سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم:

20 گونه ماهی موجود در قم در خطر انقراض قرار دارند

تاکنون بسیاری از گونه های آسیب دیده به اداره کل محیط زیست ارجاع شده اند و یا از متخلفین اخذ شده اند و یا از سوی دوستداران طبیعت ارسال شده اند که طی یکسال اخیر حدود 50 مورد از بیش از 15 گونه به اداره کل ارسال شده است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم بیان کرد: 20 گونه ماهی موجود در قم به دلیل خشکسالی رودخانه های بزرگ قم در خطر انقراض قرار دارند.

محمود علی رکنی در گفتگو با خبرنگار ما، بیان کرد: تعداد گونه های مهره دارکه درایران شناسایی شده است تقریبا هزار و 200 گونه است و تعداد گونه هایی که در استان قم شناسایی شده اند نیز حدود 260 گونه است.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از 20 درصد از گونه های کشور در قم مشاهده شده اند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به اینکه گونه های گیاهی کشور بیش از هفت هزار گونه است افزود: گونه های گیاهی که در استان قم مشاهده شده است بیش از 720 گونه است.

وی ادامه داد: تاکنون علی رغم اینکه قم استانی خشک است 10 درصد از گونه های گیاهی کشور در قم مشاهده شده است.

رکنی گفت: مهره داران که 260 مورد در قم هستند خود به موارد مختلفی تقسیم می شود که پستانداران بیش از 50 گونه را در قم تشکیل می دهند.

وی اضافه کرد: پرندگان حدود 150 گونه، خزندگان 40 گونه و ماهیان 20 گونه از مهره داران قم را تشکیل می دهند.

متاسفانه 20 گونه ماهی موجود در قم در معرض انقراض قرار دارند

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم بیان کرد: با وجود اینکه قم استانی خشک است 20 گونه ماهی در معرض انقراض هستند و عمده این ماهیان در قنات ها و رودخانه های محلی حضور دارند زیرا متاسفانه رودخانه های بزرگ استان خشک شده اند.

طی یکسال گذشته بیش از 50 گونه به اداره کل محیط زیست ارجاع شده است

وی گفت: تاکنون بسیاری از گونه های آسیب دیده به اداره کل محیط زیست ارجاع شده اند و یا از متخلفین اخذ شده اند و یا از سوی دوستداران طبیعت ارسال شده اند که طی یکسال اخیر حدود 50 مورد از بیش از 15 گونه به اداره کل ارسال شده است.

رکنی ادامه داد: بیشتر این گونه های ارجاع داده شده پرنده های شکاری هستند و یا گونه هایی هستند که نیاز به مراقبت داشته اند که شامل مواردی از قبیل شاهین، جغد سفید، جغد تالابی و انواع پرندگان می شوند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٨-١٣٩١, ٠١:۴٣

   

پر مبحث ترین ها