي به اين افراد در شرايط سختي انجام مي‌شود.

وي همچنين بيان داشت: مقوله زنان و دختران فراري نيز يک مقوله مهم در استان قم است که بايد به آنها از سوي بهزيستي رسيدگي شود و بخش اعظمي از اين افراد از خارج از استان مي‌باشند.

پذيرش 180 نوزاد در مرکز شيرخوارگاه قم طي شش ماهه اول سال جاري

حاجي مظفري در بخش ديگري به مبحث شبه خانواده اشاره کرد و گفت: در اين حوزه ما در شش ماهه اول امسال در مرکز شيرخوارگاه قم بيش از 180 بچه را که در خيابان‌‌ رها شده بودند پذيرش و ساماندهي کرديم و گاهي کودکاني که پيدا مي‌شوند داراي شرايط بيماري بسيار سختي هستند و چند روز قبل نيز بچه‌اي که با چند دنده شکسته در پارک پيدا شده بود توسط همکاران در بهزيستي پذيرش شد و چه بسا ما در اين بخش با نوزادي که امروز به دنيا آمده تا جوان و دانشجويي که براي او شغل ايجاد کرده، تشکيل خانواده داده و‌ترخيص کرده‌ايم رو به رو هستيم.

وي تصريح کرد: در اين حوزه ما به طور ميانگين به صورت دائم به 200 نفر خدمات مي‌دهيم که يا به صورت امين موقت در منازل و يا در 5 مرکز شبانه روزي در استان نگهداري مي‌شوند که اگر چه ما براي آنان امکانات در حد متوسط را فراهم آورده‌ايم اما در بحث حمايت‌هاي عاطفي و رواني باز مشکلاتي وجود دارد.

70 درصد متکديان در قم غير بومي‌اند

مدير کل بهزيستي استان قم همچنين به بحث متکديان به عنوان يکي ديگر از معضلات اجتماعي در استان اشاره کرد و افزود: در سال گذشته حدود 2 هزار و 70 نفر را پذيرش کرده و به صورت جدا در دو اردوگاه زنان و مردان خدمات ارائه کرديم که البته بخش زيادي از اين افراد دوباره به اين کار باز مي‌گردند و در9 ماهه نخست امسال نيز 985 نفر که70 درصد آنها غيربومي و بيشتر اتباع خارجي و 185 نفرشان زن بودند پذيرش و ساماندهي شدند.

در سال جاري 200 معلول در قم شاغل شدند

حاجي مظفري در ادامه، حوزه فرابخشي را به عنوان يکي از حوزه‌هاي فعاليت بهزيستي نام برد و افزود: موضوع اشتغال يکي از مباحث مهم اين بخش است که در اين راستا اعلام شده است هر کس در بخش خصوصي يک معلول را به کار گرفته و بيمه کند، سازمان بهزيستي بيمه سهم کارفرما را پرداخت مي‌نمايد و براي سهميه 15 هزار شغل استان در سال جاري نيز، بهزيستي موفق شد تا براي 200 نفر شغل ايجاد کند، همچنين در بحث مسکن نيز اقدامات خوبي از سوي دولت انجام شده است و ما هم اکنون هزار واحد مسکوني را در دست اجرا داريم که تا پايان نيمه اول سال 90 تحويل خواهند شد.

استان قم در حدود 5 سال از طرح مناسب سازي عقب است

وي مناسب سازي را يکي از اقدامات در حوزه فرابخشي عنوان کرد و اظهار داشت: در سال 1383 قانون جامع حمايت از معلولان تصويب شد و طبق آن همه سازمان‌ها موظف شدند تا ظرف مدت سه سال هم راه دسترسي و هم داخل ساختمان‌ها را براي حضور آسان معلولان فراهم آورند که متأسفانه علي رغم پيگيري‌هايي که از سوي بهزيستي انجام گرفته هنوز اين اتفاق به طور کامل نيفتاده است و به جرأت مي‌توان گفت که ما در اين زمينه 5 سال عقب هستيم.

وي تصريح کرد: معلولان از توانايي بالايي برخوردارند و اگر ما شرايط را فراهم و بستر را آماده کنيم و از نگاه‌ترحمي خارج و به وظيفه خود عمل نماييم شاهد حضور اجتماعي و شکوفايي آنان خواهيم بود که در خصوص فرهنگ سازي در زمينه مناسب سازي رسانه‌ها نقش مهمي را برعهده دارند.

