سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

طی پنج سال گذشته؛

فقر در قم 3 درصد کاهش یافت

امروز الگوی اسلامی ایرانی کمیته امداد امام خمینی(ره) برای فقرزدایی به کشورهای دیگر عرضه می‌شود و کشورهای همچون جمهوری کومور، عراق، افغانستان، سوریه و لبنان از تجربیات ما استفاده می‌کنند.

عضو شورای مرکزی کمیته امداد امام خمینی‌(ره) از کاهش سه درصدی فقر در استان قم خبر داد.
 حمیدرضا ترقی قبل از ظهر جمعه در سخنان قبل از خطبه‌های نمازجمعه قم که در شبستان امام خمینی‌(ره) حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، بیان داشت: در طول پنج سال گذشته فقر در استان قم سه درصد کاسته شده است و سه هزار یتیم نیز در تحت حمایت خیرین هستند.

فرآیند کاهش فقر با سرعت 3 درصد اجرا می‌شود

وی اظهار داشت: فرآیند کاهش فقر با سرعت 3 درصد از سال آینده در کشور اجرا خواهد شد که مطابق با برنامه توسعه پنجم نیز است و هر سال تمام دستگاه‌ها موظف هستند 10 درصد از افراد زیرگروه خود را توانمند و زندگی آن‌ها را پوشش دهند.

ترقی ادامه داد: محرومیت و فقر در کشور باید به نصف برسد و عمده افراد که در نصف دیگر خواهند بود فقیر، معلول، بیمار و زمین گیر هستند و در طی این پنج سال با کمک مردم و دولت باید زمینه توانمند شدن فقرا فراهم شود و تا کنون برای رسیدن به این هدف شرایط مطلوبی فراهم شده است.

وی اظهار داشت: امروز الگوی اسلامی ایرانی کمیته امداد امام خمینی(ره) برای فقرزدایی به کشورهای دیگر عرضه می‌شود و کشورهای همچون جمهوری کومور، عراق، افغانستان، سوریه و لبنان از تجربیات ما استفاده می‌کنند.

عضو شورای مرکزی کمیته امداد امام خمینی‌(ره) خاطرنشان کرد: سالیانه دو هزار زوج به کمک کمیته امداد امام خمینی‌(ره) به خانه بخت رفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه اگر دولت و حاکمیت بر پایه عدالت باشد و مسائل عدالت و اسلامی را صحیح و درست بکار ببرند دیگر محروم و فقیری در جامعه باقی نخواهد ماند بیان داشت: در حکومت طاغوت فقر و محرومیت در سراسر کشور سایه افکنده بود و ثروت‌های جامعه تنها در دست عده‌ای خاص بود و بسیاری از مردم از آن بی‌بهره بودند.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در آن زمان مسئولیت کمیته امداد که به دستور امام خمینی(ره) تاسیس شده بود، افرادی بدست گرفتند که قبل از پیروزی انقلاب نیز در قیام 15 خرداد سال 42 به خانواده مبارز و انقلاب کمک می‌کردند.

وی اضافه کرد: امروز با تلاش مردم و امدادگران کمیته امداد امام خمینی(ره)، جلوی فقر و محرومیت و تبدیل شدن آن به بزهکاری را تا حد قابل توجهی گرفته است.

ترقی اظهار داشت: فقر و محرومیت در جامعه با شکل گرفتن این شجره طبیه از عمق جامعه حتی در دور‌ترین منطقه کاسته شد و حقوق اجتماعی و اقتصادی پیگیری از طریق مجلس و دولت پیگیری و رفع شد و تلاش شد تا انفاق و احسان در جامعه به یک فرهنگ تبدیل شود.

وی با اشاره به دستاوردهای کمیته امداد در طول 32 سال پیروزی انقلاب اسلامی، بیان داشت: ایجاد اشتغال زایی 350 هزار خانواده و خودکفایی آن‌ها و ایجاد درآمد ناشی از کار و تولید در خانه، پرداخت وام قرض الحسنه به دو و نیم میلیون نفر، جلوگیری از فقر 30 میلیون نفر از آحاد جامعه، ازدواج یک میلیون و 200 هزار نفر، جلوگیری از ترک تحصیل 500 هزار جوان روستایی، اعطای وام دانشجوی به 150 هزار نفر، تحت پوشش یک میلیون و 800 هزار سرپرست خانواده، آزادی 200 هزار زندانی، احداث 130 هزار واحد مسکونی در روستاهای کشور و در حال احداث بودن 400 واحد مسکونی برای مستأجرین و نیازمندان قمی ار جمله کارهای کمیته امداد در طول 32 سال پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.

صدقات مردم در 6 میلیون صندوق متمرکز می‌شود

عضو شورای مرکزی کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه صدقات مردم در 6 میلیون صندوق در کشور متمرکز می‌شود و بدست محروم‌ترین فرد در دور‌ترین نقاط کشور می‌رسد، اظهار داشت: تلاش کردیم صدقات، زکات و احسان را به فرهنگ مستمر در بین مردم نوع دوست کشورمان تبدیل کنیم که کار ساماندهی آن در کل کشور کار عظیمی است.

وی گفت: در حال حاضر 100 هزار نیروی افتخاری مردمی در کمیته امداد امام خمینی‌(ره) وجود دارد که با علاقه و عشق در این نهاد خدمت می‌کنند و این تعداد نیروی داوطلب در هیچ دستگاهی وجود ندارد و رکورد این تعداد در کمیته امداد امام خمینی‌(ره) شکسته شده است.

ترقی بیان داشت: کمیته امداد در طول 32 سال عمر انقلاب اسلامی توانسته زمینه حمایت از 286 هزار یتیم در کل کشور توسط افراد و خانواده‌های خیر را فراهم کند.

شکاف طبقاتی و بی‌عدالتی در دو دولت گذشته برخلاف این دولت وجود داشت

وی بیان داشت: شکاف طبقاتی، تورم و گرانی در دولت سازندگی و اصلاحات یعنی دو دولت قبلی بیشتر شد و ثروت‌های کشور ناعادلانه توزیع می‌شد و مسائل سیاسی و توسعه سیاسی بیشتر از موضوع اقتصادی مردم توجه می‌شد و در آن زمان حتی یک درصد هم به کمیته امداد امام خمینی‌(ره) کمک نشد و این امر باعث شد 16 سال سرعت زدودن فقیر از جامعه کم شود اما دولت عدالت محور احمدی‌نژاد از‌‌ همان ابتدا توزیع ثروت را عادلانه در نقاط مختلف محروم انجام داده است.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی ادامه داد: دولت کنونی با حضور خود در استان‌ها و نقاط مختلف دور دست ضمن رفع نیاز محرومان شرایط این قشر را درک می‌کند و با پرداخت یارانه‌ها، توزیع سهام عدالت و ایجاد اشتغال بزودی دیگر دهک پایین نخواهیم داشت و دهک‌های سوم به بالا خواهند بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-١٢-١٣٨٩, ١٧:٢١

   

پر مبحث ترین ها