سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برخورد نامناسب تيم حفاظتي لاريجاني با خبرنگاران

بروز شده : ٩-٠٢-١٣٩٣, ١٧:۵٨    نسخه چاپی    
در اتفاقی که در برنامه دیروز لاریجانی افتاد به دنبال اعتراض خبرنگاري به تيم حفاظتي دكتر لاريجاني در این خصوص، يكي از اين افراد به بهانه مشاهده كارت شناسايي خبرنگار، اين سند هويتي وي را توقيف كرد.
رويدادهاي حاشيه‌اي در مورد اهالي رسانه‌ها در قم كم نيست اما برخورد نامناسب تيم حفاظتي دكتر لاريجاني با خبرنگاران و پيش از آن، خط و نشان معاون مطبوعاتي ارشاد قم براي اهالي رسانه قابل تامل است.

خبرنگاران و عكاسان خبري قم هيچ گاه خاطره خوشي از مواجهه با تيم حفاظتي شخصيت‌هاي مطرح كشور در برنامه‌هاي قم ندارند.

بارها برخوردهاي توهين آميز و بكاربردن الفاظ تند توسط تيم‌هاي حفاظتي، خبرنگاران و عكاسان خبري را از انجام رسالت و وظيفه مهمي كه بر عهده دارند باز داشته است. در برخي موارد اين تنش‌ها منجر به برخورد لفظي و فيزيكي بين خبرنگاران و تيم‌هاي حفاظتي شده اما طبق معمول دست آخر تمام كاسه و كوزه‌ها بر سر خبرنگار و عكاس مي‌شكند. فارغ از اينكه تمام مجاهدت‌هاي طاقت فرساي خبرنگاران و عكاسان خبري، انعكاس رويدادهاي خبري همين شخصيت‌هاي مهم كشوري است وگرنه اگر احساس مسئوليت و رسالت خطير فعالان رسانه‌اي نبود، ورود در عرصه‌اي كه ممكن است ذره‌اي به جايگاه و شخصيت فردي و اجتماعي آنها بي‌حرمتي شود، خط قرمز آنها محسوب مي‌شد.

هفته‌اي نيست كه قم ميزبان مسئولان و شخصيت‌هاي دولتي و غيردولتي از هيئت‌هاي فرهنگي و علمي گرفته تا روساي سازمان‌ها و وزيران و سران قوا نباشد و وجود این شرايط براي خبرنگاران و عكاسان قم هم نه تنها خوشايند نيست بلكه ملال‌آور است.

برخورد دور از شان تيم حفاظتي دكتر لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي با برخي خبرنگاران قم كه غروب دوشنبه در مراسم بهره برداري از بوستان جوان رخ داد يكي از ده‌ها نمونه ناديده گرفتن حقوق خبرنگاران و جلوگيري از انجام رسالت كار خبري آنهاست.

آنچه در اين ميان قابل تامل و دردناك است عدم درك درست از جايگاه خبرنگاران و عكاسان است؛ موضوعي كه مدت‌هاست فعالان رسانه‌اي براي ارتقاي آن فرياد مي‌زنند ولي گوش شنوايي نيست.

تبعيض بين خبرنگاران

كسي از خبرنگاران و عكاسان خبري قم نيست كه از اين مسئله رنج نبرده باشد كه وقتي خبرنگار يا عكاسي از تهران همراه شخصيت‌ها وارد قم مي‌شوند استفاده از هر نوع تجهيزات ارتباطي و تصويري براي آنان مجاز است ولي خبرنگاران و عكاسان شهرستانی يا بايد از هفت خوان رستم بگذرند تا برخي از تجهيزات خود را استفاده كنند يا همانند مراسم بهره برداري از بوستان جوان، از داشتن اين امكانات محروم باشند.

در اتفاقی که در برنامه دیروز لاریجانی افتاد به دنبال اعتراض خبرنگاري به تيم حفاظتي دكتر لاريجاني در این خصوص، يكي از اين افراد به بهانه مشاهده كارت شناسايي خبرنگار، اين سند هويتي وي را توقيف كرد.

عدم درك درست از نحوه كار خبرنگاران تا بدانجاست كه واژه «حق التحرير» بودن خبرنگار - كه در كارت درج شده - براي اين عضو تيم حفاظتي نامفهوم بود، از اين رو فرد مذکور، طوري وانمود كرد كه هويت خبرنگار باید احراز شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٢-١٣٩٣, ١٧:۵٨

   

پر مبحث ترین ها