سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

به بهانه سالروز ورود امام به میهن؛

آغاز برنامه های دهه فجر در قم

نور افشانی آسمان شهر قم از دیگر برنامه‌هایی است که در دستور کار شهرداری قرار گرفته است که از جمله آن‌ها می‌توان به نورافشانی آسمان شهر قم به همت منطقه یک شهرداری قم به مناسبت آغاز دهه مبارک فجر و سالروز ورود بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) به میهن اسلامی از بام مجتمع ناشران واقع در بلوار معلم در 12 بهمن اشاره کرد.
انتشار خبر بازگشت امام خمینی(ره) به کشور در روزنامه های صبح یازدهم بهمن‌ماه سال 1357 نشان دهنده دمیده شدن روح تازه‌ای در موج عظیم عزم و اراده مردم ایران بود تا پس از آن، مردم مبارزات خود را بیش از پیش متمرکز و جریان سازتر کنند و استقبال تاریخی مردم در 12 بهمن 57 تاریخی ترین و بزرگترین استقبال تا آن روز در ایران بود.
آغاز برنامه های دهه فجر در قم

یازدهم بهمن ماه سال 57 انتظار ملت ایران به نقطه اوج خود رسیده است و بیش از هر زمان دیگری مردم امیدوار به سرآمدن سال های دوری امام از میهن هستند.

اگرچه بختیار از یک هفته قبل از فرارسیدن صبح به یادماندنی دوازدهم بهمن ماه 57، دستور داده بود تا فرودگاه مهرآباد تهران را ببندند و اطراف آن را با تانک ها محاصره کنند اما مردم بی تابانه چشم به آسمان دوخته اند تا هواپیمای حامل امام وارد خاک کشور شود.

بالاخره بختیار در مقابل ارده ملت ایران تسلیم می شود و از تصمیم خود مبنی بر جلوگیری از ورود امام به خاک ایران برمی گردد و انتشار خبر "امام صبح فردا در تهران است" در روزنامه کیهان و "9 صبح فردا، دیدار با امام در تهران" در روزنامه اطلاعات در یازدهم بهمن 57، حکایت از پایان سال های انتظار و رقم خوردن بزرگترین و تاریخی ترین استقبال مردمی می دهد.

حرکت خودجوش و میلیونی مردم از شهرهای مختلف ایران به سمت تهران شدت می گیرد و وعده دیدار میلیون ها ایرانی می شود: صبح روز 12 بهمن ماه و ملاقات با امام امت.
آغاز برنامه های دهه فجر در قم

ورود امام خمینی به کشور موجب دمیده شدن روح تازه ای در موج عظیم عزم و اراده مردم ایران می شود تا مبارزات خود را بیش از پیش متمرکز و جریان سازتر کنند و به این ترتیب 12 بهمن ماه سرآغاز دهه سرنوشت سازی می‌شود که پایان آن پایان سلطه 2500 ساله رژیم شاهنشاهی بر ایران و پیروزی انقلاب اسلامی است.

و امروز بعد از گذشت 35 سال از 12 بهمن ماه سال 57، مردم ایران هر ساله برای پاسداشت سالروز ورود امام به کشور و یادآوری روزهای خوش پیروزی انقلاب اسلامی برنامه ها و جشن های مختلفی را در جای جای کشور برگزار می کنند.

آغاز جشن های دهه فجر در قم از حرم مطهر حضرت معصومه(س)

بر همین اساس جشن های دهه فجر انقلاب اسلامی در قم از ساعت 9 صبح دوازدهم بهمن ماه از حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) آغاز شده و در ادامه راهپیمایی از حرم مطهر تا بیت امام خمینی (ره) و سپس گلباران این بیت انجام می‌شود.

