سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

كاشت درخت توسط خبرنگاران قمي

آرمیتا، نام دختر شهید رضایی نژاد از شهدای هسته‌ای، نامی بود که معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم بر روی نهالی که کاشته بود، گذاشت و برخی دیگر از خبرنگاران نیز نام‌های مختلفی را برای نهال خود انتخاب کردند.
جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه استان قم در واپسین روزهای هفته منابع طبیعی با حضور در بوستان خبرنگار طرحی با عنوان هر خبرنگار یک نهال را اجرایی کردند.

15 اسفندماه هر سال به نام روز درختکاری نامگذاری شده تا در این روز مردم برای کاشت درخت تشویق شوند و در واقع این روز، بهانه‌اي است تا با كاشت درخت اين نماد زيبا و با شكوه طبيعت، قدمي براي حفظ محيط زيست برداشته و آن را احيا کنيم.

در طرحی با عنوان "هر خبرنگار یک نهال" که به پیشنهاد شهرداری قم و با مشارکت اصحاب رسانه و خبرنگاران قمی انجام شد، تعداد بیش از 50 نفر از خبرنگاران در بوستان خبرنگار، نهال‌های کاج و زیتون کاشتند.

بوستان خبرنگار که در سال گذشته در روز خبرنگار افتتاح شده بود، بعد از نزدیک به یک سال شاهد حضور اهالی رسانه و مطبوعات قم بود که شاید می‌توان گفت این بوستان در طی این مدت تاکنون این تعداد خبرنگار را در خود جای نداده بود.

در این مراسم علاوه بر خبرنگاران، عباس ذاکریان سخنگوی شورای اسلامی شهر، مهدی توکلیان معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان، مهدی اصفهانیان مقدم معاون خدمات شهری شهرداری قم و همچنین تعدادی از خبرنگاران و عکاسان خبری پیشکسوت نیز حضور داشتند که هر یک نهالی را در بوستان خبرنگار غرس کردند.

بازار گرفتن عکس‌های یادگاری از کاشتن درخت و گرفتن عکس‌های دسته جمعی و انتشار آن به صورت آنلاین در فضا‌های مجازی نیز داغ بود.

بعد از کاشت هر نهال، خبرنگاران نامی را برای آنان انتخاب می‌کردند تا آن نهال به نام آنها ثبت شود.

آرمیتا، نام دختر شهید رضایی نژاد از شهدای هسته‌ای، نامی بود که معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم بر روی نهالی که کاشته بود، گذاشت و برخی دیگر از خبرنگاران نیز نام‌های مختلفی را برای نهال خود انتخاب کردند.

گرفتن عکس دسته جمعی و یادگاری خبرنگاران در زیر طرح بنری که یکی از پیشکسوتان عرصه رسانه و روابط عمومی آن را به زیبایی طراحی کرده بود بخش پایانی این مراسم بود.

باید به دنبال افزایش فضای سبز در قم باشیم

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم در این مراسم با تقدیر از ابتکار خبرنگاران و شهرداری قم در راستای فرهنگ سازی امر درختکاری اظهار داشت: بوستان خبرنگار باید به همت خود اهالی رسانه و خبرنگاران به درستی طراحی و تزیین شود تا آنان بتوانند بهتر از این فضا استفاده کنند.

عباس ذاكریان، با بیان اینکه باید به دنبال افزایش فضای سبز در قم باشیم افزود: در این راستا همه مسئولیت دارند و خبرنگاران نیز می‌توانند در این زمینه با اهتمام و همت خود پیش قدم و پیش گام باشند، چرا که امر فرهنگ سازی در این عرصه بسیار مهم به نظر می‌رسد.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی و آب و هوای قم ابراز داشت: راه اندازی بوستان‌های مختلف و کاشت درخت در سطح شهر قم بسیار با اهمیت است و در این زمینه باید برنامه ریزی درستی داشت که شهرداری در این زمینه تلاش‌های خوبی انجام داده و در راستای گسترش فضای سبز اقدامات خوبی صورت گرفته است.

عضو شورای اسلامی شهر قم تصریح كرد: سال جاری قرار بود تا حدود 300 هكتار توسعه فضای سبز قم انجام شد كه در شش ماهه اول سال 140 هكتار از این امر محقق شد.

معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم که در این مراسم حضور داشت، گفت: اجرای طرح هر خبرنگار یک نهال اقدام شایسته‌ای بود که از سوی شهرداری قم و به همت خبرنگاران استان انجام شد که امیدواریم این طرح ادامه یابد.