بهزيستي مي‌تواند خود يک رسانه باشد

مدير مسئول روزنامه19 دي نيز در اين ديدار ضمن بيان ديدگاه خود در مورد سازمان بهزيستي، بيان داشت: سازمان بهزيستي ظرفيتي دارد که مي‌تواند از يك كوه يخي به يک جزيره خوش آب و هوا تبديل شود و اين پتانسيل را دارد که در حوزه پيشگيري و بحث فرهنگ سازي، خود به عنوان يک رسانه عمل نمايد؛ گاهي هيچ مطلب و نوشته‌اي نمي‌تواند به‌اندازه زماني که فرد از نزديک با کودکان معلول رو به رو مي‌شود براي آگاهي بخشي اثرگذار باشد، براي مثال با بازديد دختران از مراکز نگهداري معلولان ديگر آنان حاضر نخواهند بود بدون انجام مشاوره ژنتيک ازدواج کنند و يا با بازديد از مراکز سالمندان ديگر هيچ خانواده‌اي حاضر نشود سالمند خود را به خانه سالمندان ببرد.

جاي يک شهرک بهزيستي در قم خالي است

مرتضي داستاني در ادامه اظهار داشت: در استان قم جاي يک شهرک بهزيستي در کنار يک فضاي سبز تفريحي خالي است و با احداث اين شهرک هم مراکز بهزيستي به صورت متمرکز در يک نقطه خواهند بود و هم مردم مي‌توانند با اين مراکز ارتباط حساب شده‌اي برقرار نمايند و شايد انتقال مراکز از داخل به خارج از شهر کار خوبي باشد.

وي همچنين با تأكيد بر اين كه رسانه در تعامل با سازمان بهزيستي مي‌تواند نقش مهمي در بهتر کردن هنجار‌ها و يا‌تربيت ناهنجاري‌هاي اجتماعي داشته باشد، بيان داشت:مسائل و هشدارهاي عيني از طريق رسانه‌ها مي‌تواند به صورت هدفمند و هوشمندانه منتقل شود و براي اين منظور فضاي بسته بهزيستي بايد شکسته شود و تعامل بيشتري بين رسانه‌ها و سازمان بهزيستي برقرار گردد.

مدير مسئول روزنامه19 دي خاطر نشان کرد: در اين ميان نقش روابط عمومي‌ها در ايجاد اين ارتباط بسيار مؤثر است و آنان بايد رابط بين خبرنگار با مديران باشند، به علاوه بايد يک تيم رسانه‌اي در بهزيستي مستقر شود تا هم خود مطالب را تهيه و توليد کنند و خوراک فکري براي رسانه‌ها فراهم آورند و روزنامه19 دي نيز اين آمادگي را دارد تا کلاس‌هاي آموزشي براي اين تيم رسانه‌اي‌ترتيب دهد.

وي با بيان اين كه آسيب‌هاي اجتماعي زيرپوستي زيادي در قم وجود دارد که جاي پرداختن و دغدغه برطرف کردن آنها وجود دارد، اظهار داشت: درست است که بحث‌هاي آماري نيز در آگاهي بخشي و انتقال مسائل تا حد زيادي مؤثر است اما وقتي اين مسائل به صورت حسي بيان شود اثرگذار‌تر خواهد بود و بايد اين حس در خبرنگار ايجاد شود تا از حس خود تصويرسازي کند.

داستاني با تأكيد بر اين كه در حوزه‌هاي پيشگيري به جز فکر، احساس نيز بايد درگير شود، بيان داشت: شايد در اين حوزه آن قدر که پيام‌هاي رسانه‌اي در قالب پيام‌هاي غير مستقيم جواب مي‌دهد، پيام‌هاي مستقيم، جلب توجه نکند.

مدير روابط عمومي اداره کل بهزيستي استان قم نيز در اين ديدار بر تعامل بين رسانه‌ها و بهزيستي تأكيد کرد و گفت: اخبار سازمان بهزيستي بايد منعکس شود تا مردم در جريان مسائل قرار گيرند و با اعتمادسازي به سمت بهزيستي بيايند.

عمادي با اشاره به جايگاه ويژه معنوي شهر قم گفت: به دليل اين كه شهر قم مرکز مرجعيت و روحانيت است و از بلاد مختلفي نيز براي فراگيري علوم ديني به اين شهر سفر و رسانه‌هاي استان را رصد مي‌کنند، هر چه رسانه‌ها و مطبوعات استان وزين‌تر باشد بهتر خواهد بود.

معاون فرهنگي و پيشگيري سازمان بهزيستي استان قم نيز در اين ديدار، اعتياد را معضل درجه اول قم برشمرد و گفت: در سال 87 با مطالعه‌اي که توسط کار‌شناسان در سطح محلات قم صورت گرفته و همچنين آماري که در پايگاه خدمات اجتماعي استان جمع آوري شده است، اعتياد به لحاظ نوع و حجم، معضل درجه يک عنوان شده است.

