سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون برنامه ريزي استاندار قم خبر داد:

کاهش نرخ بیکاری طی سالجاری در قم

استان قم در صادرات غیرنفتی 20 درصد رشد داشته است این در حالی است که در سطح کشور در سال 92 در صادرات نفتی روند کاهشی وجود داشته است.
معاون برنامه ریزی استانداری قم از کاهش نرخ بیکاری طی سالجاری در استان قم خبر داد.

سید رضا دهناد قبل از ظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه بیان کرد: در استان قم در زمینه ارتقای شاخص های اقتصادی تلاش های بسیاری شده و موفقیت های بسیاری کسب شده است.

وی با اشاره به اینکه در استان قم در زمینه کاهش نرخ بیکاری به خوبی عمل شده است، افزود: نرخ بیکاری در استان قم هفت و 6 دهم درصد است که این کاهش نرخ بیکاری بسیار قابل توجه است.

معاون استاندار قم بیان کرد: استان قم در زمینه افزایش منابع بانکی رشد قابل ملاحظه ای داشته و رتبه نخست کشور را در این زمینه کسب کرده است.

وی گفت: در زمینه فعالیت شرکت های صنعتی در استان قم طی هشت ماهه نخست سالجاری علی رغم رکود در بعضی حوزه‌ها 35 هکتار زمین به متقاضیان برای سرمایه گذاری بخش های مختلف داده شد.

دهناد بیان کرد: پایین بودن نرخ تورم در استان قم نسبت به میزان کشوری نشان دهنده اقتصاد مناسب این استان است.

وی گفت: استان قم در صادرات غیرنفتی 20 درصد رشد داشته است این در حالی است که در سطح کشور در سال 92 در صادرات نفتی روند کاهشی وجود داشته است.

معاون برنامه ریزی استانداری قم بیان کرد: استان قم طی چهار سال اخیر در زمینه توسعه مراکز آموزشی و دانشگاهی رشد مناسبی داشته است و قدر مطلق علمی استان قم ارتقای قابل توجهی داشته است.

وی با اشاره به اینکه تعداد دانشجویان استان قم 69 هزار و 899 نفر هستند، افزود: سالانه 27 هزار دانشجو وارد دانشگاه‌های قم می‌شوند و 14 هزار و 486 نفر نیز خروجی سالانه دانشگاه‌ها است.

تحصیل 60 درصد دانشجویان قم در حوزه علوم انسانی

دهناد ادامه داد: حدود 60 درصد دانشجویان در حوزه علوم انسانی تحصیل می کنند و سایر دانشجویان نیز در رشته های فنی و مهندسی، علوم پایه، کشاورزی و هنر مشغول به تحصیل هستند.

وی اضافه کرد: تعداد 13 هزار و 541 دانشجو در مقطع کاردانی، 37 هزار و 871 نفر در مقطع کارشناسی، هشت هزار و 719 نفر در رشته کارشناسی ارشد، 13 هزار و 11 نفر در مقطع دکترای حرفه ای و هزار و 483 نفر در مقطع دکترای تخصصی مشغول به تحصیل هستند.

معاون برنامه ریزی استانداری قم بیان کرد: در استان قم توسعه دانشگاه‌ها شتاب قابل توجهی داشته است بنابراین با پدیده فارغ التحصیلان جویای کار مواجه هستیم.

وی ادامه داد: اکنون با کمبود نیروی کارگر ساده مواجه هستیم در حالی که تعداد فارغ التحصیلان جویای کار زیاد است.

دهناد گفت: در توسعه اقتصادی استان قم یکی از هدف‌های توسعه سرمایه گذاری بالا و شناسایی فرصت‌های جدید سرمایه گذاری با نگاه به ایجاد سهم بیشتر در اقتصاد بوده است.
کاهش نرخ بیکاری طی سالجاری در قم

برگزای همایش بین المللی فناوری اطلاعات و ارتباطات

وی بیان کرد: با همکاری مدیر کل فناوری اطلاعات استان قم، استانداری قم برگزای همایش بین المللی فناوری اطلاعات و ارتباطات، کارآفرینی و سرمایه گذاری بررسی و کمیته اقتصاد دیجیتال ضمن کارگروه اقتصادی تعریف شد و در کمیته مورد جمع بندی قرار گرفت.

دهناد گفت: این همایش با هدف توسعه سرمایه گذاری و کارآفرینی و اشتغال برگزار می‌شود تا بتواند موجب بهبود وضعیت اشتغال شود.

وی بیان کرد: پروژه هایی که در استان قم قابلیت سرمایه گذاری دارند را می توان در قالب بسته های آماده به افرادی که توان سرمایه گذاری در این بخش را دارند ارائه داد.

معاون استاندار گفت: در حوزه IT می توان به سرمایه گذاری سریع تر، افزایش اشتغال و بازگشت سرمایه کمک شایانی کرد.

وی با اشاره به اهداف همایش افزود: با برگزاری این همایش فرهنگ عمومی مردم و اشراف اطلاعاتی در این زمینه افزایش می یابد و مردم با مفاهیم اقتصادی بیشتر آشنا می شوند و همچنین سرمایه گذارانی که وارد استان ها می شوند را می توان بهتر جذب کرد.

استفاده از فناوری اطلاعات موجب رفاه بیشتر مردم می‌شود

دهناد ادامه داد: کشورهای مختلف دنیا در زمینه سرمایه گذاری تجربه های خوبی دارند که طی فراخوانی از مقالات خارجی و تجربیات کشورها استفاده خواهد شد.

وی بیان کرد: از رهگذر این همایش سطح رفاه مردم افزایش می‌یابد زیرا استفاده از فناوری اطلاعات موجب رفاه بیشتر مردم خواهد شد.

معاون استاندار قم گفت: برای برگزاری این همایش بین المللی کمیته های اجرایی، اطلاع رسانی، اقتصاد دیجیتا، کمیته برای تبادل با سرمایه گذاران و کمیته علمی فعال شده اند و برای برگزاری این همایش از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور مجوز لازم کسب شده است.

وی بیان کرد: قم در زمینه توسعه زیرساخت ها جزو استان های خوب کشور است و سرمایه گذاری مناسبی در این زمینه شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١٠-١٣٩٢, ٠٧:٢٠

   

پر مبحث ترین ها