سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جهش 6 میلیونی آمار مسافران نوروزی در قم؛ واقعیت یا مصلحت!

در حالی که شواهد متقنی برای افزایش مسافرت‌های انجام شده به قم در تعطیلات نوروزی امسال وجود ندارد، مسئولان این استان از افزایش 6 میلیون نفری ورود مسافر به این استان خبر می‌دهند.


استاندار قم پس از اتمام مسافرت‌های نوروزی در سخنانی با اشاره به رشد چشمگیر حضور زائران و مسافران نوروزی در استان قم گفته بود که از ابتدای تعطیلات تا روز 13 فروردین ماه سال جاری بیش از 15 میلیون مسافر به استان قم وارد شده و بالغ بر دو میلیون و 200 هزار نفر در استان اقامت داشتند.

حجت‌الاسلام محمدحسین موسی‌پور اضافه کرد: امسال با تجهیز همه امکانات و ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرایی، ظرفیت پذیرش مسافران در استان افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته و علاوه بر بکارگیری ظرفیت هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و خانه‌های استیجاری، 400 مدرسه و همچنین اماکن ورزشی، سالن‌های سرپوشیده و مساجد و حسینیه‌ها در اختیار زائران بارگاه ملکوتی کریمه اهل بیت(س) قرار گرفت.

این اظهارات استاندار قم در حالی است که مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری قم سال گذشته در گفتگویی اعلام کرده بود که در نوروز سال 89 بیش از 9 میلیون و 157 هزار نفر مسافر وارد استان قم شدند.

علیرضا ارجمندی همچنین اعلام کرده بود که یک میلیون و 824 هزار و 340 نفر تا 13 فروردین ماه 89 در این استان اقامت داشتند.

جهش 6 میلیون نفری ورود مسافر به استان قم در ایام تعطیلات نوروزی امسال از آن جهت برای قمی‌ها حائز اهمیت است که مسئولان این استان در سال‌های گذشته اعلام کرده بودند که طی یک سال، بین 15 تا 17 میلیون نفر به قم سفر می‌کنند، به این ترتیب امسال قم رکورددارترین سفر نوروزی را در تاریخ خود تجربه کرده است. بر همین اساس است که عوامل افزایش یا کاهش سفر به استان قم نیاز به بررسی بیشتری دارد.

 

کاهش 9 درصدی مصرف بنزین

اعلام این حجم از ورود مسافران نوروزی به استان قم بدون اشاره به نحوه یا چگونگی محاسبه آن صورت گرفت و این در حالی است که تعدادی از شهروندان قمی در گفتگو با خبرنگار مهر از این آمارها ابراز تعجب کردند.

یکی از شهروندان قمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پخش خبری در صداوسیمای مرکز قم پیرامون کاهش مصرف سوخت در این استان در ایام تعطیلات نوروزی امسال گفت: در اخبار شنیدم که به گفته مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان قم، مصرف بنزین در تعطیلات نوروزی 9 درصد کاهش داشته است. چطور ممکن است مسافران نوروزی به قم این همه افزایش یافته باشد و مصرف بنزین کاهش یابد. اعلام این آمارها برای ما جای تعجب دارد.

شهروند دیگری گفت: من از نزدیک بعضی از مکان‌هایی که برای اسکان زائران و مسافران نوروزی آماده شده بود را مشاهده و احساس کردم که از تمامی ظرفیت‌های این مکان‌ها استفاده نشده بود.

 

اسکان ۲۴۵ هزار مسافر در مدارس قم

اسکان مسافران و زائران در استان قم یکی از مشکلاتی است که مسئولان این استان هر سال در آستانه سال جدید و پس از اتمام سفرهای نوروزی به آن اشاره می‌کنند و یکی از دلائل عدم ماندگاری بیشتر مسافران عبوری را همین مسئله می‌دانند، ولی اقدام بزرگ مسئولان برای فراهم کردن محل‌های اسکان زائران، در مدارس سطح شهر قم خلاصه می‌شود، به گونه‌ای که تنها آمار دقیق از میزان اسکان مسافران از دریچه آموزش و پرورش قم اعلام می‌شود و بقیه آمار همچون ورود 15 میلیون مسافر به قم، معلوم نیست بر چه اساس و ضوابطی بیان می‌شود.

در سال 88 تعداد اسکان زائران و مسافران نوروزی در مدارس و محل‌هایی که آموزش و پرورش مهیا کرده بود نسبت به سال 87 بیش از 45 درصد افزایش داشته است، اما امسال که آمارهای عجیب و غریبی از ورود مسافر به قم منتشر شد، میزان رشد اسکان مسافران تقریبا یک سوم میزان رشد سال قبل بوده است، یعنی به گفته مسئول ستاد اجرایی اسکان آموزش و پرورش قم امسال ۲۴۵ هزار و ۴۸۹ هزار نفر مسافر در قم اسکان یافتند که این تعداد حدود 35 هزار نفر سفر بیشتر از سال گذشته بوده است.

