سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توكلي بينا اعلام كرد:

خشکسالی و خشک پولی در آبفای قم

متاسفانه در شهرهای تابعه استان مصرف آب بالا است و باید در این زمینه شوراها و شهرداری ها به ما کمک کنند تا فرهنگ استفاده صحیح از آب را نهادینه کنیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم، با بیان اینکه قم یکی از 8 استان درگیر با خشکسالی در کشور است، گفت: در خشکسالی و خشک پولی قرار داریم و این موارد شرکت آب و فاضلاب را در ارائه خدمات و توسعه فعالیت‌ها با مشکل رو برو کرده است.

مهندس عبدالحمید توكلي بینا که به همراه معاون امور بهره برداری، معاون امور مشترکین، رئیس اداره شهر جعفریه و مدیرامورشهرهای تابعه استان قم در جلسه شورای اسلامی شهرستان شرکت کرده بود به ارائه گزارشی از فعالیت‌های شرکت آب و فاضلاب استان و چالش‌های پیش روی این شرکت پرداخت.

وی با اشاره به واگذاری شهر های تابعه استان قم به آب و فاضلاب شهری اظهار داشت: علاوه برجعفريه در حال حاضر شهرهای کهک، دستجرد، سلفچگان و قنوات تحت مدیریت آبفای شهری استان قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان برخی از چالش های پیش روی این شرکت برای ارائه خدمات به شهرهای تابعه را مورد توجه قرار داد و گفت: یکی از این موضوعات که برای ما مشکلاتی به وجود آورد سیستم یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی بود.

وی با بیان اینکه یکپارچه سازی در دولت یازدهم ملغی اعلام شد، خاطرنشان کرد: در همین راستا ساختار جدیدی را برنامه ریزی و پست مدیریت امور شهرها را برای ارائه خدمات بهتر و سریع تر راه اندازی کردیم تا کارها مطلوب تر به جلو حرکت کند.

توکلی بینا با اشاره به آماری از شهرهای تابعه استان قم خاطرنشان کرد: ما در شهرهای تابعه استان در مجموع 72 کیلومتر خط انتقال، 120 کیلومتر شبکه آبرسانی، 10 هزار انشعاب و 16 منبع تولید آب داریم.

وی با بیان اینکه در این شهرها ظرفیت تولید 300 ليتر در ثانيه آب را داریم، ابراز داشت: 5 هزار و 200 مترمكعب مخزن ذخيره آب نیز در این شهرها وجود دارد.

فرسودگی 40 درصدي در شبكه آب شهرهای تابعه قم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با تاکید بر اینکه40 درصد فرسودگي در شبكه آب این شهرها وجود دارد، اظهار داشت: در کنار این فرسودگی تعداد زیادی انشعابات غیر مجاز نیز در این شهرها وجود دارد که باید اقدامات لازم هم برای اصلاح شبکه و هم برای جمع آوری انشعابات غیرمجاز انجام گیرد.

وی شهر کهک را نخستین شهری اعلام کرد که در يك سال گذشته تحویل آبفای شهری شد و در این رابطه گفت: این شهر با مشکلات زیادی در خصوص تامین آب مواجه بود و مسکن مهر این شهر نیز از آب شبکه توزیع برخوردار نبود.

توکلی بینا با اشاره به تلاش های صورت گرفته از سوی کارشناسان و اکیپ های آبفای قم در شهر کهک اظهار داشت: با زوم بندی شبکه و نصب شیر فشار شکن و همچنین نشت یابی و لوله یابی با پیشرفته ترین تجهیزات و دستگاه ها، توانستیم 15 الی 20 درصد هدررفت آب در شبکه را کاهش دهیم.

وی افزود: در شهر کهک بیش از 1200 متراصلاح شبكه صورت گرفت و 500 متر ديگر نیز در برنامه است که با تامین اعتبارات انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم، قرار دادن شبکه توزیع آب کهک تحت سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)، نصب دیزل ژنراتور برای تولید برق اضطراری، حفر چاه، قطع برخی از انشعابات غیرمجاز و... را از جمله اقداماتی عنوان کرد که در شهر کهک برای خدمات رسانی بهتر به مشترکان انجام گرفته است.

کمبود آب در شهر کهک حادتر از دیگر شهرهای استان قم است

وی افزود: البته با صرف هزینه های زیاد و تلاش های زیاد دو حلقه چاه در این شهر حفر کردیم که متاسفانه به علت کاهش منابع آب زیرزمینی به آب نرسیدیم.

توکلی بینا همچنین از راه اندازی سامانه تلفنی 122 در شهرهای استان به منظور دسترسی آسانتر مردم به خدمات آب و فاضلاب خبر داد و اظهار داشت: خدمات مشترکین را نیز در این شهرها راه اندازی کردیم که امیدواریم با ساختار جدید رضایت بیشتر مردم را فراهم کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم کمبود آب در شهر کهک را حادتر از دیگر شهرهای استان دانست و گفت: بر روی حل مشکل آب شهر کهک مسئولان همت کردند و ما نیز تلاش کردیم و بخشی از مشکلات برطرف شده است و اگر اعتبارات به موقع تامین شود تا تابستان آينده آب از پروژه عظیم انتقال آب به استان قم به اين شهر نیز می رسد.

وی استان قم را یکی از 8 استان درگیر با خشکسالی در کشور اعلام و تاکید کرد: پروژه انتقال آب به قم، برخي از مسئولان استان را فریب می‌دهد زیرا این آب به منظور جبران آثار شتابنده خشكسالي استفاده مي‌شود و چنانچه در خصوص تعريف نيازهاي جديد آبي بدون برنامه ريزي عمل كنيم با مشکلی جدی در آینده مواجه خواهیم شد.

در شهرهای تابعه استان مصرف آب بالا است

توکلی بینا بر لزوم استفاده صحیح از آب تاکید کرد و استفاده سخاوتمندانه از آب را جایز ندانست و گفت: متاسفانه در شهرهای تابعه استان مصرف آب بالا است و باید در این زمینه شوراها و شهرداری ها به ما کمک کنند تا فرهنگ استفاده صحیح از آب را نهادینه کنیم.

وی در بخش دیگر از سخنان خود مشکلات اقتصادی صنعت آب و فاضلاب را نیز مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: از سال 85 تاکنون در حق انشعاب آب هیچ تغییری وجود نداشته در حالی که طی این سال ها تورم رشد چشمگیری داشته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه در حال حاضر مبالغ هنگفتي پول آب بها و حق انشعاب از مراکز صنعتي، اداري، تجاري، دولتي، فرهنگي طلب داریم، اظهار داشت: متاسفانه در خشکسالی و خشک پولی قرار داریم و این موارد شرکت آب و فاضلاب را در ارائه خدمات و توسعه فعالیت ها با مشکل رو برو کرده است.

وي خط قرمز وزارت نیرو را کیفیت آب دانست و ابراز داشت: امیدواریم با همدلی و تفاهم و کمک شورای شهر و شهرداری‌های شهرهای تابعه استان بتوانیم خدمات شایسته به مردم ارائه کنیم و آب با کیفیت مطلوب در اختیار آنها قرار دهیم.

در ادامه این جلسه مهندس بختیاری رئیس شورای استان و دیگر اعضای شورای استان ضمن قدردانی از خدمات شرکت آب و فاضلاب استان قم به بیان مشکلات شهرهای تابعه استان پرداختند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١٠-١٣٩٢, ١٣:٠۴

   

پر مبحث ترین ها