سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در ایام نوروز؛

14 تن فرآورده‌های دامی غیر بهداشتی در قم کشف شد

تعداد 25 مورد از کشتارگاه‌ها و مراکز بسته بندی در سطح استان بازدید شده و سه مرکز متخلف نیز به دادگاه معرفی و در این راستا نیز 11 هزار 620 کیلوگرم فرآورده خام دامی ضبط شده است.
 مدیر کل دامپزشکی استان قم از کشف و ضبط بیش از 14 تن فرآورده دامی غیر بهداشتی در قم خبر داد.

مهدی رفیعی در گفتگو با خبرنگار مهر در قم، با اشاره به اینکه از مراکز و اماکن تولید‌، بسته بندی‌، توزیع و عرضه فرآورده‌های خام دامی استان قم از تاریخ بیست و دوم اسفنده ماه سال گذشته تا 15 فروردین سال جاری بازدید و بازرسی صورت گرفته است اضافه کرد:‌ در طی این مدت 14 هزار و 370 کیلوگرم فرآورده‌های دام و طیور غیر بهداشتی کشف شد که سه هزار و 500 کیلوگرم آن مربوط به فرآورده‌های خام دامی بوده است.

وی از برخورد با 10 مورد عرضه غیرمجاز فرآورده‌های خام دامی توسط خودرو خبر داد و گفت: میانگین تعداد اکیپ‌های بازرسی در هر روز در طول طرح در کل منطقه تحت پوشش، چهار اکیپ بوده است و همچنین حجم کاری انجام شده در طول طرح 240 نفر ساعت بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان قم با اشاره به اینکه در حال حاضر یک هزار و 427 مرکز عرضه و فروش مجاز فرآورده‌های خام دامی در استان وجود دارد گفت: در طول اجرای طرح تعداد 405 مورد از این مراکز بازدید و دو مرکز متخلف نیز به دادگاه معرفی شده است و میزان ضبط فرآورده‌های خام دامی در این رابطه دو هزار و 500 کیلوگرم بوده است.

وی با بیان اینکه استان قم دارای 531 کشتارگاه و مرکز بسته بندی فرآورده‌های خام دامی است افزود: تعداد 25 مورد از کشتارگاه‌ها و مراکز بسته بندی در سطح استان بازدید شده و سه مرکز متخلف نیز به دادگاه معرفی و در این راستا نیز 11 هزار 620 کیلوگرم فرآورده خام دامی ضبط شده است.

رفیعی ادامه داد: با توجه به اینکه 691 رستوران در سطح استان قم وجود دارد 200 مورد آن بازدید و 220 کیلوگرم نیز فرآورده خام دامی از این مراکز کشف و ضبط شده است.

وی در خصوص بازدید و جمع آوری لاشه در دامشهر نیز بیان داشت: تا کنون 35 رأس گاو ، 25 رأس گوسفند ، هشت قلاده سگ و چهار رأس بز از نیمه بهمن ماه سال گذشته توسط شرکت تعاونی دامشهر و اکیپ سیار جمع آوری شدند.

مدیر کل دامپزشکی استان قم در رابطه با طریقه دفن لاشه‌های آلوده در دامشهر اضافه کرد: لاشه‌ها توسط بیل میکانیکی حمل و در چاله مناسب دفن و بروی آنها آهک ریخته شده و سپس روی آنها با خاک پوشانده می‌شود.

وی در خصوص سم پاشی انجام گرفته در 6 ماه آخر سال گذشته درکل استان بیان داشت: 16 هزار و 788 متر مربع جایگاه گاو، گوساله، گوسفند و بز سم پاشی شده است و همچنین 777 هزار و 710 متر مربع نیز جایگاه دام ضد عفونی شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠١-١٣٩٠, ٠٣:٢۶

   

پر مبحث ترین ها