اجرای برنامه‌های متنوع در حوزه‌های فرهنگی، ورزشی و جوانان همزمان با دهه فجر در قم

همچنین با توجه به اینکه مسئولیت کمیته ورزش و جوانان، ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی بر عهده اداره کل ورزش وجوانان قرار داده شده است جلسه هماهنگي برگزاري برنامه های ورزشی وفرهنگی ویژه دهه فجر در سالن جلسات اداره کل ورزش و جوانان برگزار شد.

در این جلسه نمایندگان دستگاه های حاضر، برنامه های ورزشی و فرهنگی را که برای گرامیداشت دهه فجر پیش بینی شده ارائه کردند و قرار شد برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی کریمه اهل بیت(ع) ویژه بانوان قم در روز هجدهم بهمن ماه و مسابقات آمادگی جسمانی آقایان و بانوان قهرمانی استان توسط هیئت همگانی استان قم برگزار شود.

همچنین نماینده جمعیت هلال احمر استان قم از برگزاری مسابقات فوتسال و پینگ پنگ و همچنین آموزش تیر اندازی ویژه کارمندان و اجرای رقابت مهر ویژه کودکان با موضاعات نقاشی وکتابخوانی و... به مناسبت گرامیداشت دهه فجر خبر داد.

نماینده سپاه علی ابن ابیطالب(ع) نیز به اجرای برنامه های متنوع شامل همایش دوچرخه سواری، همایش کوهپیمایی، پیاده روی خانوادگی و مسابقات تیراندازی و... ویژه کارکنان و خانواده های سپاه وهمچنین ویژه پایگاه های بسیج برای گرامیداشت دهه فجر اشاره کرد.

نماینده دانشگاه آزاد نیز از حضور تیم دوچرخه سواری دانشگاه آزاد قم در همایش کشوری این رشته که به مناسبت گرامیداشت دهه فجر در تهران برگزار خواهد شد خبر داد و افزود: بر اساس دستورالعمل های سازمان مرکزی برنامه های متنوع ورزشی وفرهنگی در دهه فجر برای دانشجویان تحت پوشش برگزار خواهیم کرد.

نماینده اداره کل کار تعاون ورفاه اجتماعی برنامه های این نهاد را تشریح کرد و از اجرای برنامه های ویژه دهه فجر برای کارکنان وهمچنین برای کارگران خبر داد.

نماینده اداره کل بهزیستی از پیش بینی برنامه های ورزشی و فرهنگی در دهه فجر برای کارکنان و همچنین مدد جویان خبر داد و افزود: اعزام تیم کم توانان ذهنی با مشارکت هیئت ورزشی جانبازان و معلولین به مسابقات کشوری که در بابلسر برگزار خواهد شد و برگزاری مسابقه 4 جانبه والیبال نشسته ویژه مددجویان بخش آقایان از دیگر برنامه های اداره کل بهزیستی هستند.
آغاز برنامه های دهه فجر در قم

مراسم گرامیداشت دهه فجر در 20 امام‌زاده قم برگزار می‌شود

علاوه بر این معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه مراسم گرامیداشت دهه مبارک فجر در 20 امام زاده شاخص استان قم برگزار می شود، ادامه داد: برنامه های عام دهه فجر برای عموم مردم در امام‌زادگان برگزار و مسابقات نیز در این اماکن مقدسه برگزار می‌شود.

حجت الاسلام علی عزیزی گفت: در دهه مبارک فجر یادواره شهدای منطقه امام‌زاده ابراهیم در محل امام زاده جعفر شهید(ع) برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه قم با بیان این که مراسم ویژه و شاخص دهه فجر در این دهه مبارک در دو امام زاده سید معصوم و امام زاده ابراهیم(ع) برگزار خواهد شد، یادآور شد: همچنین همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، محافل قرآنی در امام‌زاده احمد بن قاسم(ع) نیز برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام عزیزی در ادامه بیان کرد: در امام‌زادگان شاخص بخش‌های استان نیز مراسم دهه فجر برگزار خواهد شد.