بيش از 120 هزار نفر در قم به صورت مستقيم يا غير مستقيم درگير معضل اعتياد

هادي کريمي اصل در خصوص حجم و ميزان شيوع اعتياد در قم گفت: در حال حاضر ميزان شيوع آن بالاي 30 هزار نفر مي‌باشد که با احتساب چهار نفر در خانواده اين افراد، بيش از 120 هزار نفر در قم درگير اين معضل هستند، همچنين نوع معضل اعتياد به گونه‌اي است که در صورت درگيري فرد با آن تبعات و مشکلات زيادي را در آينده به وجود خواهد آورد.

5 کمپ درمان غيردارويي اقامتي در قم فعال است

وي معضل اعتياد را از دو جنبه حجم و تعداد و نوع و ماهيت مورد توجه قرار داد و افزود: در حوزه درمان معتادان بيشتر دانشگاه علوم پزشکي متولي امر مي‌باشد و در اين راستا چندين مرکز سرپايي درمان اعتياد در استان فعال مي‌باشد که22 تاي آنها از سازمان بهزيستي و 50 مرکز از دانشگاه علوم پزشکي مجوز دارند که تعدادي از آنها نيز مشترک مي‌باشند، به علاوه 5 کمپ که درمان‌هاي بدون دارو و اقامتي انجام مي‌دهند در استان متمرکز هستند.

معاون فرهنگي و پيشگيري سازمان بهزيستي استان قم بر لزوم تعامل بين دستگاه‌هاي مختلف، بهزيستي و رسانه‌ها تأكيد کرد و گفت: اگر در برخورد با معضلات اجتماعي به صورت تک بعدي عمل کنيم هم نتيجه‌اي حاصل نمي‌شود و هم ممکن است زود نااميد شويم اما اگر هر کسي نقش و وظايف را در يک پازل و با حداکثر هماهنگي انجام دهد و يک فعاليت تنگاتنگ در تعامل با ساير بخش‌ها داشته و ايفاي نقش کند بي‌شک نتيجه بهتري حاصل خواهد شد.

کريمي همچنين ارتقاي سلامت روان را يکي از بحث‌هاي پايه‌اي در ارتباط با همه سنين جامعه دانست و بيان داشت: در اين حوزه با اختصاص ستون و يا درج مطالبي در رسانه و مطبوعات، خبرنگاران و اصحاب رسانه مي‌توانند در ارتقاي سطح آن در جامعه بسيار اثرگذار وارد شوند.

طلاق به عنوان دومين مشکل در قم

علي اکبر رضاخو، معاون اجتماعي سازمان بهزيستي استان قم نيز در اين ديدار به بحث طلاق به عنوان دومين مشکل در قم اشاره کرد و گفت: براي مقابله با اين معضل اکيپ‌هايي در دادسراي خانواده مستقر شده‌اند و کار مشاوره قبل از ازدواج و آموزش خانواده به طور جد دنبال مي‌شود تا فرهنگ سازي شود و مردم نسبت به اين موضوع آگاهي پيدا کنند و در اين مسير نيز رسانه‌ها مي‌توانند نقش آفرين باشند.

در ساختمان‌هاي جديد اصول مناسب سازي رعايت شود

مسئول مناسب سازي سازمان بهزيستي استان قم نيز در اين ديدار بر مناسب سازي محيط‌هاي کاري و شهري به منظور تسهيل در رفت و آمد و حضور معلولان در جامعه تأكيد کرد و بيان داشت: کمک به اين قشر مي‌تواند تنها به پرداخت‌هاي جزئي، بدون پشتوانه و کوتاه مدت منحصر نشود و بستر زندگي مناسب‌تر را براي آنان فراهم آورد.

احمد نايين‌زاده با اشاره به اين كه کارهايي اخيرا در خصوص مناسب سازي محيط و سيستم‌هاي حمل و نقل در جامعه صورت گرفته است، تصريح کرد: در ساختمان‌هاي جديد بايد اصول مناسب سازي رعايت شود که قطعا با کمک رسانه‌ها شرايطي در جهت ارتقاي اين کار به وجود خواهد آمد و زمينه حضور معلولان در عرصه‌هاي اجتماعي، محل کار، عرصه‌هاي هنري، تحصيلي و دانشگاهي و... فراهم خواهد شد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١٠-١٣٨٩, ١۴:٠١

   

پر مبحث ترین ها