سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم:

قم در زمینه زیرساخت‌های بخش بهداشت و درمان مشکلات فراوانی دارد

بروز شده : ٢-٠٢-١٣٩٣, ١٨:١٠    نسخه چاپی    
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در ادامه بر مشکلات زیرساختی مراکز درمانی اشاره و آن را جزو مهم‌ترین دغدغه‌های بخش بهداشت و درمان استان عنوان کرد و گفت: برخی از مراکز درمانی دارای قدمت ۴۰ تا ۶۰ ساله بوده و فرسوده شده‌اند و نمی‌توانند پاسخگوی نیاز‌ها باشند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به فرسوده بودن برخی از مراکز درمانی گفت: قم در زمینه زیرساخت‌های بخش بهداشت و درمان مشکلات فراوانی دارد.

دکتر ابوالفضل ایرانی‌خواه قبل از ظهر سه شنبه در نشست خبری که در جمع اصحاب رسانه قم برگزار شد طی سخنانی با تاکید بر اینکه مسئله بهداشت و درمان دارای اهمیت و ظرافت‌های فراوانی است، گفت: عدم توجه به برخی از این ظرافت‌ها و ویژگی‌ها موجب برخی از قضاوت‌ها می‌شود که ممکن است ضرر و زیان‌هایی را به دنبال داشته باشد.

وی تاکید کرد: قضاوت‌ها و انتقاد‌ها باید صادقانه با آگاهی و به منظور رفع مشکلات صورت بگیرد و قبل از انعکاس، تمامی جوانب آن در نظر گرفته شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در ادامه با بیان اینکه مسئله بهداشت و درمان مقوله پیچیده‌ای است که تمامی ارکان نظام و حاکمیت درگیر آن است، بیان کرد: بر اساس نظر کار‌شناسان ‌‌نهایت امکانات بهداشت و درمان در هر کشوری تنها می‌تواند ۲۵ درصد از نیازهای بخش بهداشت و درمان را پاسخ دهد. ‌

در ادامه جلسه خبرنگاران سئوالات خود را در زمینه‌های مختلف مطرح کردند و دکتر ایرانی‌خواه به سئوالات اصحاب رسانه پاسخ داد.

وی در مواجه با سئوالی پیرامون پروژه‌های عمرانی استان در بخش بهداشت و درمان همچون بیمارستان فرقانی قم ابراز داشت: بیمارستان فرقانی بنا به تعهد خیر قرار بود از ابتدا تا بحث تجهیزات با حمایت خیر ساخته و سپس در اختیار دانشگاه قرار گیرد که متاسفانه با فوت خیر در اجرای آن وقفه ایجاد شد که در سال گذشته بحث آن به شکل جدی دنبال شد و امروز جلسه‌ای با وراث خیر برگزار می‌شود و که نتیجه نهایی درباره این بیمارستان مشخص خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در ادامه بر مشکلات زیرساختی مراکز درمانی اشاره و آن را جزو مهم‌ترین دغدغه‌های بخش بهداشت و درمان استان عنوان کرد و گفت: برخی از مراکز درمانی دارای قدمت ۴۰ تا ۶۰ ساله بوده و فرسوده شده‌اند و نمی‌توانند پاسخگوی نیاز‌ها باشند.

اولویتی برای افزایش تعداد تخت‌ها نداریم

وی با بیان اینکه تخت‌های مصوب برای استان قم ۱۶۰۰ تخت است، ابراز داشت: با توجه به سیاست‌ها، اولویتی برای افزایش تعداد تخت‌ها نداریم اما در زمینه زیر ساخت‌ها با مشکلات فراوانی مواجه‌ایم که باید برای رفع آن تلاش شود.

ایرانی‌خواه بیان کرد: ‌بیمارستان شهید بهشتی قم تنها بیمارستان استان است که از لحاظ زیرساخت مشکل چندانی ندارد و بقیه بیمارستان‌ها در زمینه دارا بودن استاندارهای لازم دارای مشکلات اساسی هستند.

وی در ادامه با اشاره به در پیش بودن سفر رئیس جمهور به قم گفت: بحث نظام سلامت قم از مهم‌ترین اولویت‌هایی است که در این سفر باید مطرح شود و با توجه به اینکه دولت تدبیر و امید توجه زیادی به امر بهداشت و درمان دارد تلاش داریم بتوانیم یک یا دو بیمارستان فاخر با هزار و ۱۵۰۰ تختخواب در قم احداث کنیم.

وضعیت مراکز آموزشی دانشگاه از یک مدرسه ابتدایی نامطلوب‌تر است

قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه به مراکز آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: زیرساخت‌های مراکز آموزشی این دانشگاه نیز مشکلات فراوانی دارند و می‌توان گفت که وضعیت این مراکز از یک مدرسه ابتدایی نیز نامطلوب‌تر است و این درحالی است که دانشجویان این مراکز از بهترین دانشجویان کشور در کسب نمرات هستند.

ایرانی‌خواه از ساخت دانشگاهی در پردیس مراکز دانشگاهی قم خبر داد و عنوان کرد: ۵۰ هکتار زمین به منظور احداث مراکز آموزشی برای دانشگاه علوم پزشکی در نظر گرفته شده و ساخت مرکز آموزشی مجهز امری است که با توجه به جایگاه قم باید ۴۰ سال پیش محقق می‌شد.

توجه به توریسم درمانی در قم

وی به مسئله توریسم درمانی نیز اشاره و گفت: اگر بگوئیم که قم در زمینه توریسم درمانی می‌تواند در راس قرار گیرد اغراق نیست و راه اندازی فرودگاه قم نیز می‌تواند تاثیر دو چندان در نهادینه این امر در استان داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم به مسئله تخصیص منابع به قم اشاره و یکی از معضلات در این زمینه را بحث تک شهرستانی بودن استان قم عنوان کرد و گفت: البته تلاش‌هایی در حال شکل گیری است که قم به یک استان چند شهرستانی تبدیل شود که این می‌تواند در زمینه تخصیص اعتبارات بخصوص در بخش بهداشت و درمان تاثیر چندانی داشته باشد.

وی همچنین عنوان کرد: بحث استاندارد سازی ویزیت نیز از مباحثی است که در استان به شکل جدید در حال پیگیری است و در این خصوص به زودی شاهد بهبود وضعیت خواهیم بود.

قم نیازمند مراکز درمانی خصوصی است

ایرانی‌خواه لزوم ساخت مراکز درمانی خصوصی را نیز مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: استان قم نیازمند مراکز درمانی خصوصی نیز است که در این زمینه ما از بخش خصوصی حمایت‌های لازم را انجام خواهیم داد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٢-١٣٩٣, ١٨:١٠

   

پر مبحث ترین ها