رضا افشاری‌نژاد اظهارداشت: امسال مسافران نوروزی در قالب ۴۸ هزار و 937 خانوار در آموزش و پرورش اسکان داده شدند که این میزان نسبت به سال گذشته افزایش ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد.

به گفته وی تنها ۴ درصد از مسافران فرهنگی از طریق سامانه اینترنتی ثبت نام کردند که پس از ورود به شهر قم مستقیماً به مدارس رزرو شده مراجعه کردند.

مسئول ستاد اجرائی اسکان آموزش و پرورش قم گفت: ستاد مرکزی اسکان مسافران نوروزی فرهنگی استان 5 هزار کلاس درس را در 300 مدرسه استان به امکانات اولیه مورد نیاز مسافران تجهیز کرده بود.

کاهش 50 درصدی اسکان مسافران در هتل‌ها

در همین حال ‌رئیس جامعه هتل و هتل آپارتمان‌های استان قم از کاهش 50 درصدی اسکان مسافران نوروزی در هتل‌های قم نسبت به سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: در هفته نخست ایام نوروز هتل‌ها به سختی تا پایان شب تکمیل می‌شدند ولی در هفته دوم سال میزان اسکان مسافران تا ۸۰ درصد کاهش داشته است، در حالی که در سال گذشته در ایام نوروز مسافران و زائران در قم با کمبود جا برای اسکان در هتل‌ها مواجه بودند.

محمدتقی مستقیمی با اشاره به اینکه در سطح استان قم ۴۰ هتل و هتل آپارتمان وجود دارد، اظهار داشت: ‌مدت زمان اقامت هر زائر در قم به طور میانگین حدود سه ساعت است و زائران پس از زیارت حرم حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران دلیلی برای اقامت بیشتر در قم ندارند و در این راستا باید تلاش شود مدت زمان اقامت زائران افزایش یابد که این امر نیازمند ایجاد شرایط سیاحتی و گردشی برای مسافران و زائران در سطح قم است.

وی در خصوص میزان افزایش هزینه اسکان در هتل‌های قم اضافه کرد: به طور طبیعی هزینه‌های اقامت و اسکان هتل‌های قم نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته است ولی این افزایش قیمت در هزینه غذا و اسکان از مسافران در سال جاری اخذ نکرده‌ایم.

وی درباره تردد و دسترسی مسافران به هتل‌های اطراف حرم حضرت معصومه(س) اظهار داشت: با توجه به اجرای طرح ترافیک در قم، مسافران در مراجعه و دسترسی به هتل‌های اطراف حرم حضرت معصومه(س) با مشکلاتی مواجه هستند و امیدورام این امر در آینده حل شود.

کمتر از 40 درصد ظرفیت هتل در دو روز اول سال استفاده شد

یکی از هتل‌داران قم که خواست نامش محفوظ بماند بیان داشت: در دو روز اول ایام نوروز کمتر از 40 درصد ظرفیت هتل استفاده شد و در دیگر روزهای ایام نوروز تنها یک یا دو اتاق هتل استفاده می‌شد و مابقی آن خالی بود.

وی با اشاره به اینکه وضعیت اسکان مسافر در هتل در سال گذشته بسیار بهتر از امسال بود اضافه کرد: در حال حاضر از وضعیت موجود راضی نیستم و میزان مراجعه و اسکان مسافر به هتل نسبت به سال‌های گذشته بسیار کاهش یافته است.

حضور دو میلیون مسافر در امامزادگان قم؛ بازدید 100 هزار نفر از مراکز فرهنگی و تاریخی

جلوه دیگری از تناقض در ارائه آمار، مربوط به دو مدیرکل فرهنگی استان می‌شود که در بین اظهارات حجت‌الاسلام غلامرضا ناظمی مدیرکل اوقاف و امور خیریه و علیرضا ارجمندی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم مشاهده می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی در سخنانی گفت: در تعطیلات نوروزی امسال بیش از 100 هزار مسافر نوروزی از اماکن فرهنگی و تاریخی استان قم دیدن کردند.

اگر ضریب تعداد بازدیدکنندگان از این اماکن را با مسافران نوروزی قم محاسبه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که تنها 66 صدم درصد از 15 میلیون مسافری که به اصطلاح وارد قم شدند از اماکن فرهنگی و تاریخی بازدید کردند.