وی گفت: در دهه مبارک فجر نمایشگاهی با موضوع بقاع متبرکه و وقف برپا می‌شود که در این نمایش 700 اثر رسیده از مدارس استان قم به مناسبت هفته وقف شامل نقاشی، مقاله و دلنوشته به نمایش گذاشته می‌شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم نیز با بیان اینکه مسئولیت دو کمیته قرآن و نهج‌البلاغه و تشکل‌های دینی ستاد دهه فجر بر عهده اداره کل تبلیغات اسلامی استان است، اظهار کرد: برنامه‌های این دو کمیته حول محور قرآن کریم، ولایت فقیه و مبانی دینی اجرا می‌شود.

برگزاری گردهمایی ائمه جماعات استان با حضور استاندار، برگزاری همایش مسئولان هیئت‌های مذهبی با هدف تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی، برگزاری جشن انقلاب با حضور بانوان ایثارگر و تکریم از خانواده‌های معظم شهیدان از جمله برنامه‌هایی است که به گفته حجت‌الاسلام عباس اسکندری در دهه فجر اجرا می‌شود.

محفل انس با قرآن در بیت قدیمی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم برپایی 5 محفل اصلی انس با قرآن و برگزاری ده‌ها محفل قرآنی در مساجد را از دیگر برنامه‌های این اداره کل برشمرد و اظهار کرد: چهار محفل در مساجد جامع بخش‌های قم و یک محفل محوری در شب 12 بهمن در بیت قدیمی امام راحل برگزار می‌شود.
آغاز برنامه های دهه فجر در قم

اسکندری، برگزاری مسابقه قرائت و مفاهیم ویژه روستائیان سراسر استان در دو بخش مقدماتی و پایانی، برنامه‌ریزی برای برگزاری مسابقه پیامکی قرآن و نهج‌البلاغه از طریق سیمای استان، گردهمایی پیشکسوتان، استادان، حافظان و قاریان و فعالان قرآنی استان و... را از دیگر برنامه‌های ایام الله دهه فجر ذکر کرد.

به علاوه بنابر اعلام روابط عمومی شهرداری قم، به مناسبت سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، شهرداری قم برنامه‌های مختلفی در دستور کار دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌های عمران شهری اشاره کرد که در مناطق هشت‌گانه شهرداری قم صورت می‌گیرد.

آذین‌بندی و ریسه‌بندی معابر و خیابان‌ها، نصب و بهره برداری از المان‌های مرتبط با حال و هوای انقلاب و متناسب با مناسبت دهه‌فجر در نقاط مختلف از جمله میادین شهر از دیگر برنامه های شهرداری قم در این ایام است.

همزمان با دهه فجر، آسمان شهر قم نورافشانی می‌شود

نور افشانی آسمان شهر قم از دیگر برنامه‌هایی است که در دستور کار شهرداری قرار گرفته است که از جمله آن‌ها می‌توان به نورافشانی آسمان شهر قم به همت منطقه یک شهرداری قم به مناسبت آغاز دهه مبارک فجر و سالروز ورود بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) به میهن اسلامی از بام مجتمع ناشران واقع در بلوار معلم در 12 بهمن اشاره کرد.

همچنین نورافشانی آسمان شهر قم توسط منطقه هفت شهرداری قم همزمان با افتتاحیه پروژه‌های منطقه هفت و جشن پیروزی انقلاب در 13 بهمن در مسجد حضرت ابوالفضل واقع در بلوار امام موسی صدر از دیگر برنامه‌هاست.

گفتنی است، نورافشانی آسمان شهر قم ساعت 19:30 روزهای 12 و 13 بهمن‌ماه جاری در مکان‌های یادشده انجام می‌شود.

علاوه بر ده ها برنامه دستگاه های مختلف استان قم همزمان با دهه مبارک فجر، برنامه ها، محافل و جشن های دیگری نیز به صورت مردمی در شهرهای مختلف استان پیش بینی شده است.

............................
الهام رحیمی
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-١١-١٣٩٢, ١١:۵٢

   

پر مبحث ترین ها