طرح هر خبرنگار یک نهال موجب آشتی مردم با طبیعت را فراهم می‌کند

توکلیان با بیان اینکه مقام معظم رهبری همواره بر امر درختکاری تأکید دارند، افزود: طرح هر خبرنگار یک نهال اقدامی شایسته است که آشتی مردم با طبیعت و محیط زیست را فراهم می‌کند و شهرداری با این حرکت برای ترویج فرهنگ هوای پاک گامی ارزنده برداشت که با استقبال خوب اصحاب رسانه استان نیز مواجه شد.

وی ادامه داد: خبرنگاران به عنوان چشم همیشه بیدار شهر همواره بایددر اقدامات فرهنگی مشارکت داشته و در این زمینه پیش قدم باشند و این حرکت نشان می‌دهد که خبرنگاران در کنار ثبت رویدادهای مختلفی که در شهر اتفاق می‌افتد در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز حضوری جدی دارند.

ظرفیت‌های رسانه‌ای مطلوبی در قم وجود دارد

توکلیان با بیان اینکه در استان قم ظرفیت‌های رسانه‌ای مطلوبی وجود دارد، افزود: از این توانمندی و ظرفیت موجود باید در راستای جریان سازی و فرهنگ سازی در عرصه‌های مختلف بهره برد.

توسعه فضای سبز از رویکردهای اصلی مجموعه مدیریت شهری در قم است

معاون شهردار قم نیز با بیان اینکه توسعه فضای سبز یکی از رویکردهای اصلی مجموعه مدیریت شهری در قم است، افزود: سرانه فضای سبز قم از 14.28 به 16 متر رسیده است كه البته استاندارد آن 18 متر است که برنامه ریزی‌های گسترده‌ای برای افزایش سرانه فضای سبز در حال انجام است.

مهدی اصفهانیان مقدم افزود: رویکرد شهرداری، افزایش بوستان‌های در سطح شهر است که در این راستا بوستان‌های قم از تعداد 190 به 238 بوستان افزایش یافته است.

معاون خدمات شهری شهرداری قم با بیان اینکه باید با مهندسی فضای سبز سرانه این فضا را روز به روز گسترش داد تا شاهد تحول اساسی در این عرصه باشیم، افزود: توسعه فضای سبز نقش مهمی در كاهش آلاینده‌های محیط زیست دارد كه مشارکت همگانی را می‌طلبد.

بوستان‌های دیگری به نام اهالی رسانه افتتاح می‌شود

شهردار منطقه یک قم نیز در این مراسم با بیان اینکه بوستان خبرنگار سال گذشته همزمان با 17 مرداد روز خبرنگار به بهره‌برداری رسید، عنوان کرد: این بوستان به منظور پاسداشت از فعالیت‌ها و زحمات خبرنگاران افتتاح شد که امیدواریم در آینده نیز با افتتاح بوستان‌های دیگر به نام اهالی رسانه قدمی در جهت گرامیداشت زحمات این قشر از جامعه برداریم.

اكبر قلیچ همچنین افزود: شهرداری منطقه یك افتخار دارد كه این بوستان در این منطقه طراحی و ساخته شده و امیدواریم بتوانیم خدمات قابل توجهی را به همشهریان ارائه دهیم.

قدردانی شهرداری از خبرنگاران قمی

مدیركل روابط عمومی شهرداری قم نیز گفت: از تمامی خبرنگارانی که در این طرح مشارکت داشتند قدردانی می‌شود و خبرنگاران می‌توانند با این گونه اقدامات در راستای فرهنگ‌سازی و ترویج فرهنگ درخت و درختكاری بكوشند.

علی حاجی‌رضا با اشاره به افزایش فضای سبز در سال‌های اخیر در قم افزود: قم در سال‌های گذشته از نظر سرانه فضای سبز رشد قابل توجه‌ای داشته است كه در حفظ و نگهداری این فضاها نیز باید تلاش شود.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها و خبرنگاران می‌توانند در راستای فرهنگ سازی موضوعات اجتماعی و فرهنگی یاور شهرداری باشند، افزود: در سال جاری شهرداری قم فعالیت‌های خود برای درختكاری را از آبان ماه آغاز كرد تا بتوان در ایام عید از آنها بهره برداری كنیم.

مدیركل روابط عمومی شهرداری قم ادامه داد: از ابتدای آبان‌ماه تاکنون 220 هزار اصله نهال در قم كاشته شد كه روند قابل توجهی در رشد سرانه فضای سبز است.

..........................................
مهدی بخشی سورکی
telegram 19dey.com
م    24 اسفند 1392 10:14
این بوستان خبرنگار همونه ک کف رودخانه است؟
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢٠-١٢-١٣٩٢, ١٠:٣۶

   

پر مبحث ترین ها