سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دلبری خبر داد:

برپایی پنج ایستگاه فرهنگی در سطح شهر در بهار فاطمی و ایام نوروز 93

بروز شده : ۴-١٢-١٣٩٢, ١۶:١۵    نسخه چاپی    
دلبری با بیان اینکه حوزه وظايف مديريت شهري بسيار گسترده است،بیان داشت: به همين دليل براي گسترش فرهنگ جهاد و شهادت نيازمند همكاري و همدلي ساير مجموعه‌ها و ادارات هستيم.
شهردار قم از برپایی پنج ایستگاه فرهنگی در پنج نقطه از شهر قم در ایام نوروز سال93 با مشارکت و همکاری ادارات متولی خبر داد.

محمد دلبری در جلسه کمیته ایثار و شهادت که با حضور حجت الاسلام والمسلمین روحانی عضو شورای اسلامی شهر قم، حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری، سرهنگ حسینی، نصیری معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری و نمایندگان عضو این کارگروه از ادارات و موسسات مرتبط در سالن جلسات شهرداری قم برگزار شد، با اشاره به تصویب نامگذاری نوروز سال93 به نام بهار فاطمی در این کارگروه گفت: با توجه به اینکه نوروز سال93 با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) مقارن شده است، در این جلسه مقرر گردید پنج ایستگاه فرهنگی بنام بهار فاطمی در بوستان فدک جنب عوارضی قم - تهران،میدان بزرگ امام خمینی(ره) در مجاورت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)،بوستانهای شهید بنیادی، علوی و مهدی برپا شود.

وی به تبیین برنامه های پیش بینی شده جهت این ایستگاههای فرهنگی اشاره کرد و افزود: در این ایستگاهها غرف ترویج فرهنگ حجاب، قرآن خوانی، مسابقات ورزشی دایر خواهد شد.

شهردار قم با بیان اینکه ایجاد ایستگاههای فرهنگی بهار فاطمی در نوروز 93ضرورت دارد، تصریح کرد: در این جلسه مقرر گردید نمایشگاهی فرهنگی با محوریت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، بزرگداشت شخصیت والای حضرت زهرا(س)، ترویج عفاف و حجاب ، معرفی شخصیت والای حضرت فاطمه معصومه(س) به زائرین و ترویج سبک زندگی برگرفته از آموزه های مکتب فاطمی و سیره شهدای والا مقام به مدت 15 روز در میدان امام خمینی دایر باشد.

دلبری با بیان اینکه ایستگاه بهار فاطمی و فرهنگی واقع در هسته مرکزی شهر بویژه در میدان بزرگ امام خمینی(ره) باید جامع و کامل باشد،گفت:ایستگاههای فرعی در واقع باید تبلیغ ایستگاه اصلی باشند چرا که مدت زمان اقامت زائران در بوستانها معمولا کوتاه و در هسته مرکزی شهر بیشتر می باشد.

وی محورهای مورد بحث در این کارگروه را ،سبک زندگی شهدایی یا همان سبک زندگی دینی و حجاب و عفاف برشمرد و تصریح کرد: این موارد در راستای ترویج سبک زندگی اسلامی و تحقق منویات مقام معظم رهبری می باشد.

دلبری با بیان اینکه حوزه وظايف مديريت شهري بسيار گسترده است،بیان داشت: به همين دليل براي گسترش فرهنگ جهاد و شهادت نيازمند همكاري و همدلي ساير مجموعه‌ها و ادارات هستيم.

وی گفت: شهرداری قم نسبت به برپایی این ایستگاهها اقدام خواهد نمود و تأمین اقلام فرهنگی مورد نیاز با همکاری سایر ادارات و موسسات متولی انجام خواهد شد.

شهردار قم با تاكيد بر هم‌افزايي ميان همه دستگاه‌ها در زمينه گسترش فرهنگ ایثار و شهادت گفت: اين كار موجب تاثيرگذاري بيشتر اقدامات شده و هر كس به تناسب تواني كه دارد مي‌تواند فعاليت كند.

دلبری با بیان اینکه اقدامات خوبی طی سال گذشته در حوزه مباحث فرهنگی انجام شد، ابراز امیدواری کرد امسال نیز با همکاری و مشارکت سایر دستگاههای اجرایی بر غنای این فعالیتها افزوده شود.

