سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برای اولین بار در کشور؛

نهالهای منطقه جمکران ثبت جی‌پی‌اس می‌شود

قطع درختانی که به این شیوه ثبت می‌شوند نیز به علت مشخص بودن مکان جغرافیایی آنان به راحتی امکان پذیر نیست و از سویی دیگر در تهیه نقشه هوایی که هر ساله از شهر گرفته می‌شود نیز مکان این درختان به خوبی مشخص می‌شود.
 نهال‌هایی که به مناسبت روز درختکاری در منطقه جمکران کاشته می‌شود برای اولین بار در کشور ثبت GPS می‌شوند.

مسئول فضای سبز منطقه جمکران در گفتگو با خبرنگار مهر در قم، با اعلام این خبر گفت: به مناسبت روز درختکاری در۲۱ اسفندماه سالجاری جشن درختکاری در منطقه جمکران برگزار و بر این اساس نهال‌هایی که در این روز در این منطقه کاشته می‌شود ثبت GPS خواهند شد.

سید مهدی لسانی در ادامه با اشاره به اینکه در این روز بیش از ۶۰۰ نهال در منطقه جمکران کاشته می‌شود بیان کرد: این نهال‌ها در زمینی به مساحت ۱۲ هزار مترمربع کاشته می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به مزایای ثبت GPS اشاره کرد و بیان داشت: با ثبت موقعیت جغرافیایی نهال‌ها، دیگر لازم نیست که درختان را با ثبت پلاک‌هایی که خود منجر به صدمه به درخت می‌شود ثبت کرد.

مسئول فضای سبز منطقه جمکران افزود: قطع درختانی که به این شیوه ثبت می‌شوند نیز به علت مشخص بودن مکان جغرافیایی آنان به راحتی امکان پذیر نیست و از سویی دیگر در تهیه نقشه هوایی که هر ساله از شهر گرفته می‌شود نیز مکان این درختان به خوبی مشخص می‌شود.

به شرکت کنندگان در جشن درختکاری شناسنامه نهال کاشته شده داده می‌شود
که در جشن درختکاری این روز شرکت داشته باشند شناسنامه نهال کاشته شده داده می‌شود عنوان کرد: این شناسنامه حاوی نوع درخت و همچنین ثبت نقطه جغرافیای آن است و کسانی‌که این درختان را کاشته‌اند اگر چندین سال بعد هم دوباره به این منطقه مراجعه کنند به راحتی می‌توانند درخت خود را پیدا کنند و حتی اگر این درخت قطع شده باشد نیز به دلیل ثبت GPS مکان کاشت آن به خوبی قابل یافتن است.

لسانی ادامه داد: این افراد می‌توانند در طول سال نیز به نهال کاشته شده خود سر بزنند و در صورت تمایل آن را آبیاری کنند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه هدف از اجرای این طرح نهادینه سازی فرهنگ درختکاری در جامعه و جلوگیری از قطع درختان است ابراز داشت: با توجه به آلودگی هوای که گریبان‌گیر شهر‌های بزرگ است و از سویی دیگر نیاز جامعه به هوای پاک و گسترش فرهنگ درختکاری موجب افزایش سلامت در جامعه خواهد شد.

مسئول فضای سبز منطقه جمکران در ادامه با اشاره به ویژگی‌های این منطقه گفت: سالانه نزدیک به ۱۴ میلیون زائر برای زیارت به مسجد مقدس جمکران سفر می‌کنند که این تعداد نیازمند فضای سبز سالم جهت استراحت خود هستند که بر این اساس کاشت این نهال‌ها می‌تواند در گسترش فضای سبز این منطقه و بهره برداری مسافران از آن تأثیر بسزایی داشته باشد.

فضای سبز منطقه جمکران 41 هزار متر مربع است

وی در ادامه به مساحت فضای سبز ممنطقه جمکران اشاره داشت و گفت: در حال حاضر فضای سبز این منطقه ۴۱ هزار متر مربع است که با برنامه ریزی‌های صورت گرفته در آینده‌ای نزدیک ۵۰ هزار مترمربع نیز به این میزان افزوده می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-١٢-١٣٨٩, ١٣:٢٣

   

پر مبحث ترین ها