علیرضا ارجمندی در کنار بازدید مسافران نوروزی از اماکن تاریخی، به بازدید مسافران از اماکن فرهنگی هم اشاره کرد و حتی از برخی امامزادگان قم از جمله امامزاده علی بن جعفر(ع) و امامزاده سید سربخش(ع) نام برده است؛ در حالی که حجت‌الاسلام ناظمی مدیرکل اوقاف قم در مصاحبه مطبوعاتی خود با خبرنگاران از حضور دو میلیون مسافر در امامزادگان و بقاع متبرکه قم که از مراکز فرهنگی استان می باشند، خبر داده است.

وی همچنین اظهار داشت: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل امامزادگان به قطب فرهنگی، در صورت حمایت و همراهی مسئولان و تخصیص اعتبارات لازم، این امکان وجود دارد که در ایام نوروز سال آینده در زمینه اسکان زائران و هم در قالب زیارت و گردشگری و انجام فعالیتهای فرهنگی از ظرفیتهای بالای امامزادگان استان بهره گرفت، هر چند در سال جاری نیز در حد امکان از ظرفیت امامزادگان جهت اسکان و انجام امور فرهنگی استفاده شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم تصریح کرد: در ایام تعطیلات شاهد حضور هم استانی‌ها و زائران در امامزادگان قم به ویژه در مناطق خوش آب و هوای بخش کهک و خلجستان بودیم ولی در ارائه خدمات در این اماکن با مشکلاتی مواجه هستیم که از جمله می‌توان به کمبود سرویس‌های بهداشتی و مراکز اقامتی اشاره کرد که لازم است مسئولان ما را در ایجاد تأسیسات مناسب برای زائران و مسافران در این امامزادگان یاری دهند تا شرایط مناسبی برای استفاده معنوی از فضای امامزادگان فراهم شود.

 

کاهش ماموریت‌های اورژانس

رئیس سابق مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قم، پس از اتمام تعطیلات نوروزی سال 89 در حالی که به کاهش 20 درصدی آمار گزارش تصادفات جاده‌ای در ایام نوروزی نسبت به مدت مشابه آن در سال 88 اشاره کرده بود، ولی از افزایش حجم ماموریت‌های این مرکز خبر داد.

حسین خاکی افزود: در ایام نوروز سال 88 هزار و 830 ماموریت توسط مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قم انجام شد که این تعداد در تعطیلات نوروزی سال 89 به دو هزار و 8 ماموریت افزایش یافت.

وی در اظهارنظری علت افزایش ماموریت‌های اورژانس را افزایش ظرفیت این مرکز در امدادرسانی و نیز بالارفتن آمار مسافرت‌های نوروزی عنوان کرده بود.

این در حالی است که تعداد عملیات‌های مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قم در تعطیلات نوروزی امسال با کاهش مواجه بوده است و طبق اعلام محمدجواد باقری رئیس فعلی مرکز خدمات و فوریت‌های پزشکی استان قم، طرح نوروزی اورژانس این استان از ۲۶ اسفندماه تا روز ۱۴ فروردین هزار و ۹۷۵ مورد ماموریت انجام داده است.

ترافیک روان در قم حاکم بود

فرمانده انتظامی استان قم نیز گفت: در ایام تعطیلات نوروزی با توجه به افزایش مسافران نوروزی، ‌ترافیک روانی در سطح شهر حاکم بود و نسبت به سال گذشته آمار تصادفات و تخلفات راهنمایی و رانندگی کاهش داشت.

سردار مهدی توکلی همچنین از کاهش ۴۱ درصدی تصادفات جاده‌ای و شهری قم در ایام نوروزی امسال خبر داد و اظهار داشت: این در حالی است که با توجه به آمار ارائه شده، استان قم در زمینه پذیرش مسافر در ایام نوروز رتبه اول را داشته است که این امر نشان دهنده اقبال و استقبال مردم از سفرهای زیارتی و معنوی است.

وی با اشاره به کاهش 38 درصدی تصادفات درون شهری در قم، اضافه کرد: در این ایام آمار تصادفات منجر به جرح ۵ درصد و تصادفات خسارتی نیز ۷۶ درصد کاهش داشته است.

توکلی افزود: تصادفات جاده‌ای استان قم نیز در نوروز امسال ۴۵ درصد کاهش داشته است.

فرمانده انتظامی استان قم با اشاره به آمارجرایم ارتکابی در ایام تعطیلات نوروزی گفت: در تعطیلات نوروز امسال سرقت خودرو ۲۱ درصد، سرقت لوازم داخل خودرو ۱۹ درصد، سرقت پلاک خودرو ۳۳ درصد، جیب بری ۱۹ درصد و سرقت احشام ۶۷ درصد کاهش داشته است.