اختیارات شهرداری در جلوگیری از تخلفات ساختمانی کافی نیست

قائم مقام معاونت معماری و شهرسازی شهرداری قم از کافی نبودن اختیارات شهرداری برای جلوگیری از بروز تخلفات ساختمانی و لزوم افزایش این اختیارت تأکید کرد.

علیرضا خاکی تخلفات ساختمانی را آسیبی برای شهر و اجزاء مختلف آن دانست و افزود: جلوگیری و مبارزه با این تخلفات بایستی از راه‌های گوناگون و توسط دستگاه‌های مختلف صورت پذیرد تا بتوان به صورت کامل از آن جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اختیاراتی که قانون برای این امر در اختیار شهرداری‌ها قرار داده است افزود: این قوانین دارای بازدارندگی کم بوده و کارفرمایان متخلف می‌توانند از این قوانین تخطی کرده و در انتها و اخذ مجوز پایان کار نهایتاً با پرداخت جریمه‌ای ناچیز پروژه‌های خود را که به صورت غیرمجاز بنا شده‌اند به بهره‌برداری برسانند و به بیان دیگر قانونگذار وظیفه نظارت و توسعه شهر را بر عهده شهرداری قرار داده در حالی که بررسی تخلفات و برخورد با آن به سایر دستگاه‌ها و نهادها واگذار شده که این امر قدرت کنترل و برخورد را کاهش داده و الزام حضور مدیریت واحد شهری را الزامی می‌نماید.

قائم مقام معاونت معماری و شهرسازی شهرداری قم توجه ویژه به سیما و منظر شهری و معماری اسلامی ایرانی را در ساخت و سازها مورد تأکید قرار داد و افزود: خوشبختانه تمایل مردم در اجرای پروژه‌ها به سمت استفاده بهینه از امکانات و مصالح جدید پیش رفته است و دغدغه‌ها از بابت نوع اجرا و سازه‌های ساختمانی بسیار کاهش یافته و فقط بایستی با اتخاذ تدابیر لازم در درجه اول بر تصویب طرح‌ها و نقشه‌ها بر اساس طرح تفصیلی جدید و با در نظر گرفتن مبانی معماری اسلامی ایرانی تلاش نماییم و در درجه دوم برای نظارت دقیق بر اجرای طرح‌ها و نقشه‌های مصوب اقدام کنیم.

وی، نظارت عالی بر پروژه‌های ساختمانی را نتیجه همکاری و تعامل میان تمامی دستگاه‌های مجری نظیر حوزه معاونت امور عمرانی استانداری، اداره کل مسکن و شهرسازی استان، سازمان نظام مهندسی، کمیسیون ماده صد، دیوان عالی عدالت اداری و شهرداری دانست و افزود: در مواردی که تخلفی صورت می‌گیرد ارگان‌های ذیصلاح بایستی با قاطعیت با این تخلفات برخورد کنند و مانع از آن شوند تا از رفع این تخلفات جلوگیری گردد.

خاکی با اشاره به طرح جدید تفصیلی شهر قم، این طرح را سندی ارزشمند و کارا که بر اساس اصول معماری و شهرسازی و با نگاه ویژه به جایگاه شهر مقدس قم تهیه شده است دانست و گفت: در این طرح به گونه‌ای پیش‌بینی شده تا امکان تخلفات کاهش یافته و علاوه بر آن نظارت اجتماعی بر توسعه شهر افزایش یابد ضمن این که شهرداری قم در اجرای جزء به جزء قوانین و مقررات این طرح و همچنین مقررات ملی ساختمان تمام تلاش و همت خود را به کار خواهد گرفت.

وی همکاری تمامی ارگان‌ها و دستگاه‌های ذیربط را در اجرای طرح تفصیلی خواستار شد و افزود: امیدواریم تا با اجرای دقیق طرح تفصیلی و جلوگیری از تخلفات ساختمانی و شهرسازی بتوانیم در آینده وضعیت فعلی شهر که از نظر شهرسازی خوشایند نیست را به وضعیت مطلوب برسانیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٢-١٣٩٢, ١۶:١۵

   

پر مبحث ترین ها