وی در عین حال تصریح کرد: در این ایام سرقت از منازل ۴ درصد، کیف قاپی ۳۸ درصد و سرقت قطعات خودرو ۱۲ درصد افزایش داشته است.

کاهش ماموریت هلال احمر؛ افزایش مراجعه مسافران

جمعیت هلال احمر استان قم نیز یکی از دستگاه‌هایی است که همه ساله در ایام تعطیلات نوروزی اقدام به استقرار اکیپ‌های راهنمای مسافران و همچنین پست‌های ثابت و هوایی برای امداد و نجات می‌کند.

بر اساس آماری که مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم ارائه کرده است، به نظر می‌رسد تعداد ماموریت‌های این جمعیت در مقایسه با سال گذشته کاهش محسوسی داشته است اما مراجعه مسافران به اکیپ‌های راهنمای مسافران نوروزی، انجام تست رایگان فشار خون و قند خون و مراجعه به چادرهای ویژه نماز بیشتر شده است.

خلیل‌الله سائلی گفت: در طرح نوروزی سال 89 که از 25 اسفندماه سال 88 تا 13 فروردین 89 انجام شد، در مجموع 105 حادثه به جمعیت هلال احمر استان قم گزارش شد و در این مدت دو هزار و 518 نفر درمان سرپایی شدند و 104 نفر مصدوم توسط امدادگران به مراکز خدمات درمانی منتقل شدند.

به گفته سائلی، در تعطیلات نوروزی امسال تعداد ۴۱ مورد امدادرسانی به جمعیت هلال احمر قم ارجاع داده شد که این حوادث 101 مصدوم داشته است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم با اشاره به استقرار ۱۰ اکیپ راهنمای مسافران نوروزی هلال احمر در محل‌های پرتردد استان در تعطیلات نوروزی امسال گفت: در این ایام ۵۱۱ هزار و ۳۵۶ نفر به این اکیپ‌ها مراجعه کرده‌اند.

قرار بود 10 میلیون مسافر وارد قم شوند!

فرماندار قم که در روزهای پایانی سال گذشته با حفظ سمت به پست سرپرستی معاونت سیاسی امنیتی استانداری قم گمارده شده است، در نیمه اسفندماه طی سخنانی در نخستین جلسه هماهنگی دستگاه‌های امدادرسان در طرح امداد نوروزی اظهار داشت: طبق پیش‌بینی‌ها و انجام کارهای کارشناسی، در ایام نوروز امسال 10 میلیون نفر از محورهای مواصلاتی استان قم عبور می‌کنند.

عبدالسعید حقیقی مقدم گفت: همچنین در نوروز امسال طبق برآوردهای صورت گرفته از سوی کارشناسان، قم میزبان 2 میلیون نفر مسافر خواهد بود.

واقعیت یا مصلحت

باید این واقعیت را در نظر گرفت که جاده‌های منتهی به شهرهای توریست پذیری همچون اصفهان، شیراز، یزد، کاشان و شهرهای جنوب و جنوب غرب ایران، از محورهای قم عبور می‌کند، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که تعداد زیادی از آمار مسافران نوروزی استان قم، در واقع قصد عبور از این استان را داشتند و احتمالا آمار آنها در ورودی‌های استان‌های دیگر هم دوباره محاسبه شده است.

البته چون نحوه محاسبه تعداد مسافران ورودی به قم اعلام نشده، این احتمال وجود دارد که تعداد شهروندان قمی که از محورها یا کمربندی‌های قم برای دید و بازدید نوروزی یا مراجعه به محل کارشان استفاده کردند نیز در این آمار محاسبه شده است.

از سویی دیگر تنها آماری که می‌توان به آن استناد کرد، آمار مربوط به اسکان زائران و مسافران نوروزی در مدارس است که آن هم به صورت «نفر سفر» محاسبه شده است؛ یعنی تعداد روزهای اقامت مسافران در تعداد مسافران ضرب شد و نتیجه‌اش افزایش حدود 35 هزار نفری اسکان مسافران شد.

جهاد اقتصادی یا جهش آماری؟!

مسئولان استان در شرایطی که باید واقع‌گرایی را در معاش مردم تزریق کنند، بدون ذکر جزئیات و شاخص‌های مورد نظر، کلی‌گویی می‌کنند، کما اینکه استاندار قم در اولین جلسه شورای اداری استان در سال 90 نیز مدیران را از کلی گویی منع رد، اما به نظر می‌رسد مسئولان استان سال جهاد اقتصادی را با جهش آماری اشتباه گرفتند.

استاندار قم در این جلسه چه خوب به مدیران استان توصیه کرد که مردم را با کلیات سرگرم نکنند!

........................................

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠١-١٣٩٠, ٢٢:٠٢

   

پر مبحث ترین ها